Yıpranmayan Taş, Granit Küp Taşı

  • 22 Nisan 2016

Ülkemiz doğal taşlar açısından oldukça bereketli bir coğrafyaya sahiptir. Hemen her bölgede bulunan maden yatakları ve taş yataklarından elde edilen ürünler bugün yurtdışına ihraç edilecek kalite ve değerdedir. İzmir’in ilçelerinden birisi olan Bergama ilçesi Granit Taş yatakları açısından oldukça zengin bir bölgedir. Granit küp taşlar en çok Bergama bölgesinden çıkarılan doğal taşlardır. Taneli görünümdeki bu taş magmatik bir oluşumun sonucudur. Yer içinde 400 santigrat derecede binlerce yıl içinde oluşumlarını tamamlamaktadırlar. Yer içindeki termal su kaynaklarının da bu taşların arasından süzülerek geçtikleri için ısındıkları bilinmektedir. Granit küp taş bilinen en dayanıklı taş olma özelliğine sahiptir. Bu taşlar granit ocaklarından bloklar halinde çıkarılmakta ve hava tabancalarıyla küçültülüp, kırma makineleriyle küp taş haline getirilmektedirler.

granit-kup-tas (5)

Bu sert ve dayanıklı taş aynı zamanda fiyat açısından da oldukça makul fiyat aralıklarıyla, birçok yol yapımı ve bina yapımı işinde de vazgeçilmez bir malzemedir.  Sokaklarımızda zaman zaman rastladığımız Arnavut kaldırımlarının yapımda kullanılan taşlar, bu taşlardır. Granit küp taş diğer doğal taşlardan, yapısı ve uygun maliyetiyle ayrılmaktadır. Zemin kaplama işlerinde özellikle çok tercih edilen bu taş, bilinen tüm taşlar arasında en dayanıklı yapıya sahiptir. Yağış ve dondan bile etkilenmeyen bu taş yollara döşendiğinde, sert kış koşullarında bile çökme yapmamaktadır. Şehir sokaklarının özellikle trafiğe kapalı alanlarında tercih edilen bu taşlar, değişik renklerle döşenmek suretiyle çok estetik bir görünümü de sokaklara verebilmektedirler.

granit-kup-tas (2)

Hiçbir koşulda yıpranmayan Granit küp taşlar, bazı kaplama işlemlerinde de kullanılabilmektedirler. Uzun yıllara direnebilen bu taşlar, sert yapısı ve bozulmadan kalabilmeleriyle bilinirler. Çeşitli renklere sahip olabilen bu taşlar, işlemden geçirildikten sonra küp şeklini almaktadırlar. Her türlü aşınmaya karşı da dirençli olan bu taşların, pembe, gri, turuncu gibi renkleri olabilmektedir.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?