Çeşitlerine Göre Kayrak Taşları

  • 2 Nisan 2016

Çeşitlerine Göre Kayrak Taşları      

Kayrak taşı, doğal bir taştır. Kolayca ince plakalar haline getirilebilen, yapısı ince taneli ve killi, mineral zenginliği sayesinde bir çok rengi bulunan, bir başkalaşım kayasıdır. Çoğunlukla yaşlı kayaların arasında bulunur ve taş ocaklarında özel teknikler ile çıkartılır. Özellikle yapı malzemesi olarak sık sık karşımıza çıkan kayrak taşı, ileri teknolojiyle üretilmiş bir çok alternatifi bulunmasına karşılık, hem dayanıklılığı hem doğallığı hem de maliyeti ile diğerlerine oranla daha fazla tercih edilmektedir. İklim değişikliği veya doğal etkilere karşı rengini ve yapısını kaybetmediği için kendine has özelliklerini uzun zaman koruyabilir. Bina cephesi kaplamasında da kullanılan kayrak taşı, doğal bir ısı yalıtımı sağlar. Kışın serin yazın sıcak tutma özelliğine sahiptir. Yer kaplaması olarak kullanıldığında da kaymayı engelleyen yapısı sayesinde sıklıkla tercih edilmektedir.

kayrak-tasi-dis-cephe-kaplama

İç ve dış kaplaması, yer kaplaması, barbekü, şömine, yol, havuz kenarı ve bahçe düzenlemeleri gibi bir çok kullanım alanı bulunan kayrak taşının kullanılacağı yere göre bir çok kayrak taşı çeşitleri bulunmaktadır.

  • 1 – 3  cm arası kalınlıktaki kayrak taşları, iç mekan kaplamaları ve dekoratif amaçlı kullanımlar için uygundur.
  • 4 – 6 cm arası kalınlıktaki kayrak taşları, yol, park, bahçe, havuz kenarı kullanımları için uygundur.
  • 6 – 8 cm arası kalınlıktaki kayrak taşları, dış cephe kaplaması, araç yolu, merdiven kaplaması kullanımları için uygundur.

merdiven-kaplama-kayrak-tasi

Tarihi binalarda da sıklıkla karşılaştığımız kayrak taşı, hem dekoratif görüntüsü ve çok çeşitli renkleri, hem dayanıklılığı ve ilk günkü halini uzun yıllar hiç bir değişim ve bozulmaya maruz kalmadan koruması, hem sağladığı doğal ısı yalıtımı özelliği hemde uygun maliyetli olması ile günümüzde hala yaygın kullanımına devam etmektedir. Tarihi binalarda olduğu kadar modern yapılarda da kullanılabilmektedir.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?