Kayrak Taşının Dekorasyonda Kullanımı

  • 10 Nisan 2016

Dekor ve Kayrak Taşı

Doğanın milyonlarca mucizesinden sadece biri olan kayrak taşı, taş ocaklarından özenle çıkarılan ve işlenen doğal bir taştır. Yapı sektöründe sık sık görülen kayrak taşı, genellikle dekor için kullanılır. İnşaat kültürümüzde sık sık gördüğümüz ama adını fazla bilmediğimiz kayrak taşı, binalara ve daha birçok yapıya doğal bir güzellik katmaktadır. Dayanıklı olması da birçok kişiyi cezp etmektedir. Özellikle yazlık şehirlerde daha çok gördüğümüz bu doğal taşlar, müstakil evlerin doğallığına doğallık katıyor.

dekorasyon-ve-kayrak-tasi

Kayrak taşı oldukça dayanıklı bir taştır bu yüzden birçok binanın dış ve iç döşemesinde kullanılır. Dış cephe kullanımında tarihi bir görüntü oluşturur. Müstakil evlerde ve 3-4 katlı binalarda bu tarz taş döşemeler daha çok kullanılır. İç mekânlarda ise daha tarz ve dekoratif bir görüntü elde etmek için, odanın bir duvarına, televizyon arkasına, eğer varsa kolonlara ve ev kütüphanelerinin arkasına döşenebilir.

dekorasyonda-kayrak-tasi

Kış aylarında çok sevilen şömineler tek başına bile evlere çok hoş bir görüntü sağlarken küçük bir kombinle daha göz alıcı bir dekorasyon olabilir. Yine aynı şekilde mangal partileriniz göze hitap etsin isterseniz barbekülerinizde kayrak taşı ile küçük bir dokunuş yapabilirsiniz. Evlerde birçok kullanım yeri olduğu gibi parkta, bahçede, yaya yollarında ve buna benzer birçok alanda da kullanılabilir. Dış mekânlarda kayrak taşı daha çok yaya yollarında görünüyor. Havuz kenarları gibi kaygan yerlerde de sıklıkla kullanılıyor. Kayganlığı engellediği gibi mekâna hoş bir görüntüde sağlıyor. 202 Spor alanları, çatı döşemeleri, bina yenilenmeleri, bacalar, taş bina yapıları, yürüyüş yolları gibi birçok alanda da kayrak taşını görmek mümkün.

kayrak-tasi-duvar

Görüldüğü gibi kayrak taşı dekoratif yapısıyla kullanışlılığıyla ve doğallığıyla sosyal hayatın her alanında göz önünde. Kayrak taşı. Doğanın içinde bulundurduğu gizli sırlardan sadece bir tanesidir.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?