Bazalt Taş Ve Özellikleri

  • 25 Eylül 2021

Müşteri ihtiyaçları doğrultusunda hizmet anlayışı benimseyen firmamızda bazalt taş ve çeşitlerini projenize uygun olarak teslim almanız mümkündür.

Bazalt taş volkanik kökenlidir. Renk, dok ve sertlik bakımından kullanıma uygun olan türlerinden bazıları küp taşı, parke taşı, döşeme, kaplama, bordür, oluk taşı, adım taşı ve har puşta taşıdır. Bu taşlar mimari tasarımlarda ve tarihi yapılarda değişik amaçlar için yaygın olarak kullanılmaktadır.

En belirgin özellikleri suda dağılmamaları, su emmemeleri ve sıkı bir dokuya sahip olmalarıdır. Bu özellikler yanında siyah ve füme renkte olmaları da bazalt taşların en çok aranan taşlar arasında olmasının sebebidir. Ayrıca kırıldıklarında ya da kesildiğinde düzgün yüzeyini korurlar.

Türkiye’de yaygın olarak İç Anadolu Bölgesi’nde çıkarılan bazalt taş, son yıllarda üretimi hızla artış gösteren bir taş türüdür. Bazalt taşları yoğun, sert ve dayanıklı yapıya sahiptir. Homojen bir yapıda ve kırılma sonrasında düzgün bir yüzey vermesi açısından özellikle yol döşeme işlemlerinde sıkça kullanılmaktadır. En çok Ankara, İzmir, Kayseri, Gaziantep, Kars, Diyarbakır’da üretimi yapılmaktadır.

Ağırlıklı olarak siyaha yakın olan bazalt taşı birçok projenin de en gözde taşı özelliğindedir. Bazalt taş, doğallığından hiçbir şey kaybetmeden ve koku yapmadan rahatlıkla kullanılabilir. Oldukça uzun ömürlüdür. Türkiye’de üretilen bazalt taşı yurt dışına uluslar arası limanlar aracılığı ile transfer edilmektedir. İzmir Alsancak Limanı en çok transfer yapılan limandır. Gemi taşımacılığının yanında tırlarla karayolu taşımacılığı ile de ihracatı yapılabilmektedir.

 

 

 


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?