Bergama Granit Taşının Sağlık Açısından Faydaları

  • 6 Şubat 2019

Bergama; Türkiye’nin Ege bölgesinde yer alan İzmir ilinde bulunan bir ilçedir.

Granit Taşı; Kristalimsi yapıya sahip minarellerden meydana gelen damla damla gözenekleri olan bir taştır. Dünya’da oldukça fazla kullanılmaktadır. Gerek dekorasyon amacıyla kullanılmakta, gerekse kaldırım ve yollarda kullanılmaktadır. Son zamanla sağlık açısından da oldukça faydalı olduğu düşünülmektedir. Bu sebeple birçok kişi bu taşı üzerilerinde taşımaktadır. Granitin sağlığa faydaları çoktur. En önemlisi dinçlik verir.

bergama-granit-tasinin-sagliha-faydasi

Bergama granitin sağlığa faydaları ile alakalı son zamanlarda birçok araştırma yapılmıştır. Kimi araştırmacı zararlı görmüş olsa da, aslında granitin sağlık açısından faydasının var olduğu bir gerçektir. Öğretim üyesi olan Prof. Dr. Mehmet Polat ta bu konuda araştırmalar yapmıştır. Prof. Dr. Mehmet Polat’a göre granit taşı, diğer taşlara oranla kendi bünyesinde daha çok uranyum ve toryum barındırdığını savunmuştur. Yapı itibari ile bu taş doğal olduğundan, doğal olan şeyler faydalıdır görüşü ön plandadır. Bu sebepten dolayı granitin sağlığa faydaları vardır. Doğal bir taş olma sebebiyle birçok kişi hem üzerilerinde, hem de evlerinin belli başlı bölgelerinde bu taşı bulundurmaktadır.

granit-tasi

Peki, Bergama Granit Taşı Nerelerde Kullanılır?

Granit taşı işlev olarak çok zenginlik barındırır bünyesinde. Otoparklarda, yollarda, kaldırımlarda, oyun parklarında, çevre düzenlemelerinde ve benzeri alanlarda kullanılabilmektedir. Doğaya en az zarar veren taş olma özelliğinden dolayı oldukça fazla tercih edilmektedir. Bergama granit taşı insanlık için oldukça önemli bir taştır. Birçok özelliğe sahip olan bu taş birçok alanda oldukça fazla kullanılmaktadır. Granitin sağlığa faydaları çok olduğu söylenmektedir. Bergama granit taşı şekil bakımından da oldukça çeşitliliğe sahiptir. Birçok şekil ve ebatta üretilmekte olup, ihtiyaca cevap verebilmektedir. Bu sebepten oldukça fazla tercih edilmektedir.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?