Granit Küp Taş Nerelerde Kullanılır?

  • 25 Eylül 2021

Çevre bilincinin gelişmesi ve sağlıklı yaşam felsefesinin yaygınlaşması ile birlikte, evlerde ve binalarda iç ve dış kaplama olarak, park ve bahçelerde ise çevre düzenlemelerinde sıklıkla kullanılmaya başlanan doğal taşlar, kullanıcılarına pek çok faydanın yanı sıra çok geniş bir yelpazede ürün çeşitliliği de sunmaktadır. Bu doğal taşlar arasında yeryüzünün temelini oluşturduğu kabul edilen sertliği ile ünlü granit taşı, pek çok kullanım alanının yanı sıra özellikle küp taş olarak yol, kaldırım, otopark ve çevre düzenlemelerinde karşımıza çıkmaktadır.

granit-kup-tas-nerede-kullanilir

Granit küp taş nerelerde kullanılır sorusunun cevabına geçmeden önce, granitin oluşum aşamalarından bahsetmek gerekirse; granit taşı yer kürenin derin katmanlarında kuvars, feldispat, mika ve çeşitli minerallerin birleşmeleri, sonrasında ise değişik sebeplerle yeryüzüne yükselmeleriyle oluşmuş magma kayaçlardır. Diğer doğal taşlara göre sertliği ve basınca dayanıklılığı çok daha yüksek olan bu taşlar, uygulandığı her alanda aşınmayı engelleyici yapısıyla çok uzun süreli kullanım imkanı sağlarlar. Daha çok gri renkte bulunan granit taşı, içerisinde bulunan minerallerin yoğunluğuna göre dünyanın çeşitli bölgelerinde çok değişik renklerde de yer alabilir ve uygulandığı alana son derece estetik bir görünüm katar.

granit-kup-tas-kullanim-alanlari

Granit küp taş nerelerde kullanılır sorusunun cevabına gelirsek; granit küp taş, yapı itibariyle alternatifi olmayan ve yer döşemelerinde aşınmaya karşı dayanıklıkları sebebiyle kullanılan taşlardır. Doğadan çıkartıldıktan sonra sulu kesim veya doğal kırma yapılarak makine aracılığıyla kesilen bu taşlar, böylece tam ölçüye kavuşurlar. Sulu kesim yapılan granit küp taşların yüzeyi pürüzsüz olurken, doğal kırma yapılan taşların yüzeylerinin pürüzlü olması nedeniyle daha çok arnavut kaldırımı döşemesinde kullanılırlar. Doğada en çok bulunan taşlardan biri olan granit, standart küp ölçülerinde kesim yapılabildiği gibi, istenilen boyutlarda da kullanım alanına göre kesilebilir.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?