Bazalt Küp Taş Fiyatları Ne Kadardır?

  • 23 Ocak 2016
  • 2.802 Görüntüleme

Bazalt andezit ile beraber dış püskürük kayaçlar kategorisinde yer almaktadır. Bu dış püskürük kayaçlar magmanın yerin altından fışkırması ile birlikte volkanik dağların ağız kısmında oluşurlar. Bu taşlar mineral açısından oldukça zengindir.

Bu kayaçlar genellikle yol yapımlarında çevre düzenlemelerinde kullanılır. Tüm dünyada yol yapımlarında bu kayaçlar kullanılır. Bu kayaçlar fabrikalarda küpler haline getirilerek piyasaya sunulmaktadır. Bazalt küp taş fiyatları taşların boyutuna göre değişiklik göstermektedir.

Örneğin 4*6*6 bazalt küp taş fiyatları ton başına 120 TL civarındadır. 8*10*10 boyutundaki bazalt küp taş fiyatları ise 75 TL civarında satışa sunulmaktadır. Bazalt en dayanıklı ve sağlıklı doğal taşlardan biridir. Tüm dünyada son yıllarda doğal taş kullanımı artmıştır. Bunun nedeni bu taşların hem sağlam olması hem de çevreye zararlı olmamalarıdır.

Bir şeyin fiyatı belirlenirken sadece tek bir kriter esas alınmaz. Bunun için birçok kriter esas alınır. Bazalt fiyatları da belirlenirken birtakım kriterler göz önüne alınır. Bir malın fiyatını etkileyen en önemli unsur taleptir. Bir mala talep fazla ise fiyatı artar.

Bu nedenle bazalta talebin fazla olduğu yerlerde bazalt fiyatları daha pahalı olabilmektedir. Fakat bazalta talebin az olduğu yerlerde bazalt fiyatları çok aşağılarda olmaktadır. Bu nedenle bazalt fiyatlarını tek bir kategoride ele almak yanlış olur. Dünyanın en çok kullanılan bu taşları yakın zamanda yol yapımlarının tamamen vazgeçilmezi haline gelecektir.

 


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?