Bazalt Nedir Ve Nererelerde Kullanılır

  • 21 Ocak 2016

Bazalt halk arasında çok duyulan bir kayaç olmasına rağmen çoğu kişi bazaltın nasıl bir kayaç türü olduğunu ve nerelerde kullanıldığını bilmemektedir. Bazalt gabro taş familyalarından gelen önemli bir taştır.

En önemli özelliği volkanik kayaç olmasıdır. Yanardağların püskürtmeleri sonucu olmuştur. Diğer taşlara nazaran en belirgin özelliği sert yapıya sahip olmasıdır. Dayanıklılığı ön plandadır. Bazalt nerelerde kullanılır sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Dayanıklı olma özelliğine dayanarak yapı malzemesi olarak çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Genellikle köprü yapımlarında olsun kaldırım yapımlarında da tercih edilmektedir.

Bazalt oldukça bol bulunan bir kayaçtır. Kolay bulunur olması kullanım alanlarını da artırmıştır. Granite oranla daha tercih edilmesinin sebebi daha sert ve dayanıklı olmasıdır. Türkiye´de Diyarbakır, Urfa, Çorlu vs gibi başlıca yerler olmak üzere birçok yerde çıkarılmaktadır. Bazalt nerelerde kullanılır; Bu kadar çok çıkarılma bölgesine sahip olan bazalt ülkemizde de inşaat yapı taşı olarak baş yerini almıştır.

Bazaltın bir diğer özellikleri olarak siyah renkli olması ve doku olarak ağır bir dokuya sahip olması gösterilebilir. Bazalt kullanım alanını her geçen gün değiştirmektedir. Bina inşaatlarında sıklıkla kullanılan bazalt farklı yapım alanlarında da yaygınlaşmıştır. Farklı yapım alanları olarak bazalt nerelerde kullanılır? Zamanla kullanım alanlarını genişleten bazalt günümüzde artık demiryolu yapımlarında ve asfalt yapımlarında kullanılmaktadır. Oldukça sık kullanılmasının en önemli nedeni sağlıklı bir madde olması ve dayanıklı olmasıdır.

 

 

 

 

 


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?