Kayrak Taşı Nasıl Çıkartılır?

  • 6 Şubat 2019

Ege Bölgesinden, özellikle de Bodrum yöresinden çıkartılan en güzel taş olan kayrak taşı, günümüzde çevreye duyarlı anlayışın da gelişmesiyle özellikle bina iç ve dış cephe kaplamalarında, yol ve bahçe döşemesinde, şömine ve baca gibi yüksek ısının bulunduğu yerlerde ve restorasyon bölgelerinde yoğun olarak kullanılan bir doğal taştır. Doğada sarı, açık veya koyu kahverengi, gri, krem, açık yeşil, bordo ve kırmızı gibi çok çeşitli renklerde bulunan bu taş, fosil görünümlü siyah dentrik yapıyla kaplıdır ve renkler alacalı olduğundan kullanımda belli bir renk ayırımı yapılamaz.

kayrak-tasi-cikarma-yollari

Kayrak taşı, rengi itibariyle uygulandıkları bölgeye tamamen uyum sağlar ve rengini hiç kaybetmez, özel bir temizlik veya bakım gerektirmez, doğal bir taş olduğu için suya ve aşınmaya karşı çok dayanıklıdır, kaymaz, dış cephe kaplaması olarak kullanıldıysa yazın serin, kışın sıcak tutar, diğer yapı malzemelerine göre uygulanmaları çok kolaydır ve maliyet/dayanıklılık hesabı yapıldığında çok ekonomiktir.

kayrak-taslari-nereden-cikarilir

Kayrak taşı, doğada katmanlar halinde bulunur ve çıkartıldıktan sonra yaprak, yaprak ayrılabilir. İnce taneli, gözenekli ve yüzeyi pürüzlü bir taş olan kayrak taşı nasıl çıkartılır sorusunun cevabı ise; aslında taşın dayanıklılık özelliğinde saklıdır. Bu taş, taş ocaklarında özel ekipmanlar ve uygulamalarla, profesyonel ekipler tarafından çıkartılır. Kayrak taşı çıkartıldıktan sonra işlenir ve istenilen boyutlarda yine özel ekipmanlar ile kesilir.

kayrak-tasi-secimi

Kayrak taşı nasıl çıkartılır sorusuna cevap verdikten sonra, kesilen kayrak taşlarının kullanım alanlarını belirtmek gerekirse; 1 cm. ile 3 cm. arasındaki kayrak taşı, iç mekan ve şömine kaplamasında kullanılır ve bir tonu ile yaklaşık 18 m2 yüzey kaplanabilmektedir. 4 cm. ile 6 cm. kalınlığındaki kayrak taşı ise yol döşemesi, bahçe düzenlemeleri ve bina su basmanlarında kullanılır. Bir tonu 12 m2. yüzey kaplayabilir. 6 cm. ile 10 cm. arasındaki kayrak taşı ise, kelebek duvar taşı, atlama taşı veya merdiven basamağı olarak kullanılır. Bu büyüklükte kayrak taşının bir tonu ise, 6 m2. alan kaplar.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?