Kayrak Taşında Renk Seçimi

  • 28 Nisan 2016

Kayrak taşı, arduvaz taşı olarak da bilinen doğal bir kayaçtır. Genellikle nehir yataklarındaki kil taşı ya da çamurtaşlarının zaman içinde birikmesi ile oluşan kayaçların, jeolojik olarak başkalaşım geçirmesi sonucunda ortaya çıkar. Yüksek ısı ve basınç altında kalan bu sedimanter birikimler sıkışarak çok sert ve sağlam bir yapı ortaya çıkartırlar. Kayrak taşları içerdikleri minerallere göre farklı renklere sahip olurlar. Çoğunlukla grimsi kurşuni rengine rastlanan bu yüzeyi pürüzlü doğal taşın sarı, yeşil ya da siyah renklerine rastlamak da mümkündür. Türkiye’de en çok Nevşehir bölgesinde rastladığımız bu kayaç, günümüzde nehir yatakları yakınlarında ya da eskiden nehir yatağı olan bölgelerde de görülmektedir.

kayrak-tasi-nerede-kullanilir

Isıya ve doğa şartlarına doğal bir dayanıklılığa sahip olan kayrak taşı, iç mekan kullanımının yanı sıra dış mekanlarda da sıklıkla ve güvenle kullanılabilmektedir. Isıya doğal olarak dayanıklı olması nedeniyle barbekü, şömine, baca ve fırın gibi ısısı yüksek yapılarda tercih edilmektedir. Doğal minerallerden oluşması nedeniyle çok çeşitli renklere sahip olan kayrak taşında özellikle iç mekanlarda açık renkler tercih edilmelidir. İç mekanın ferahlığı ve daha geniş görünmesini sağlayabilmek adına iç mekanlarda kayrak taşı döşemelerin açık renk olması daha doğru olacaktır.

kayrak-tasi-secimi

Dış mekan kaplamaları ve döşemelerindeyse bahçeler, parklar ve havuz kenarlarında kullanılabilmektedir. Yalıtım özelliği de olan kayrak taşı, duvar döşemelerinde kullanıldığı zaman kış aylarında serin, yaz aylarında ise sıcak tutma özelliği gösterir. Dış mekan kullanımında renk tercihi tamamen kullanıcıya bağlıdır. Duvar kaplamalarında sarı renk kullanımı çoğunlukla tercih edilirken, parklarda yer döşemesi olarak grimsi kurşuni renk daha çok kullanılmaktadır. Renk alternatifi çok olan kayrak taşı, estetik, dayanıklı ve yalıtım özelliğine sahip olması sayesinde sıklıkla tercih edilmektedir. Renk tercihleri için ise mekanın dekorasyonuna uygunluğu göz önünde tutulmaktadır.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?