Bergama Granit Taşı Kullanım Alanları

  • 25 Eylül 2021

Sert taş dendiğinde akla gelen ilk doğal taş ismi olan granit, yeryüzü kıta kabuğunun kısmen erimesi ve magma tabakasının farklılaşması sonucu oluşan bir doğal taştır. Dünyada çok yaygın olarak çıkartılan bu sert taş, ülkemizde en iyi özellikte Bergama bölgesinde çıkmakta ve Bergama Granit Taşı olarak isimlendirilmektedir. Bergama granit taşı, bulunduğu bölgeden büyük kütleler halinde çıkartılır ve özel ekipmanlarla kesilerek istenilen boyutlarda küp taş haline getirilir. Uzun yıllar boyunca bozulmayan, çok sıcağa veya çok soğuğa dayanıklı yapısı, kolay temizlenmesi, basınca dayanıklılığı, istendiğinde cilalanabilme özelliği nedeniyle ve zengin ürün çeşitliliği ile Bergama granit taşı kullanım alanları çok geniş olmasına rağmen, özellikle dış mekanlarda kullanımı sıklıkla tercih edilmektedir.

grait-tasinin-sokaklarda-kullanimi

Çevre düzenlemeleri ve dış mekanlarda; plaka taş, küp taş ve bordür taş olarak üç ayrı şekilde kullanılan Bergama granit taşı, küp taş olarak genellikle 4×6 cm2, 6×8 cm2 ve 8×10 cm2 olarak kullanılır. Bergama dışında Armutlu yarımadası, Edremit veya Uludağ’da çıkan granitler bulundukları bölgeden aldığı yapısal özelliklerle; parlak beyaz, siyah, pembe, yeşil veya gri renklerde de olabilir.

granit-tasi-nerede-kullanilir

Bergama granit taşı kullanım alanları iç ve dış mekanda çok çeşitlilik göstermektedir. Özellikle asite dayanıklı olması sebebiyle banyo ve mutfak tezgahları, park ve otoban kenarı çevre düzenlemeleri, zemin döşemeleri, bahçe ve peyzaj çalışmaları, kaldırım taşı ve yol yapımı, villa iç dekorasyon ve garaj alanları, otoparklar ve yürüyüş parkurları Bergama granit taşı kullanım alanlarının başlıcalarıdır. İstenirse sadece küp değil, özel makinalarla başka türlü kesimler de yapılabilir. Ayrıca granit taşı döşenirken, renkler ayrıştırılarak özel şekiller de yapılarak son derece estetik bir görüntü elde edilebilir.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?