Kayrak Taşı Nasıl Kullanılır?

  • 4 Nisan 2016

DEKORASYON VE TASARIM TAŞI: KAYRAK TAŞI

Arduvaz olarak da bilinen kayrak taşı başta dekorasyon olmak üzere peyzaj ve mimari alanında önemli bir kullanım alanına sahiptir. İç mekanda kullanım olarak barbekü, şömine gibi alanlarda kullanılırken ebat olarak biraz daha büyükleri park bahçe gibi rekreatif alanlarda ve bazı yörelerde belediyelerin insiyatifiyle araç yollarında da kullanılmaktadır. Ancak araç yollarında kullanılan taşlar çok kısıtlı ve genelde güzel görüntü amaçlıdır. Daha uzun mesafe yollarda kullanılanları ise beton ve çimento derz katkısı ile yollarda ve merdiven basamağı yapımı gibi alanlarda kullanılır.

kayrak-tasi

Taş ocaklarından çıkarılışı sırasında özel ve itinalı bir çalışma gerektiren kayrak taşı günümüzde sadece yapı taşı olarak değil dekoratif taş olarak da kullanılmaktadır. Sarı, siyah, kahverengi, yeşil ve bir sürü renk tonuna sahip kayrak taşı dekoratif olarak estetik bir görünüm sağlamasının yanında yapı taşı olarak da kullanım geniş kullanım alanına sahiptir.

kayrak-tasi-uygulamasi

Dekoratif ve yapısal kullanım dışında tuğla üzerine sıva harcı ve derz desteğiyle ile birlikte uygulandığında dış cephe ve ısı yalıtımı konusunda büyük bir avantaj sağlayan kayrak taşı, özellikle müstakil evlerde ve villalarda aranan yapı malzemesi konumundadır.Kayrak taşı diğer özelliklerinin yanında maliyetinin düşük olması ve estetik görüntüsü ile de tercih ediliyor.

kayrak-tasi-uygulamalari

Bunların yanı sıra mevsimsel değişimler, aşırı ısı değişimleri ve büzüşme ve eğilmeye karşı dayanıklı olması ve yağmur, kar gibi afetlere karşı rengini uzun yıllar muhafaza etmesi de diğer yapı malzemelerine göre kayrak taşını daha avantajlı kılıyor. Avrupa’da özellikle Almanya ve Avusturya’da tarihi dokuya zarar vermeden estetik görüntü oluşturmak için kayrak taşı kullanılmaktadır. Bu tarihi binalarda çatı kısmında kullanılan kayrak taşı kiremit işlevini görmesi için kullanılır.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?