Kayrak Taşı Üretim Süreci

  • 6 Nisan 2016

KAYRAK TAŞI ÜRETİM SÜRECİ

Geçmişten günümüze kadar insanlar  hayatlarını sıradanlıktan çıkarmak adına farklı renkler ve farklı yollar aramışlardır. Evlerini, bahçelerini ve bir çok yaşam alanını süslemek bu yollardan birisidir. İnsanlar yüzlerce yıldır süsleme işlerini doğal taşlarla yapmışlardır. Özellikle tarihi binalar incelenecek olunursa kayrak taşının geçmişteki yeri daha iyi anlaşılabilir. Çünkü bir çok tarihi yapıda bulunmaktadır. Her ne kadar son zamanlarda yapay ürünler çoğalmış olsa da  hala daha popülerliğini koruyan bazı taşlar vardır. Bu taşlardan biriside hiç kuşkusuz kayrak taşıdır. Arduvaz, sleyt ve kayağan taşı olarak da bilinmektedir.

kayrak-tasi

Kayrak taşı yüzlerce yıldır  dekoratif olarak  kullanılmaktadır. Sağlamlığı ve uzun yılar boyunca dayanıyor olması kayrak taşını diğer taşlardan bir adım önde tutmaktadır. Hem doğal taş kategorisinde olması hem de maliyetinin düşük olması bu taşı tercih sebeplerinden birisidir. Yaz aylarında soğuk, kış aylarında sıcak tutarak tam anlamıyla bir yalıtım malzemesi görevi görmektedir. Ayrıca kolayca döşenebilmesi sayesinde iş gücü açısından oldukça rahatlıkta sağlamaktadır. Kayrak taşı birçok renkte olabileceği gibi kalınlık olarak da yine kullanıcılarına farklı seçenekler sunmaktadır. Diğer yandan  ısı farklılıklarından etkilenmemesi sebebiyle her türlü iklimin hakim olduğu yerlerde tercih edilmektedir. Birçok farklı alanda kullanılabilmektedir.

kayrak-tasi-uretim

Evlerde, bahçelerde, şöminelerde,fırınlarda,park ve bahçelerde, yürüyüş yollarında ,iç ve dış duvar kaplamalarında  ve daha birçok alanda kullanılabilmektedir. Diğer yandan döşendikten sonra ayrıca bir bakıma ihtiyaç duymamaktadır. Renkleri açısından gri,beyaz ,sarı,kahverengi,kırmızı gibi renklerin içi içe bulunması bu taşı dekoratif açıdan diğer taşlara oranla daha güçlü kılmaktadır. Kayrak taşı ülkemizin birçok yerinde çıkarılmaktadır. Özel bir usulle çıkarılan bu taş farklı ebatlarda bölünerek  her türlü kullanıma hazır hale getirilmektedir. Hitap ettiği kitlenin geniş olaması sebebiyle gerek ülkemizde gerekse dünyada sıklıkla tercih edilen bir üründür. Bilfiil ülkemizin ihracat kalemlerinden de birisidir. Üretiminin kolaylığı ,maliyetinin azlığı ve dekorasyonel açıdan üstün olması sayesinde dünya çapında tercih edilen bir üründür.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?