Kayrak Taşı Duvar Kaplama

  • 8 Nisan 2016
  • 3.302 Görüntüleme

KAYRAK TAŞI DUVAR KAPLAMA

Mekanların iç veya dış duvar kaplamaları günümüzde pek çok malzeme ile yapılabilir. Ancak doğal ortamlar için genelde tercih edilen doğal taş uygulamalarıdır. Bu bağlamda kayrak taşı önemli bir doğal taş duvar kaplama uygulama malzemesidir.

kayrak-tasi-duvar-kaplama

Kayrak taşı dünya çapında ülkemiz başta olmak üzere birçok farklı coğrafyada üretim alanı bulan ve uygulama alanı olarak da, duvar kaplama iç mekan tasarım uygulamalarına ve yer kaplamasına kadar oldukça geniş bir ölçekte kullanılan bir doğal taş türüdür. Doğal taş uygulamalarının en önemli türlerinden biri olan kayrak taşı, hem Asya kıtası üretimi ile hem de Avrupa kıtası üretimi ile önemli bir ticari değerdir. Bu değerin duvar kaplaması olarak kullanılan türleri üretim esnasında 6 cm ve daha büyük kalınlıkta üretilen boyutlarından itibaren olanlarıdır. Genel anlamda 8-10 cm’e kadar üretilen kayrak taşları duvar kaplamasında da diğer tüm uygulamalar gibi oldukça özel görsellerle imza atılabilen uygulamalar sağlamaktadır.

kayrak-tasi-duvar-doseme

Kayrak taşı kullanılarak özellikle dış mekanlarda ve toplumsal kullanım alanlarında gerek yer kaplaması gerekse de duvar kaplaması bağlamında oldukça yaygın ve farklı alternatiflerde uygulamalar mevcuttur. Bu farklılıklar ve görsel açıdan elde edilen zenginlikler kayrak taşının doğal olarak farklı renk ve desenlerde elde edilebilmesindendir. Bu sayede kayrak taşı duvar kaplama uygulamaları oldukça nitelikli değerlere dönüşebilmektedir.

kayrak-tasi-duvar-kaplama-modelleri

Gelişen sanayi ve üretilen birçok yapay ürüne rağmen doğal taş kullanılarak yapılan peyzaj tasarımlarında kayrak taşı değişmez birkaç unsurundan biridir. Bunda en önemli etken mevcut üretim alanları sıklığı ve gerek Türkiye için gerekse başta Avrupa ülkeleri İtalya ve Portekiz Asya temsilcileri Hindistan ve Çin olmak üzere dünya ülkeleri için önemli bir gelir kaynağı ihracat kalemi olmasıdır.


Rastgele yazılar

    Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?