Neden Kayrak Taşı Almalıyım?

  • 7 Nisan 2016

Neden kayrak taşı almalıyım?

Kayrak diğer adıyla Ardavuz taşı kimyasal bileşimleri olan bir ürün olmayıp tamamen doğaldır. Taş ocaklarında işlenen Kayrak taşı, kimyasal bileşenlere sahip olmaması sebebiyle, iç ve dış duvar kaplamalarında tercih edilecek ürünler arasında ilk sıraları alması gerekir. Sanatsal özellikleri de içerisinde barındıran kayrak taşı, insan sağlığı ile birlikte gözede hitap eder. Hem dekoratif, hem sağlıklı olması kayrak taşını evimizde ya da iş yerlerimizde kullanmamızı gerektirir.

dekoratif-kayrak-tasi

Kayrak taşı içerisinde barındırdığı bazı özellikler sebebiyle de tercih sebebidir. Mesela; dış kaplama ya da dekoratif olarak kullandığımız ortamlarda aşınmaya karşı dayanıklıdır. Yine ıslak zeminler için ideal olan bir özelliği de dışının pürüzlü olmasından ötürü kaymamasıdır. Dört mevsimin her hepsi görülen güzel ülkemizde yapılar için en ideal malzemelerden biridir. Sebebi ise; mevsimsel ısı farklılıklarından etkilenmemesidir. Kerpiç evler gibi, kayrak taşı ile yapılan iç ve dış kaplamalarında yazın serin kışın sıcak bir ortam elde edilir. Şu zamanda çok yaygınlaşan doğalgazlı evler ve iş yerleri için en ehemmiyetli mesele ısı izolasyonudur. Bu dekoratif doğal taşlar ile dış cephelerde ileri derecede ısı izolasyonu elde edilir. Bu kadar güzel özelliklere ek olarak bir de maliyetinin düşük olması kayrak taşını hayatımıza dahil etmemizi gerektirir. Tekrar tekrar bakım gerektiren ürünlerden olmaması, rengini yitirmemesi, özelliklerini uzunca bir süre muhafaza etmesi bizi hep kayrak taşına doğru cezbeden niteliklerdir.

kayrak-tasi-kullanim-alanlari

Ülkemizde her ne kadar fazla tanınmasa da Kayrak taşı bazı Avrupa ülkelerinde, tarihi özelliği olan binaların çatı kaplamasında kiremit yerine kullanılmıştır. Taşın özellikleri arasında büzülme ve eğilme olmaması sebebiyle kullanım alanı geniştir. Göze sanatsal hitabı onu, evimizin içine, dışına, bahçesine, balkonuna vs. bir çok yerine dahil etmiştir. Kayrak taşı kullanımı yayıldıkça kerpiç yapılara olan hasretimiz, daha sağlamlaşmış yapılar olarak bitecektir.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?