Bazaltın Doğal Özellikleri

  • 22 Ocak 2016

bazalt

Doğal taş oluşumlarına bakıldığında farklı türevlerde formasyonlara sahip olduğu görülür. Tortul kayaçlar, volkanik kayaçlar ve metamorfik kayaçlar şeklinde doğal taş oluşumları söz konusudur. Magmatik taşlar da denilen volkanik taşlar ise yarı kristalize olmuştur ve biçimsel olarak porfiriktir. Bazalt, andezit ve riyolit bunların başlıca örnekleridir. Magmatik kategorisinin volkanik koluna ait olan bazalt doğal taşları ise kesif bir birikme halinde bulunur. Gri, siyah ve gri-siyah karışımı renklerde kendini gösterir.

Bununla birlikte mor, sarı, yeşilimsi ve bej gibi farklı renk türevleri de ikinci oluşum olarak kendini gösterir. Doğadan ya birikmiş halde ya da dağılmış bir akıntı şeklinde bulunarak çıkartılır. Bazalt özellikle inşaat sektöründe yaygın bir kullanım alanı bulur. Sert ve dayanıklı formundan dolayı kaldırım taşı, treatuarlar, demiryolu taş döşemesi, köprüler ve birçok yer bazalt kaplama ile donatılmıştır. Çok tercih edilen dayanıklı bir doğal taştır.

Bilimsel açıdan bazalt içeriğine bakıldığında ise; kuvars, olivin, nefelin, manyetit ve melitit olduğu görülür. Örneğin Tekirdağ bölgesindeki bazalt doğal taşları olivin yapısına sahiptir. Sert bir yapısı olan bazaltın aynı zamanda içinde serbest şekilde silis içermez. Bu yüzden granül şeklinde kuvars kumu gibi ihtiyaçlar için alternatif oluşturur. Bazalt ürünleri farklı kalınlık ölçülerinde hazırlanarak tüketicilere pazarlanmaktadır. Ayrıca bazalt kaplama ısıyı da muhafaza ettiğinden inşaat sektöründe tercih edilmektedir.

Bazalt kaplama taş yünü de içerebilecek şekilde üretilerek gemicilik sektöründe de aranılan üründür. Bazalt ürünleri firmamızın doğal taş ürünleri arasında yer almaktadır. Bazaltı farklı ölçülerde bizden temin edebilirsiniz. Hizmet kalitemiz ve doğal taş ürünlerimizden memnun kalacaksınız.

 


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?