Bazalt Taşının Öne Çıkan Özelliği

  • 22 Nisan 2016

Bazalt taşı volkanik kaya oluşumlarından bir tanesidir. Gabro familyasına üye olan bu taş genellikle siyah renkli olanlarıyla bilinir. Kütle, damar, akıntı şeklinde görülebilen Bazalt, siyah haricinde açık griye kadar giden bir renk skalasına sahip olabilir. Obsidyen taşına çok benzeyen Bazaltın bileşiminde her zaman olivin ve az miktar su bulunmaktadır. Ağır ve yoğunluğu fazla olan Bazalt taşının bu yoğunluğu içerisindeki manyetitten kaynaklanır. Hatta manyetit miktarı çok olan Bazaltlarda manyetizma özelliği görülebilmektedir. Olivin Bazaltlarda yuvarlak yeşil tanecikler olarak görülür ve gözle bakıldığında seçilebilirler. Olivin miktarları bazı Bazaltlarda azken bazılarında %50 oranına kadar çıkabilmektedir. Yüzeyleri çok düzgün olan Bazalt taşları, altıgen bir şekil oluştururlar.

bazalt-tası (5)

Birçok özelliğiyle ön plana çıkan Bazaltların en önemli özelliği altıgen prizmalar şeklinde ve sütunlar halinde meydana gelmiş olmalarıdır. Düzgün kırılma yüzeyleri oluşturması bakımından çok önemli olan bu özellikleri sayesinde Bazaltlar, birçok mimari alanda kullanılmaktadır. Dayanıklı ve sert bir taş olan Bazalt, kaldırım, bahçe düzenlemesi, tretuvarlar, demiryolu, cephe kaplaması, köprü malzemesi, alt ve üst yapı, alt ve üst yapılar, şehir içi yollar gibi mimari işlerin her safhasında kullanılmaktadırlar.

bazalt-tası (2)

Yapılarda doğal taşların kullanımının gittikçe arttığı günümüzde Bazalt, yer altı kaynaklarında bolca bulunmasıyla ve işlevselliğiyle kullanım alanlarını arttırmaktadır. İklim şartlarından az etkilenen yapısıyla Bazalt kullanım tercihlerinde ön sıralarda yer almaktadır. Ayrıca bütün özellikleri dikkate alındığında kırma Bazalt taşı değişik dozlarla agrega olarak beton işlerinde kullanılmaktadır. Raylı yollarda kalkerin yerini çoktan alan Bazalt taşı, ayrıca yalıtım sistemlerinde cam ve seramik yapımında, ev ısıtma ve ısı depolamada ve yine Bazalttan elde edilen cam yünü gemi ve denizlerde inşa edilen binaların duvar ve tavan yalıtımlarında kullanılmaktadır. Altıgen yüzeyli bu taş, düzgün yapısı ve işlevselliğiyle öne çıkmaktadır.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?