Bazalt Taşının Kullanıldığı Meşhur Yapılar

  • 31 Mart 2016

Bazalt Taşının Kullanıldığı Ünlü Yapılar

Yanardağların püskürttüğü lavların, katılaşması ile oluşan bir kayaç türü olan bazalt taşı, sağlam ve dayanıklı yapısı sayesinde, özellikle köprü, kaldırım, bina yapımlarında sıkça kullanılmaktadır. Granitten daha sert olan yapısı, çok olması ve kolaylıkla bulunabilmesi, doğal ve sağlıklı bir taş oluşu, basınca karşı dayanıklılığı, yapı malzemesi olarak bazaltın tercih edilmesine ve yaygın olarak kullanılmasına sebep olmaktadır. Değişik kalınlık ve büyüklüklerde kullanılabilir olması mimari yapıların hem iç hem de dışlarında, cephe ve zeminlerin kaplanmasında, dekoratif bahçe düzenlemelerinde yani yapının hemen hemen her safhasında kullanılabilir bir malzeme olmasını sağlamaktadır.

bazalt-tasinin-kullanildigi-unlu-yapilar

Günümüzde insanların doğal olanı daha çok tercih etmelerinden dolayı, kullanım alanı artan ve evlerde dekoratif amaçlı olarak da daha çok kullanılmaya başlayan bazalt, aslında uzun yıllardan beri birçok mimari yapıda kendisini göstermektedir. Ülkemizde ve dünyada bazalt taşı kullanılarak yapılmış ünlü tarihi binaların sayısı oldukça fazladır. Bunlardan biri Diyarbakır’daki Deliler Hanı’dır. 1527 yılında, Osmanlı valisi Hüsrev Paşa tarafından yaptırılmış olan bu han, Hacı adaylarına rehberlik edenlerin kalması için yaptırılmıştır. Bu rehberlere deli denildiği için han, Deliler Hanı adını almıştır. Bina günümüzde halen daha Diyarbakır’a gidenlerin ziyaret ettiği tarihi bir yapı olarak yer almaktadır.

deliler-hani

Bir diğeri Kars’ da bulunan Kümbet Camii’dir. 940’lı yıllarda yapıldığı tahmin edilmekte olan bu cami için, yapımında kullanılan bazalt taşı Ağrı Dağı’nın eteklerinden getirilmiştir. Bazalt taşının kullanıldığı ünlü binalara dünyadan bir örnek vermemiz gerekirse, Yemen’ de bulunan ve dünya mirası listesinde yer alan tarihi evlerden bahsedebiliriz. En yenisinin 800 yaşında olduğu tahmin edilen bu evler, yüzyıllardan beri bazalt taşının kullanıldığı en önemli yapılar arasında yer alıyor.

kumbet-camii

Ülkemizde ve dünyada, sayısız cami, köprü, han, kale, saray yapımında kullanılan bazalt taşının birçok eşsiz ve ünlü örneği bulunmaktadır.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?