Kayrak Taşı Ve Kullanım Alanları

  • 29 Aralık 2015

Firmamızın müşterilerimize sunduğu doğal taşlardan biri de kayrak taşıdır. Kadim dönemlerden bu yana inşaat yapılarının gözdesi olmuş bu taş ülkemizin doğal zenginliklerinden biridir. Başkalaşım taşlarından biri olan bu taşların başka isimleri de vardır. Arduvaz, Kayağan Taşı olarak da söylenen bu doğal taşlar dayanıklı bir yapıya sahiptir. Heterojen yapıya sahip olmayıp oldukça sık dokulu görünümdedir.

 

Sıcaklık farklarından da etkilenmez. Yüksek sıcaklık ya da dondurucu soğuğa karşın malzeme olarak kalitesi olumsuz etkilenmez. Kayrak taşının inşaat ve dekorasyon alanlarında tercih edilmesinin önemli bir nedeni de içerdiği doğal figürleridir. Bu doğal tasarım harikalığından ötürü iç piyasada beğeniyle tüketilir. Aynı zamanda ihracat potansiyeli de yüksektir.

 

Bu nedenle kayrak taşı fiyatı diğer doğal taşlara göre farklılık gösterir. Renkleri de değişkenlik gösterir: Pembe, kırmızı, yeşil, siyah veya gri olabilir. Ancak en ilgi çekici yönü desenlerindeki güzelliktir. Bu açıdan peyzaj sanatında da gözde bir doğal taş özelliğini korumaktadır.

 

Dekoratif özelliği yüksek olan kayrak taşı, mimari eserlerin de güzel görünümüne katkı sunar. Dekorasyon zenginliği sağlar. Özetle, estetik açıdan çok iyi bir tercihtir. Jeolojik yaş olarak da milyonlarca yıl geriye giden eski bir taştır. İnsanlık tarafından keşfiyle birlikte nice medeniyetlerin, şehirlerin inşasında rol almıştır.

 

Kayrak taşı aynı zamanda psikolojik açıdan da değerlendirilebilir. Taşların sakinlik verici özelliği, pozitif enerji sağladığı şeklindeki görüşten dolayı dinlendirici taş olarak kullanarak farklı bir amaca da hizmet eder. Bu nedenle kayrak taşı fiyatı ölçülere, kullanıldığı yere göre değişiklik göstermektedir.

 

Kayrak taşı büyük konut projelerinde doğrudan kaba sıva olarak uygulandığında maliyetleri de düşürür. Ayrıca şömine taşlarının döşenmesi, barbekülerde de kayrak taşı kullanılabilir. Özetle, iç ve dış cephe duvar kaplamalarından peyzaj düzenlemelerine kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Şömine, duvar kaplaması açısından 1-3 cm kayrak taşı kullanılır.

 

Ayrıca aynı ebatlarda eğlence mekânları vb. yerler için kullanılır ki, 1 ton kayrak taşı yaklaşık 15 m2’ye tekabül eder. 4-6 cm kalınlığında olanlarsa kaldırım ve yaya yolları, araç yolları, park peyzajları ve havuzlarda kullanılır. Burada 1 ton kayrak taşı yaklaşık 9 m2’ye karşılık gelir. Bu nedenle kayrak taşı fiyatı ölçülere göre değişebilmektedir. Firmamız size kaliteli bir kurumsal hizmet sunarak güvenli alışveriş ortamı sağlamaktadır. Kaliteli kayrak taşlarımızın yanı sıra diğer doğal taş ürün sergimizi de görebilir, fiyat bilgileri edinebilirsiniz.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?