Bergama’da Granit Taşı

  • 2 Şubat 2016

Granit, sert yapısı ve kristal türünde minerallerden meydana gelmiş olan bir magmatik bir yapıdır Plüton taneleri içinde barındıran ve gözle görülebilir niteliklerdedir. İçinde mineral olarak feldspatin, ortolaks cinsinde az miktarda kuvars bulunmaktadır. Granitlerin renkleri genelde açık tonlarda olmaktadır. Pembe ve turuncu renklerde doğada bulunabilir. Granitler yeryüzünde çok yaygın bulunmaktadır. Granit yeryüzünün yer kabuğu modeli rolünde bulunmaktadır.

bergama-granit-blog-3Doğada dayk, silis, grena, manyetit mineralleri bulundurur. Günümüzde birçok alanda kullanılan granitler çoğunlukta parke ve bordür taşı bol miktarlarda bulunurlar. Aşınmaya, basınca ve darbelere karşı dayanıklı güzel renkleri sayesinde dış mekânlarda kullanılması çok yaygın bir taş türüdür. Cilayı kabul eden bir yapısı vardır. Granit, yer içinde 400 santigrat dereceye kadar bir ısıya sahip olup soğuması bin yıldan daha fazla zamanı almaktadır.

Granitin yüksek ısısı sayesinde su sıcaklığını artırmaktadır. Jeotermal suların oluşumu bu sayede olur. Granitler koyu renkli minerallerin oranı farklıdır. Daha koyu renkli mineraller taşlara da granit adı verilmez. Granit taşlar peyzaj işlerinde de çok güzel görsellikler katmaktadır. Granitler plaka taş, küp taş, bordür olarak kullanılır. Ülkemizde Bergama yöresinde çıkartılmaktadır.

Bergama granit Dünya üzerinde birçok granit oluşumlarından daha yüksek kalitede taşlar sayesinde sektörde adını birçok yerde duyurmuştur. Her türde modelleri ve boyutlarıyla her alana uygun hizmetler vermektedir. Granit ülkemizde Bursa Uludağ’da, Çanakkale Ezine’de ve Bergama’da çıkmaktadır. Bergama’da çıkan Bergama granit taşın türü bu bölgelerden farklıdır. Bergama granit, görsellik ve dayanıklılık bakımından en üst düzeyde müşterilere sunulmaktadır.

 

 


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?