Bergama Granit Taşı Tarihsel İncelemesi

  • 9 Nisan 2016

BERGAMA GRANİT TAŞI TARİHSEL İNCELEMESİ

Granitler sert taş olarak bilinen magmatik kayaçlardır. Bunların oluşumu neredeyse 1000 yıllık bir sürece tekabül etmektedir. Ülkemizde en çok Bergama’da çıkarılan bu kayaçlar özellikle dış mekân zeminlerinde kullanılır. Aşınması zor olan bu kayaçların jeolojik özellikleri sayesinde oldukça tercih edilen bir malzeme olmasını yadsıyamayız. Bergama granit taşları da ülkemizin her köşesine kadar ulaşır.

granit-tasi

Bergama granit taşları dünyanın temelini oluşturmaktadır. Doğaya baktığımızda daha çok dayk, sill ve batolitler şeklinde görebiliriz. Türkiye’de en fazla Bergama dolaylarında çıkarılan bu taşa rengini veren mineraller sayesinde farklı renklere sahip olduğunu görebiliriz.

Çıplak gözle baktığımız zaman gözümüze çarpan kristallerin feldspat, plajioklas, mika, piroksen, hornblend, kuvars, turmalin, apatit, grena, manyetit gibi mineraller olduğunu anlayabiliriz. Zaten taşa rengini veren de bu kristallerin yoğunluğudur. Feldspat, mika ve kuvars sayesinde farklı renklerde olduğunu görebiliriz. Bir diğer önemli ayrıntı da kristallerin boyutuna göre değişiklik göstermesidir. Gözümüze ince kristalli veya iri kristalli granit yapıları çarpmıştır. İşte bunun nedeni granitin oluşum aşamasındaki magmanın içeriğindeki kristallerin daha hızlı veya daha yavaş soğumasından kaynaklıdır.

granit-tasi-merdiven

Dünyanın kıta kabuğu erirken manto magması değişerek graniti oluşturur. Granitler yeraltında neredeyse 400 C sıcaklığa sahip oluşu yüzünden yüzeye ulaşmadan soğumaya başlar. Bu nedenle de soğuması jeolojik zamanda az gibi görünse de aslında bin yıllar boyunca sürer.

Bergama granit taşlarının da evrimi bu şekildedir. Tam olarak yüzeye ulaşamadan soğumaya başlayan magma granit taşını meydana getirir. Bu sayede dış mekânlarda çokça rastladığımız, hatta üzerine bastığımız zemini çoğunlukla granitler kaplar. Granit taşının sağlamlığı ve aşınmaya karşı dirençli oluşu sayesinde kullanım alanının fazlasıyla geniş bir yelpazeye sahip olduğunu görebilmekteyiz. Bunun nedeni de uzun yıllar boyunca aşınmadan ve bozulmadan durabilmesidir.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?