Zarif Dokusuyla Kayrak Taşı

  • 25 Eylül 2021

Kayrak, ince yapraklar şeklinde, Kayağantaşı, Arduvaz, Damtaşı gibi isimlerle de anılan bir doğal taş oluşumudur. Çekme direnci oldukça fazla olan kayrak taşı, içeriğinde kil, klorit, kuvarl gibi maddeler bulundurabilen veya taneli bir yapıya da sahip olabilen bir taştır. Siyah, mavi, gri gibi değişik renk tonları bulunmaktadır. Kayrak taşı Genel itibariyle yaşlı kayaların içerisinde bulunur. Kayrak taşı başkalaşmış doğal taşlar grubuna girmektedir. Volkanlardan biriken püskürüklerin ve tortulların basınç, ısı ve çeşitli kimyasal olaylara maruz kalması sonucu oluşmuş taşlardır. Püskürük veya tortul taş özellikleri gösterirler. Bu taş doğal plakalar halinde çıkarılır.

kayrak-tasi-ile-yapilacaklar

Kayrak taşı, dayanıklı yapısı ve zarif görünümü sebebiyle pek çok yapı işinde kullanılabilirler. Çatı kaplamaları, dış kaplamalar, yer döşemeleri ve peyzaj mimarisi en çok kullanıldığı alanlardır. Kayrak taşının yüzeyinde kendiliğinden oluşmuş yaprak görünümlü pürüzler taşa ayrı bir güzellik vermektedirler. Estetik bir kaplama malzemesi olan kayrak taşı, atmosfer etkilerine ve yıpranmaya karşı dayanıklıdır. Gözenekli olmayan kayrak taşı, büzülme veya eğilme göstermez.  Doğal Taşlardan birisi olan kayrak taşı bazı tarihi binaların çatılarına eski bir görünüm kazandırması açısından, özellikle yurt dışında sıkça kullanılmaktadır.

manavgat-kayrak-tasi

Kayrak taşı ülkemizde en çok Muğla Bodrum,İzmir,Denizli ve Kütahya,Sivas Şehirlerinde çıkarılmaktadır. Bu doğal taşlar, bulundukları bölgenin şartlarına göre farklı renk özellikleri de alabilmektedirler. Taşın yoğun olduğu bölgelerde, tuğla ebadında kesilip kullanımı görülse de genellikle geniş plakalar halinde kullanımı yaygındır. Kayrak taşı yüzeyindeki pütürlü doku sayesinde, ıslak zeminlerde kayma yapmayan bir taştır. Güneş ışığı altında rengini kaybetmeyen kayrak taşı, dış mekanlarda pencere pervazı, kapı eşiği gibi yerlerde iç dekorasyonda şömine, baca, fırın gibi yapılarda estetik amaçlarla kullanılabilirler. En sık kullanıldıkları alanlardan bir tanesi de bahçe düzenlemesi yapılan yerlerdir.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?