Mercan Madencilik Bergama Granit Küp Taş Üretimi

  • 25 Eylül 2021

Granit yapısı itibariyle oldukça sert bir taş türüdür. Yüzyıllardır olduğu gibi bugün de çoğunlukla inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Hemen hemen dünyanın her tarafında bulunan granit çok farklı çeşitleri olan bir taş türüdür. İçerdiği minerallerin yoğunluk durumuna göre, doğada farklı farklı renklerle karşımıza çıkar. Sertliği, sağlamlığı, aşınmama gibi özellikleri nedeniyle de kullanım alanları çok geniştir. Yapım elemanları içinde yer alabildiği gibi, kendisi de tek başına bir yapı malzemesidir. Mesela, barajlar, tüneller gibi çok dayanıklılık gerektiren yapılarda parçalanmış granit, beton yapımında kullanılmaktadır. Ancak daha çok kullanım alanları; kaplama, dekorasyon, parke yol yapımı gibi yerlerdir.

granit-tasi-nerelerde-kullanilir

Bergama granit taşı da kendine özgü görünüşü ve kristalize yapısı, sağlamlığı, ıslanması durumunda kayganlaşmama özelliği ile en çok ilgi gören granit çeşididir. Ülkemizde en çok, adını aldığı Bergama bölgesinden elde edilir. Farklı şekillerde işlenebilir. Bu nedenle ister pütürlü görünümlü yüzey kaplamada, istenirse cilalanmış şekliyle dış mekan yer kaplamalarında ya da mutfak tezgah üstlerinde kullanılabilir. Bunun dışında özel projelerde, farklı kesim ve işleme şekilleriyle kullanım alanı daha da genişletilebilir bir materyaldir. Kolay kolay aşınan bir taş olmadığı için de çok uzun yıllar doğallığını ve güzelliğini korur. İklimsel koşullardan etkilenmez. Bu sayede yapı malzemesi olarak da kullanıma uygundur. Ayrıca bina dış yüzey kaplaması olarak kullanıldığında, doğal görünümü ve rengi sayesinde, bir daha boya, bakım gerektirmeyecektir.

bergama-granit-trasi

Ülkemizde çıkan bir granit türü olması sebebiyle de oldukça ucuz ve kolay ulaşılabilir bir taştır. Bu da yapım maliyetlerini düşüren bir özelliktir. Bütün etmenleri bir araya topladığımızda; Bergama granit taşı ile yapılarda, ucuz maliyet, sağlamlık, görsel estetik, doğal malzeme ve doğal görünüm, iklimsel etkenlerden etkilenmeme gibi tüm avantajlar sağlanabilir. Günümüz insanının da zaten bir yapıda aradığı temel özellikler ve ihtiyaçlar bunlar değil mi?


Rastgele yazılar

    Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?