Yerli Dekorasyon Ürünü: Bergama Granit

  • 20 Nisan 2016

Dayanıklılığı ve mimaride yaygın kullanımı ile tercih edilen granit taşı ülkemizde yaygın olarak İzmir Bergama ve Kozak’ta çıkarılıyor ve işleniyor. İnşaat ve dekorasyon firmaları tarafından daha çok gri ve tonlarında kullanılan granit taşı ülkemizde çıkarıldığı yerle birlikte anılmakta ve yaygın olarak Bergama Granit Taşı olarak isimlendirilmektedir.

bergama-granit (2)

İç ve dış tasarımda kullanılan bu taş dış tasarımda kullanılırken ısı yalıtımı bakımından da kullanıcılarına avantaj sağlamaktadır. Ayrıca kar, yağmur ve fırtına koşullarında çatlama ve büzüşme yapmaz, doğal sebeplerle aşınma yapmaz. Sert ve sağlamlıklarının yanı sıra, bu özelliği ile dış cephe ve ısı yalıtımında özellikle tercih edilir. Bir diğer tercih sebebi ise ithal edilmeyen ve ülkemizde çıkarılan, işlenen bir taş olan Bergama Granit taşı bu özelliği ile bütçe dostudur. İç tasarımda ise özellikle ofis ve işyerlerinde şık ve çoğu zaman gösterişli tasarımlarda kullanılmakta ve tercih edilmektedir. Yine işyerleri ve ofisler için de ucuz bir malzeme ile çok gösterişli tasarımlar yapılması da ofis sahipleri açısından büyük bir avantajdır. İstendiği takdirde işlenme şekli ile bağlantılı olarak istenilen şekle ve pürüzsüzlüğe getirilebilir.

bergama-granit (3)

Çeşitleri arasında cilalı, kumlanmış, parke, bordür, plaka, este, yakılmış bordür ve küptaş Bergama Granit Taşı seçenekleri bulunmaktadır. Aslında ofis ve işyerlerinde şık görünümünün dışında kolay ve pratik temizliği ile de tercih edilen Bergama Granit Taşı evlerde de tasarım şıklığı açısından tercih edilmektedir. Dublex ve müstakil evlerde merdiven yapımında, bahçe ve peyzaj mimarisinde ise basamak, döşeme ve kaldırım olarak kullanılmaktadır. Gri ve tonları tercih edilse de (doğal rengi gridir) siyah da estetik görünüm ve şıklık açısından tercih edilir. Hatta bir züccaciye markası granit bir tava yaparak granit taşının kullanımını farklı bir boyuta taşımıştır.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?