Beyaz ve Pembenin Büyüsü

  • 25 Eylül 2021

Yerkabuğunun bazı kırık ve çatlarının sonucunda magmasının değişime uğraması sonucunda oluşan granit taş birçok iç ve dış mekân mimaride kullanılmaktadır. Özellikle en iyi granit taşlar Bergama granit olarak bilinmekte ve Bergama ilçesinden çıkarılmaktadır. Özellikle Ülkemizde çevre düzenlemeleri ve bordür türleri olarak kullanılmakta olan Bergama granit doğal bir taş türü olmasından dolayı çok yaygın bir alana sahiptir.

Çok sağlam ve uzun yıllar dayanıklı olması bakımından çok tercih edilen Bergama granit taşı dokusunu çok uzun yıllar korumaktadır. Senelerdir Ülkemizin kendi taş ocaklarında üretimini ve satışını yapan birçok firma ve işletme mevcuttur. Birinci derece doğal taş üretimleri yapılmaktadır. Doğal taş ve sert peyzaj işlerinde kullanılan granit taşlar üretimi ve yapım ölçümleri farklı olarak üretilmektedir. İçerisine bir miktar mineral ve katkı maddeleri konulmaktadır. Renk seçenekleri mevcuttur. Yol kaplamalarında da kullanılmaktadır.

Bergama granit taşları kendi çapında doğal ve güzel renklere bürünmektedir. Taş ocaklarında yontulmaktadır. Parke ve bordür taşları olarak da kullanılmaktadır. Bazı granitlere yeşil taş da denilmektedir. Bunun sebebi kendi doğal renginin olmasından kaynaklanmaktadır. Çanakkale ve Ezine bölgelerinde de granit taşı çıkarılmaktadır.

Bergama Granit

Genellikle beyaz ve pembe renkler hakimdir. Bursa ve çevresinde de çıkarılan granitler koyu renkli olmaktadır. En ünlü Bergama granit çıkarılmaktadır. En iyi granit Bergama’dan çıkarılmaktadır. Ülkemizde sıralama yapılacak olsa en iyi birinci sınıf olarak listelerin başında Bergama granit gelmektedir.

Bergama granit sadece ülkemizde değil dış ülkelere ihracat olarak da gönderilmektedir. Çok tercih edilen bir doğal taş türüdür. Yol kaplamalarında kullanılmasıyla farklı kullanım alanlarında geliştirilmiş olan bu taşların insan sağlığına kötü bir etkisi yoktur. Doğal ve doğal renklere sahip olan Bergama granit güvenilir bir şekilde kullanılabilir. Ülkemizde satışı mevcuttur.


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?