Fırın Kaplamada Kullanılan Kayrak Taşı

  • 19 Ekim 2018

Kalınlığı 1-3 cm arası olan fırın kaplamada kullanılan kayrak taşı ile duvar kaplaması, şömine,barbekü, iç mekan kaplamaları vb. dekoratif amaçlar için kullanılır. 4-6 cm kadar kalınlığı olan kayra taşını park ve bahçe gibi yol yapımlarında kullanılması mümkündür. 4-6 cm kalınlığı olan kayrak taşının 2 tonu ile 10-20 cm küp alanı kaplamak mümkündür. Daha kalın olan, 6-10cm kadar kalınlığı olan kayrak taşı ile daha fazla ağırlık kaldırması gereken beton derzi, merdiven basamakları vb. yerlerde kullanılabilir.

kayrak-tasi-nereden-cikarilir

Kayrak taşının diğer kullanım alanları arasında dış mekan süslemeleri, pencere ve kapı eşiklerinde kullanılır. Kayrak taşının bilinen diğer adları kayağan taşı, slayt ya da arduvazdır. Jeolojik yapısı itibari ile içerisinde çamurtaşı, silttaşı, şeyi ve volkan külü bulunur. Yüzeyleri siyah renklidir, bu renk bu taşa fosil görüntüsü verir. Kayrak taşının bir diğer kullanım amacı doğal taş olarak kullanılmasıdır. Dekoratif tal terimi endüstride yaygın olarak kullanılan ve işlevi olan bir taşı temsil eden bir terimdir. Dekoratif taşların kapsadığı taşlar arasında renk ve dekorasyon açısından çok güzel olan kayrak taşını da içerir.

kayrak-tasi-kullanimi

Kayrak taşı çok uzun zamanlar sonucu oluşan, dekoratif amaçlı kullanılan güzel bir taştır. En çok kullanıldığı yer ise tarihi binalardır. Taş ocaklarında özel araçların kullanılması sonucu kullanılabilecek hale getirilir. İnşaat ve yapı teknolojilerinde meydana gelen gelişmeler sonucu kayrak taşının daha verimli kullanılmasına yol açmıştır. Kayrak taşı istek doğrultusunda her renk ve boyutta üretilebilir. Çoğu firmanın stoklarında her zaman mevcuttur. Bazı firmalar kayrak taşı işlerini hazır bir şekilde sunmakta, dileyen kişilere kayrak taşından yapılan mekanları anahtar teslim şeklinde sunmaktadır. Kayrak taşları en çok zemin kaplama ve duvar süsleme amaçları için kullanılır.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?