Kayrak Taşına Yönelik Genel Özellikler

  • 21 Nisan 2016

Günümüzde özellikle bazı taş modelleri vardır. Bu taşlar belirli özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Kayrak taşı kullanım alanları ve farklı yerleşim yerlerindeki değişik estetik katmalarıda önemli bir durumu oluşturmaktadır. Günümüzde ileri teknoloji kullanılarak üretilen taş modellerindendir. Özellikle bilinmelidir ki bu tip taş modelleri önemli ve belirlenmiş şekillerde yapılmakta ve ele alınmaktadır.

kayrak-tası (2)

Kayrak taşı ile ilgili olarak mevsim koşullarına göre dayanıklılık ve farklılık gösterdiği bilinmelidir. Özellikle insanlar bu model taşları aşınmaya ve düzenli bir şekilde kullanmaya yönelik olarak gerekli şekillerde dizayn etmektedirler. Aşınmalara karşı son derece dayanıklı ve kullanılabilir bir modeldir. Bu özelliği ile beraber genel olarak yayagın kullanılan modellerin farklı ve sistematik tamamlayacılığını da üstlenmektedir. Ayrıca rengi ve yapısı farklı oluşan ve hasar olabilecek şeylere karşı etkilenmediği için uzun süre dayanmaktadır. Bununla birlikte sistemde var olan diğer bir durumda bina dış cepheleri ve ısı yalıtım özelliğini sağlamasından dolayı yazın serin kışın ise sıcak tutmaktadır. Özellikle bilinmelidir ki bu taş başkalaşım taşıdır. Katmanlar ve sistemsel özellikleri ile çıkarıldığı bölgelerden belirli şekillerde tortul şeklinde ve ayrılabilir yaprak modellerinde ele alınmaktadır. Bununla birlikte genel oalrak ele alınmış diğer özellikleri jeolojik taş olarak kabul edilmektedir. Böylelikle genel olarak sıralanmış ve kullanılan modellerin sistemsel kullanım alanlarını oluşturmaktadır.

kayrak-tası (3)

Ülkemizde genel olarak muğla, bodrum ve denizli bölgelerinde çıkarılmaktadır. Bu bölgelerde çıkartılan bu taşlar özellikle insanların genel kullanım alanlarına yönelik oalrakta çeşitlilik göstermektedir. Bu durumdan dolayı genel olarak insanlar taş ocaklarından bu taşları çıkarmaktadır. Özellikle bilinmelidr ki sistemde genel olarak kullanılan bazı modellerde genel olarak ele alınış ve yaygın kullanım alanlarını temzil etmektedir. Özellikle tarihi dokular korumak için bu taş modelleri kullanılmaktadır.

 

 


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?