Bergama Granit Taşı Kullanılarak Döşenmiş Sokaklar

  • 10 Ağustos 2020

Granit, kristalli yapıya sahip jeolojik olarak magmatik bir kayaçtır, yani bir tür derinlik kayacıdır. Derinlik kayacı olduğu için kayaçta bulunan kristaller, yavaş soğumuşlardır ve oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olmuşlardır. Magmanın yüksek ısısı altında meydana gelmiş olan bu kayaç türünün, kristallerinin yavaş soğumasından dolayı 2,65 ile 2,80 arasında yüksek yoğunluğa sahiptir. Granit çok dayanıklı bir taş olduğu için dış mekanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Granit taşı, içerdiği minerallere, oksitlenmesine ve soğuma süresine göre farklı renklerde bulunabilmektedir. Pembemsi, yeşilimsi, siyah ya da en sık rastlanan haliyle gri renkleri endüstriyel olarak kullanılmaktadır.

sokaklarda-granit-taslari

İç mekanlarda mutfak tezgahı, yer döşemesi ve duvar karosu olarak kullanılan granit özel ebatlarda şekillendirilebilmektedir. İç mekan kullanımlarında ıslak zeminlerde tercih edilen granit suya dayanıklılığı sayesinde en çok tercih edilen taşlardan birisidir. Dış mekanlarda ise en çok yol, yağmur oluğu, granit engeli taşı, basamak, kaldırım taşı olarak ya da bordür taşı olarak kullanılmaktadır. Bergama granit taşı ise, en sık kullanılan granit türlerinden birisidir. Bergama granit taşı ismini çıkartıldığı bölge olan Bergama’dan almaktadır. Bergama granit taşı en çok tercih edilen gri renge sahiptir ve yurtdışında da Bergama Gri olarak tanınmaktadır.

bergama-granit-netrede-kullanilir

Bergama granit taşları, genellikle bahçe, park ya da otoparklarda sıklıkla kullanılan bir granit çeşididir. Her gün üzerinden geçtiğimiz birçok yol Bergama granit taşı ile döşenmiştir. Yıllarca bozulmadan ve aşınmadan kullanılabilen bu sokaklar belki de birçoğumuzdan daha yaşlıdır. Doğadan gelen sağlamlığı estetikle birleştiren Bergama granit taşı, dış mekanların aranan yapı malzemesidir. Granit türleri arasında en kaliteli çeşitlerden birisi olan Bergama granit taşı, döşendiği sokaklarda yıllarca sağlamlığını korur ve bakım onarım ihtiyacını minimuma indirerek ekonomikliğini de ön plana çıkartır.


Rastgele yazılar

    Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?