Ülkemizde Kayrak Taşı ve Rezervi

  • 6 Şubat 2019

Her yerde, insanlar yaşamlarını sıradanlıktan kurtarmak adına hayatlarında farklıklar yaratmaya çalışırlar. Bu çabalar içerisinde evlerini, bahçelerini, ofislerini süslemekte yer alır. İnsanlar çok eski zamanlardan beri yaşam alanlarını süslemektedir. Özellikle de doğal taşlar kullanarak zamanlarını geçirdikleri yerleri dahada güzelleştirmeye çalışmaktadırlar. Bu amaçla çeşitli doğal taşlar kullanılmaktadır. Özellikle kayrak taşı sıklıkla tercih edilen bir doğal taştır. Her ne kadar yapay dekoratif ürünler yayılmaya başlamış olsalar da kayrak taşı her zaman için popüler bir dekorasyon malzemesi olamaya devam etmiştir. Sleyt, kayağan taşı ve arduvaz olarak ta bilinir.

kayrak-tasinin-cikarildigi-yerler

Kayrak taşı yüzlerce yıldır kullanılan bir taştır. Özellikle de tarihi mekanlar incelenecek olursa bu gerçek görülecektir. Kayrak taşı sağlamlığı ve dayanıklılığı sayesinde tarihi binalarda da görüldüğü üzere uzun ömürlü bir kullanım sağlar. Hem bir doğal taş olması hemde maliyetinin düşük olması kayrak taşının tercih edilmesindeki etkenlerden sadece birisidir. Kayrak taşı aynı zamanda tam bir ısı yalıtım malzemesidir. Yaz aylarında soğuk kış aylarında sıcak tutma özelliğine sahiptir. Hem de bunu doğallığına herhangi bir yapay katkı olmadan yapmaktadır. Kayrak taşı fazla emek harcamadan döşenebilir. Böylece işçiliği de fazla maliyete sebep olmaz. Ayrıca kayrak taşı çeşitli zevklere uygun olarak üretilebilir.

kayrak-tas

Farklı kalınlıklarda, farklı renklerde birçok seçenek bulunmaktadır. Kalınlıklar döşeme yapılacak mekanın fiziki şartlarına göre ayarlanabilir. Diğer taraftan yaradılışı itibariyle farklı renklerde olan kayrak taşı her zevke hitap eder. Yeşil, kahverengi,  krem rengi, sarı, kırmızı, beyaz gibi farklı renklerin harmanlanması dekoratif olarak diğer taşlara göre onu bir adım daha önde tutmaktadır. Kayrak taşı birçok farklı mekanda kullanılabilir. Evlerde, bahçelerde, parklarda, fırınlarda,  iç ve dış cephe kaplamalarında ve daha birçok yerde kullanılabilir. Diğer yandan maliyetinin ve işçiliğinin düşük olması taşın fiyatını oldukça uygun hale getirmektedir. Kayrak taşı ülkemizde birçok yerde rezerv olarak bulunduğu gibi birçok yerde de işlenerek satışa sunulmaktadır. Ülkemiz kayrak taşı varlığı açısından oldukça zengin bir ülkedir.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?