Hangi Bazalt Taşı Nerede Kullanılır?

  • 17 Nisan 2016

Magmatik kayaçlardan biri olan bazalt taşı, aşınması zor ve dayanıklı bir volkanik kayaç olduğu için inşaat sektöründe tercih edilen bir yapı malzemesidir. Dayanıklı olduğu kadar uzun ömürlü de olan bazalt taşının çeşitlerinden birisi bazalt küp taşı daha çok kaldırım ve yolların döşenmesinde tercih ediliyor. Sokak ve parklarda yürüyüş parkurlarında ve duvar kaplamalarında da kullanılır. Aynı zamanda uygulandıkları her projede doğal özellikleri ile dikkat çekip mekâna güzellik katmaktadırlar. Döşeme alanları için ayrıca bir tercih sebebi olan küp taşı çökme yapmaması veya kalın yapısı ile uzun yıllar kullanılmaktadır.

bazalt

 

Bazalt taşının çeşitlerinden bir diğeri bazalt bordür taşı ise özellikle kaplama ve döşeme taşı olarak kullanılmaktadır. Siyah renkli ve suya dayanıklı olan bu taş çeşidi bazalt küp taşı gibi kaldırım, tretuar alanlarında ve peyzaj amaçlı kullanılmaktadır. Doğal kesim ve sulu kırma yöntemleriyle istenilen ebatta kullanılan bazalt taşının suya dayanıklı olması yağmur oluklarında da kullanılmasını sağlamıştır. Bazalt yağmur olukları uzun ve sert kış şartlarına karşı özellikle yağmurlu bölgelerde sıklıkla tercih edilmektedir. Belediyeler genelde yol kenarları için estetik görüntü sağlaması ve yağmur sularına karşı aşınma yapmadığı için tercih etmektedirler. Daha estetik bir görüntü için granit bordür taşı ile birlikte kullanılabilir. Ev ve zemin kaplamasında ise bazalt plaka taşı daha rağbet görmektedir. Döşeme taşı olarak kullanılan bazalt plak taşı binalara ve parkurlara tarihi bir görünüm katmaktadır.

bazalt-kueptas

Bazalt taşı ve çeşitleri ağırlıklı olarak Ankara’da üretilir ve iç piyasanın yanı sıra İzmir ve Mersin limanından da ihracı yapılır. Birçok çeşidinin olması, üretim menşeinin Türkiye olması ve fiyatının düşük olması nedeniyle yapı malzemesi olarak sıklıkla tercih edilir.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?