Ebatlarına Göre Granit Küp Taşları

  • 29 Nisan 2016

Granit, kristalli yapıya sahip jeolojik olarak magmatik bir kayaçtır, yani bir tür derinlik kayacıdır. Derinlik kayacı olduğu için kayaçta bulunan kristaller, yavaş soğumuşlardır ve oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olmuşlardır. Magmanın yüksek ısısı altında meydana gelmiş olan bu kayaç türü, kristallerinin yavaş soğumasından dolayı büyük kristallere sahiptir ve endüstriyel olarak bu kristallerin boyutlarına göre de sınıflara ayrılır.

granit-taslari-nerede-kullanilir

Granit çok dayanıklı bir taş olduğu için dış mekanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle granit küp taşları, dış mekanların en çok kullanılan türleridir. Granit taşı, içerdiği minerallere, oksitlenmesine ve soğuma süresine göre farklı renklerde bulunabilmektedir. Pembemsi, yeşilimsi, siyah ya da en sık rastlanan haliyle gri renkleri endüstriyel olarak kullanılmaktadır. İç mekanlarda mutfak tezgahı, yer döşemesi ve duvar karosu olarak kullanılan granit özel ebatlarda şekillendirilebilmektedir. İç mekan kullanımlarında ıslak zeminlerde tercih edilen granit suya dayanıklılığı sayesinde en çok tercih edilen taşlardan birisidir.

boylarina-gore-granit-tasi

Dış mekanlarda en çok yol, yağmur oluğu, granit engeli taşı, basamak, kaldırım taşı olarak ya da bordür taşı olarak kullanılmaktadır. Kullanım alanlarına göre farklı ebatlarda kesimi yapılabilen granit taşı, kesme ve kırma makineleri ile istenilen ebatta boyutlandırılabilmektedir. Granit küp taşları, genellikle bahçe, park ya da otoparklarda sıklıkla kullanılan bir granit çeşididir. Görsel olarak kullanıldığı alanı estetik ve şık bir hale getiren granit küp taşları, inşaat sektöründe çok tercih edilir. 4×6, 6×8, 8×10, 10×20 gibi ebatlara sahip olan granit küp taşları doğal kırma ya da sulu kesim yöntemleri ile şekillendirilmektedir. Dış mekan zeminlerinde yıllarca aşınmadan ve bozulmadan kullanılabilen bu taşlar, zemine uygulanan mozaiklerde şık bir fark yaratmaktadır. Doğadan gelen sağlamlığı estetikle birleştiren granit küp taşı, dış mekanların aranan yapı malzemesidir.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?