Bazalt Plaka Taşını Tercih Etme Sebepleri Nelerdir?

  • 30 Mart 2016
  • 1.798 Görüntüleme

BAZALT PLAKA TAŞINI TERCİH ETME SEBEPLERİ NELERDİR?

Özellikle son yıllarda hem mimari bir trend olarak, hem de artan çevre bilinci ve sağlıklı ve kaliteli bir yaşam arzusu sebebiyle, gerek inşaat malzemesi olarak, gerekse kaplama malzemesi olarak doğal taşlar kullanılmaktadır. Burada “doğal” kelimesi ile kastedilen doğal görünümlü işlenmiş taşlar değil, doğadan çıktığı haliyle, sadece kesilerek biçim verilen, işlenmemiş taşlardır.

Bu doğal taşlar arasında yer alan bazalt taşı, volkanik kaya kütlelerinin hareketleri sonucu oluşmuş, siyah renkli ve basınca karşı çok dayanıklı, sert bir taş türüdür. Doğada büyük kütle, damar veya akıntı şeklinde bulunur. Özellikle homojen yapısından dolayı doğada düzgün kesilmiş prizmaların oluşturduğu büyük kolonlar halinde olması, bazalt taşının çıkartılmasını ve inşaatlarda kullanımını çok kolay hale getirmektedir.

bazalt-tasini-tercih-etme-sebepleri

Kuzey İngiltere, İrlanda, Almanya, Amerika ve Hindistan’da çok geniş bölgelerde bulunan bazalt, Türkiye’de özellikle Diyarbakır ve Urfa Karacalıdağ bölgesinde piramit, Batı ve Orta Anadolu’da ise yatay şekilli tabakalar halinde çıkarılmaktadır.

Kaldırım ve inşaat taşı, mıcır, kalker taşının yerine demiryolu ve köprü malzemesi olarak kullanılan bazalt taşı, son yıllarda ülkemizde değişik kalınlık ve ölçülerde kesilebildiği için turistik bölgelerde bulunan oteller ve binaların alt ve üst yapılarında, AVM’lerde zemin ve cephe kaplaması olarak, tretuar ve bahçe düzenlemelerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Bazalt taşının dış mekanlarda tercih edilmesini sebebi; aşınma ve iklim şartlarından en az etkilenen taş olmasıdır.

baalt-plaka-tasi

Ayrıca ısı depolaması ve yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı olması özelliği ile döşeme, duvar yalıtımında ve tavan izolasyonunda, yangın kapıları ve bacalarda, kazan dairelerinde de uygulanmaktadır. Fiziksel özellikleri göz önünde bulundurularak kullanılan toz bazalt ise, değişik doz ve oranlarda agrega olarak da beton bileşimine katılmaktadır.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?