Kayrak Taşında Renk Seçimi

  • 25 Eylül 2021

Doğanın mucizevi bir şekilde milyonlarca yılda oluşturarak insanoğluna armağan ettiği doğal kayrak taşı, yüzeyi pürüzlü taşlar grubuna giren ve özel ekipmanlarla ve uygulamalarla çıkartıldıktan sonra, işlenerek kullanılabilen bir doğal taştır. Kayağan taşı veya arduvaz taşı olarak da bilinen kayrak taşı, nehir ve akarsuların yüzyıllar boyunca kayaları aşındırması sonucu yüzeylerinin düzleşmesi sonucu oluşur. Jeolojik yapısında bulunan çamur taşı, silt taşı, volkan külleri, mineraller, tuz ve oksitler aslında taşa rengini de veren yapılardır. Kayrak taşında renk seçimi yaparken, yapısında bulunan minerallere çok dikkat etmek gereklidir.

renk-secimlerine-gore-kayrak-tasi

Türkiye’de en çok Ege Bölgesinde, özellikle de Bodrum, Kütahya ve Denizli’de çıkartılan doğal kayrak taşının renkleri siyah, açık ve koyu kahverengi, sarı, kirli beyaz ve genellikle açık ve koyu gri, görünümü ise bitkisel fosil şeklindedir. Dünyada kayrak taşı çıkartılan Kuzey Galler Bölgesindeki kayrak taşlarının mor, yeşil veya mavi olması, bu taşın bulunduğu bölgenin coğrafi yapısına göre renklerinin değişebileceğinin bir kanıtıdır. Dolayısıyla kayrak taşında renk seçimi yaparken, pek çok seçeneğiniz olacaktır.

renklerine-gore-kayrak-tasi

Kayrak taşı, inşaatlarda ısıyı, soğuğu ve suyu geçirmemesi sebebiyle iç ve dış duvar kaplamalarında, yüksek ısıya dayanıklı olması sebebiyle şömine, fırın, barbekü, baca kaplamalarında, ıslak veya kuruyken kaymadığı için merdiven, yol kaplaması olarak veya park ve bahçe düzenlemelerinde, havuz kenarlarında yoğunlukla kullanılır. Doğal yapısını çok uzun yıllar korur ve yüksek ısılarda renk değiştirmez. Ancak kayrak taşında renk seçimi yaparken, ancak aynı tonlardaki taşları bir araya getirebileceğinizi bilmeniz gerekir. Taş doğal bir taş olduğu için birebir aynı renkteki taşları bulmak çok zor olacaktır. Ancak bu alacalı görünüm doğa ile müthiş bir uyum sağlamakta ve son derece estetik görünmektedir.


Rastgele yazılar

    Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?