Bazalt Kullanım Alanları Bazalt Bordür

  • 6 Aralık 2015

bordur_bazalt_2

Bazalt, volkanik kaya sınıfında yer alır. Sınıflandırılmasından da anlaşılacağı üzere bazalt volkanik hareketler sonucu oluşmaktadır. Volkanik kayalar içerisinde doğada en çok bulunanıdır. Hala canlılığını koruyan volkanik oluşumların çoğunluğu bazaltik maddeler çıkarmaktadır.

Bazaltın içeriğinde kalsiyum sodyum feldspat ve augite adı verilen silikat sınıfı da bulunmaktadır. Ayrıca manyetit, limenit, gibi demir cevherleri de mevcuttur. Bazalt içeriği ve kullanım alanı bakımından birçok farklı çeşide ayrılmaktadır. Çeşitlerin birçoğunun içeriğinde olivin bulunmaktadır. Nadir olarak olsa da bazı bazalt çeşitlerinde kuvars, kahverengi mika ve mineraller de bulunmaktadır.

Bazaltlar genellikle koyu siyah renkli ve ufak kristalli camsı kütlelerdir. İçlerinde sadece olivin minerali farklıdır. Volkanlardan çıkan bazalt lavları, içlerindeki gazlar uçtuktan sonra taşın içerisinde boşluklar meydana gelmeye başlar. Bu oluşan boşluklar daha sonra değişik minerallerle dolar ve bu yeni oluşumlara da zeolitli bazalt adı verilmektedir.

Bazaltlar dünya üzerinde de oldukça yaygın olarak rezerve sahip bir maddedir. Örneğin Hindistan’ın oldukça büyük bir alanında bazalt çıkarılmaktadır. Türkiye’de ise en çok Diyarbakır bölgesinde bazalt çıkarılmaktadır.

Bazalt plak taşı, bazalt bordür taşı, bazalt duvar, bazalt oluk, bazalt küp taşı, bazalt cilalı plaka taşı başlıca bazalt çeşitleridir. Bunlardan en yaygın olanlarından bazalt bordür, firmamız tarafından kullanım amacına en uygun şekilde üretimi ve teslimatını gerçekleştirmektedir.

Standart olarak bazalt bordür, 6 ile 20 cm arasında değişen kalınlığa ve 10 ile 20 cm arasındaki genişlikte olup özellikle kaldırım için en uygun malzemedir ve güvenli malzeme kalitesiyle firmamızdan temin edilebilmektedir.

 


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?