Granit Küp Taşlarla Doğal Ve Nostaljik Görünüm

  • 25 Ocak 2022

Günümüzde hızla betonlaşan şehirler ve neredeyse her kent için aynı olan bir tekdüze şehir görüntüsünü en azından belli mekanlarda bu görüntüyü yumuşatacak nostaljik alanların yaratılmasına yönelik ihtiyacı da ortaya çıkarmış bulunmaktadır. Bu alanları yaratırken zemin döşemelerinde en etkili malzemelerden biri de granit küp taşlardır.

granit (3)

Granit küp taş ülkemizde başta Ege Bölgesi olmak üzere kolaylıkla bulunabilen ve aynı kolaylıkla işlenebilen bir malzeme olması nedeniyle özellikle park be bahçelerin zemin kaplamalarında tercih edilmektedir. En sık rastlanan türü gri granit küp taş olan bu malzeme, hem grinin tonları hem de kiremit renginin de olması sayesinde farklı desenlerin oluşturulmasına imkan vermektedir. Bu nedenle sadece park ve meydanlarda değil, aynı zamanda otoparklarda, okul bahçelerinde ve sitelerin ortak alanlarında da sık sık bu malzeme kullanılmaktadır.

Granit küp taşın döşenmesi sırasında sağladığı desen verme ve kolay döşeme avantajlarının yanı sıra maliyeti de diğer birçok malzemeye göre uygundur. Çünkü granit küp taş küçük bir maliyet ile görsel açıdan çok güzel olan sonuçları sağlayabilen ender malzemelerden biridir.

granit (4)

Granit küp taş tercihinin en önemli nedeni ise bu malzemenin bir kez döşendikten sonra, uzun yıllar hiçbir bakıma gerek duymayacak olmasıdır. En sağlam zemin malzemelerinden biri olan granit küp taş ile döşenen alanlar, bir bakıma, cilalamaya ya da özel bir tedbire gerek duymazlar. Çok ağır trafik koşullarında kalmadığı ve doğru döşendiği sürece çökme de yapmayan granit küp taş döşeli yollarda, ancak uzun yıllar sonra çok basit ve düşük maliyetli onarımlara ihtiyaç duyulacaktır.

Bütün bu özellikleri ile granit küp taş, günümüzde en çok tercih edilen zemin döşeme malzemelerinden biri olma unvanını kazanmıştır.

 


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?