Kayrak Taşından Şömine ve Barbeküler

  • 3 Şubat 2018

Türkiye’nin çoğu yerinde bulunan akarsu ve nehirler tarafından, dış tabakası düzleşmiş kaya taşlarından çıkartılan taşa kayrak taşı denir.

İç ve dış mekan duvar kaplamalarında, şömine, barbekü, park ve bahçe düzenlemelerinde,  kullanılan çok dayanıklı ve bir o kadar da dekoratif amaçlı kullanılan bir doğal taştır. Bu taşlarda tam bir renk cümbüşü vardır. Bu renkler doğal renklerdir. Kayrak taşı şömine ve barbeküde oldukça tercih edilir.

kayrak-tasi-somine

Kayrak taşı, doğal taşın sahip olmadığı birçok özelliğe sahiptir. En büyük özelliği ise suya dayanıklı olmasıdır. Oluşum aşamasında su da oluşurken kesildikten sonra kesinlikle suya dayanıklıdır ve izolasyonu sağlar. Yazın güneşi çeker ve etkisiyle iç bölgeler soğur, kışın ise soğuğu engelleyerek iç kesimleri sıcak tutar. Ayrıca kullanıldığı bölgede, hiç bir bakım gerektirmez bu sebepten dolayı hem görünüş itibari ile hem sıcak ve soğukluğa dayanıklı olmasından dolayı barbekü ve şömine yapımında tercih edilen bir taştır. Gözenekleri yoktur, büzülme ya da eğilme de yapmaz. Dış etkenlere de dayanıklı bir taştır. Bu kadar güzel özelliğinin yanında maliyeti uygun fiyatlıdır. Kesimine göre; 1-3 cm., 4-6 cm. ve 6-10 cm. olarak üç gruba ayrılır. Bu taş kalınlıklarının her biri, faklı bir bölge için kullanılır.

somine-ve-barbeku

1 ile 3 cm aralığındaki kesilen kayrak taşları ile şömine, barbekü ve iç mekan kaplamaları gibi yerlerde dekoratif amaçlı uygulamalar yapılır. 4 ile 6cm aralığındaki kalınlıkta kesilen  kayrak taşları ile yaya yolları, park, bahçe düzenlemeleri ve havuz kenarları gibi yerlerde uygulama yapılır. 6 ile 10 cm arasındaki kalınlıkta kesilen kayrak taşı ile merdiven basamağı gibi uygulamalar yapılır. Kayrak taşını  bu özellik ve nedenlerden dolayı istediğimiz bölgede rahatlıkla kullanabiliriz.


Rastgele yazılar

    Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?