Dayanıklılığı İle Ünlü Granit Küp Taş

  • 25 Eylül 2021

Doğanın insanoğluna sunduğu doğal taşlar arasında sertliği ve dayanıklılığı ile ünlü granit küp taş, aslında yeryüzünü de oluşturan magma kayacıdır. Yapısındaki esas mineraller; feldspatin, manyetit ve kuvarsdır. Ancak bulunduğu bölgeye göre içine mika, hornblend, piroksen, turmalin, apatit, zirkon ve grena gibi mineraller girmişse, renk değiştirerek pembe, kırmızı, beyaz, yeşil gibi renkler alabilir. Asıl rengi koyu veya açık gridir.

Dayanıklılığı ile ünlü granit küp taş, granitin özel ekipmanlarla çıkartıldıktan sonra, yine özel makinelerle milimetrik olarak kesilmesi ile oluşur. Yollarda kaldırım veya bordür taşı, otopark ve garaj içlerinde zemin döşemesi, park ve bahçelerde çevre düzenlemesi için kullanılan taş, granit küp taştır. Kaymaya, basınca, darbelere ve doğal şartlarda aşınmaya karşı son derece dirençli olan bu taş, ayrıca işlenme aşamasında kullanım amacına göre cila da kabul eder. Ülkemizde granit taşı geniş rezerve sahiptir ancak İzmir Bergama, Balıkesir, Bursa ve Çanakkale’de daha yoğun ve kaliteli yapıda çıkartılmaktadır.

granit-tasi

Granit küp taşı, 8x10x10 cm, 6x8x8 cm ve 4x6x6 cm kesilerek yol ve parke döşemelerinde kullanılır. Arnavut kaldırımı döşemesi için ise özel ölçü olan 15x17x17 cm uygulanır. Dayanıklılığı ile ünlü granit küp taşın 8x10x10 cm. kesilmiş olan modelinin 1 tonu 6 m2. yer döşerken, 6x8x8 cm. olanı 7 m2., 4x6x6 cm. olanı ise 8.5 m2. yer döşemesi yapar. Bu ölçülerden daha fazla döşemek, sonrasında çeşitli boşluklar oluşmasına neden olacaktır.

granit-kup-tas

Granit küp taşı, belli bir kompozisyon dahilinde döşenmesi gerektiğinden, işçilik açısından uygulaması en zor taşlardan birisidir. Ancak özellikle yollarda ve kaldırımlarda tamirat gerektiğinde tek, tek kaldırılabildiğinden bugün özellikle belediyeler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.


Rastgele yazılar

    Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?