Kayrak Taşı Çıkarılması

  • 29 Nisan 2016

Kayrak taşı son dönem inşalarında oldukça dikkati geçen görsellere imza atan önemli bir doğal zenginliktir. Kayrak taşının çıkarılması hem ülke ekonomisi için hem de inşa sektörü bakımından son derece ekonomik değeri yüksek önemli bir prosestir. Kayrak taşı konusunda Türkiye oldukça önemli bir üretici konumundadır. Taşın ihraç değeri de yine ihracat bahsinde önemle ifade edilecek kadar yüksektir. Bir diğer adı Arduvaz olan Kayrak Taşı oldukça geniş kullanım alanı ve sağladığı dekoratif görüntü nedeni ile rağbet görmektedir.

kayrak-tasi-nereden-cikarilir

Kayrak taşının çıkarılması her ülke de olduğu gibi ülkemizde de endüstriyel açıdan da ülke ekonomisinin pozitif değerlerini barındıran ihracat açısından da net olarak önemli bir değerdedir. Bu itibar ile taşın çıkarılması, işlenmesi ve daha da önemlisi inşa projelerinde kullanılması hem kendi sektöründe hem de inşa sektörü için oldukça dikkate değer bir konudur. Her doğal taş gibi kayrak taşı da kendine has desenleri ve doğal görüntüsü ile görsel değer oluşturabilen önemli bir sarf malzemesidir.

kayrak-tasi-ozellikleri

Kayrak taşları da kendi içinde boyutları ve kalınlıkları ile farklı kullanım alanlarına hizmet edecek şekilde çıkarılmakta ve işlenmektedir. Taşın dış mekanlarda duvar, yer ve toplu kullanalım alanlarında son derece başarılı ve de görsel değeri çok yüksek projelere katkısı kadar, iç mekan uygulamalarında da kullanılan uygun boyutlu formları ile aynı katkıyı sağlamaktadır. Bu sayede hem iç hem dış mekanlar ve karma projeler için gayet geniş bir uygulama alanı sağlanmaktadır. Kayrak taşının çıkarılması ve sonrasında boyutlarına göre farklı mekanlarda kullanılması ile son derece dikkat çekici projeler ortaya çıkarılmaktadır. Taşın görsel ve ekonomik değeri, her geçen gün daha fazla gündemde olmasını ve kullanılmasını sağlamaktadır.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?