Bazalt Küptaş Tercih Sebepleri

  • 16 Ocak 2016

Doğa harikası olan bazalt taşının muhteşem özelliklerini ve nerede kullanıldığı hakkında bilgi edinmeden önce ne olduğuna bir göz atalım. Öncelikle bazalt volkanik kökenli olmakla birlikte bazı türleri parke taşı, döşeme taşı, küp taşı, bordür taşı, oluk taşı, kaplama taşı ve benzeri amaçlarla renk doku ve sağlık açısından uygun olduğundan kullanılmaktadır.

Bazalt küptaş geçmişten günümüze Osmanlı ve daha önceki tarihlerde de sıkça kullanılan su emmeyen suda dağılma özelliği olmayan özel bir taştır. Bazalt küp taş fiziksel özellikler açısından yoğun saat dayanıklı ince taneli ve koyu renkli olan magmatik bir kayaçtır. Homojen bir yapıya sahiptir ve bu sebeple yolların döşenmesinde bazaltın birçok çeşidi kullanılmaktadır.

Her taşın kendine ait önemli özellikleri bulunmaktadır ki bazaltında kendine has olan özelliği altıgen prizma şeklinde ve sütunlar halinde meydana gelmiş olmasıdır. Bazalt küptaş günümüzde vazgeçilmez taşlardan biri olarak kullanılmaktadır. Sebebine gelecek olursak bu doğal taşlar sağlıklı ve uzun ömürlüdür aynı zamanda çok dayanıklıdır. Dahası uygulanan bölgede estetik ve şıklık göz kamaştırmaktadır.

Ayrıca çok çeşitli ve ölçüleriyle istenilen büyüklükteki mekan doğal görünümleri sayesinde güzelleştirmektedir. Ülkemizde de çok kullanılan bazalt küptaşı başta Ankara, kayseri, Antep, Kars, Diyarbakır, birçok ilde ilçemizde bulunmaktadır. Bu muhteşem doğa harikası olan bazalt geçmişten günümüze birinci tarihler arasında yer almaya devam etmektedir.

 


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?