Ülkemizde Kayrak Taşı Ve Bolluğu

  • 5 Nisan 2016
  • 2.193 Görüntüleme

Ülkemizde kayrak taşı ve bolluğu

Özellikle Ege bölgemizde bol miktarda bulunan, Bodrum, Denizli ve Muğla illerimizde yer alan taş ocaklarından çıkarılan kayrak taşı, ülkemizde ve Avrupa’da yapı ve dekorasyon amaçlı kullanılan madenler içerisinde yer alıyor. Ege bölgesinden çıkarılan taşların renkleri, genel olarak gri, kahverengi ya da siyah olsa bile Avrupa ülkelerinde çıkarılan kayrak taşlarının renkleri, yeşil, mor ya da mavi gibi çıkarıldığı yörenin coğrafi koşullarına göre değişiklik gösterebiliyor. Renklerini bileşenlerinde yer alan tuz oksit ya da madenlerden alan kayrak taşı ile inşa edilmiş ev ve yapılara özellikle Ege bölgesinde sıklıkla rastlayabiliyoruz.

dekoratif-kayrak-tasi

Yağmur, kar, güneş gibi dış etkilere karşı oldukça dayanıklı bir taş olan kayrak taşı, uzun yıllar dayandığı gibi herhangi bir kırılma, çatlama ya da bozulma gibi olumsuz bir durum göstermiyor. Ev ve villa yapımında tuğla boyutlarında kesilerek kullanılan kayrak taşları, yaz aylarında evlerinizin daha serin kalmasını sağlarken, kış aylarında ise evlerinizin daha sıcak olmasına yardımcı oluyor. Eski yapılarda genellikle çatı malzemesi olarak kullanılan kayrak taşı, estetik görünümü ile birçok evin pencere pervazlarını, kapı eşiklerini, araba ya da bahçe yollarını da süslemeyi başarıyor. Dekoratif kayrak taşı, baca, şömine ya da fırınlara da daha şık ve daha asil bir görünüm katmak için de tercih edilebiliyor.

ulkemizde-kayrak-tasi

Islak yüzeylerde hiçbir şekilde kayma yapmadığı için bahçe düzenlemelerinde tercih edebileceğiniz kayrak taşı eşsiz ve hayranlık uyandıran, ev ya da villalarda yaşayabilir, tarihi dokusu ile geçmişin izlerini taşıyan kayrak taşı ile yapılarınızın göz alıcı bir güzellikte olmasını sağlayabilirsiniz. Peyzaj mimaride geniş bir kullanım alanına sahip olan kayrak taşını, merdiven basamağı yapımında da tercih edebilir; sarı, yeşil, kahverengi gibi cıvıl cıvıl renklerle bezenmiş kayrak taşı mucizesi ile benzersiz yaşam alanlarına sahip olabilirsiniz.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?