Kesimlerine Göre Granit Küp Taş Kullanımı

  • 25 Ocak 2022

Dünyanın en sert taşlarından birisi olan granit taşı, yapısal olarak kuvars, feldspat, mika, amfibol, piroksen ve çeşitli mineraller içeren, magmasal yoğunluğu 2,65 ile 2,80 arasında değişen bir kayaçtır. Doğada çok miktarda bulunan bir taş olan granitin, bulunduğu bölgenin minerallerine göre değişen yapıda parlak veya kirli beyaz, açık veya koyu gri, pembe ve yeşil renkleri bulunur.

Çıkarıldıktan sonra işlenen granit, özel makinelerle istenilen boyutlarda ve yüzeyde doğal kırma veya sulu kesim yapılarak kesilebilir. Buna göre, kesimlerine göre granit küp taş kullanımı çok değişkenlik gösterir. Doğal kırma granitler daha çok yol döşemelerinde, kaymayı önlediği için özellikle arnavut kaldırımlı yollarda kullanılırken, sulu kesim yapılan granit taşı, otopark ve kaldırım döşemelerinde, park ve bahçe düzenlemelerinde kullanılır. Ayrıca yine özel makinelerle cilalanarak süsleme veya sadece kaplama amaçlı da kullanılabilir. Armutlu yarımadasından çıkan granit renginin pembemsi, Gümüşhane’den çıkartılan granitin kırmızı, Çanakkale’den çıkartılan granitin beyaz renkte olması sebebiyle genellikle kaplamalarda tercih edilirken, Bursa Uludağ ve Kapıdağ Yarımadasından çıkartılan granit gri renklidir ve küp taş olarak kesilerek yol yapımında kullanılır.

granit-tas

Kesimlerine göre granit küp taş kullanımında, taş eğer yol döşemesi olarak kullanılacaksa 4×6 cm., 6×8 cm. ve 8×10 cm. olarak kesilir. Granit çok sert bir taş olduğundan, kesildikten sonra kırılması veya bozulması çok zordur. Arnavut parke taşı ise özel boyutları olan 15x15x17 cm. ebatlarında kesilir. Granit küp taş uygulamalarında, zemin toprak silindiri ile düzeltilir ve uzman ekip tarafından taşlar, belli bir kompozisyon içerisinde düzenli olarak yerleştirilir ve yüzey kompaktör ile sıkıştırılır. İlk sıkıştırma işlemi bittikten sonra, taşlar arasındaki boşlukların dolması için, yüzeye taş tozu serpiştirilir ve ikinci kez sıkıştırma işlemi yapılır. En son, yüzey temizlenerek, işlem tamamlanır. Kesimlerine göre granit küp taş kullanımı, mutlaka konusunda uzman ekipler tarafından uygulanmalıdır.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?