Bazalt Taşı Üretimi

  • 10 Nisan 2016

BAZALT TAŞI ÜRETİMİ

Bazalt taşı, üretimi ve kullanımı yaygın bir taş olarak, yol kenarı, tretuvar ve döşeme işleri vb için aranılan bir taş türüdür. Ülkemizde bulunduğu yörelerde üretimi ve buradan pazarlanması yaygın bir taş olan Bazalt, doğal hali parlak olmayan mat ve siyah yapıdadır.

bazalt-tasi

Bazalt taşı üretimi ülkemizde Ankara, Kayseri, Diyarbakır, İzmir, Kars ve Gaziantep bölgesinde oldukça yaygındır. Bazalt kullanıldığı alanda başta doğallığı ve sağlamlığı nedeni ile tercih edilmektedir. Zamanla göreceği deformasyon miktarı oldukça az olduğundan projelerin vazgeçilmez doğal taşlarından biri olan Bazalt, koku oluşturmaması ve yüzey özelliğini kaybetmemesiyle de bilinmektedir. Sahip olduğu doğal renginin solmaması da artı bir diğer avantajıdır. Bazalt taşı kullanım yerlerine uygunluğun sağlanması bakımından küp ve plaka formunda üretildiği gibi bordür, oluk ve özel taş formlarında da üretilen doğal bir değerdir. Hangi formda olursa olsun, kullanıldığı yere mutlaka doğallığı nedeniyle artı bir değer katacaktır. Doğallığı konusunda hiçbir kayba uğramaması tamamen doğal ortamlar elde etme hedefindeki projelerinde hem sağlık açısından hem de hedefine ulaşma açısında en büyük kozu olan bazalt taşı, sadece yurt içi yaygın üretimi ile değil yurt dışına satışı ile de önemli bir doğal kaynaktır. Çıktığı yöreler için oldukça önemli hem ticari hem de istihdama yönelik oldukça büyük bir önem taşır.

bazalt-tasi-uretim-sureci

Çeşitli kalınlıklardaki plaka formundaki üretiminden oldukça değişik boyutlardaki diğer türlerine kadar oldukça yaygın olan Bazalt taşı ülkemiz için önemli bir ihracat kalemidir. Yapıların yer ve benzeri döşemeler ve diğer kullanım alanları içinde önemli görsel değerdir. Sağlıklı yapısını sorunsuzca muhafaza etmesi ve kötü kokular oluşturmadan hayatiyetini sürdürmesi de Bazalt taşı kullanımı için önemli diğer belirgin niteliklerdendir.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?