Granit Küp Taşı Nasıl Elde Edilir?

  • 9 Nisan 2016
  • 1.661 Görüntüleme

GRANİT KÜP TAŞ NASIL ELDE EDİLİR?

Çevre düzenlemesinde sıkça kullanılan doğal taşlardan biri olan granit; evlerin dış düzenlemelerinde, bahçe düzenlemelerinde, sosyal alanların düzenlemelerinde kullanılmaktadır ve kullanıldığı alanlara görsel bir zenginlik katmaktadır. Granit küp taşları, çok eski dönemlerden itibaren magmanın derinliğinden gelen mineraller vasıtası ile oluşmuştur ve yani çağın en gözde doğal taşı olarak addedilmektedir.

granit-kup-tasi

Granitler yer altında 400 derecelik bir ısı sonucunda oluşurlar ve taşlaşırlar, ayrıca yapı olarak da çok sağlam taşlardır. Granit, maden ocakları ve taş ocakları sayesinde zahmetli işlemlerden geçerek bloklar halinde çıkarılırlar ve büyük bir işçilikle işlenerek küp taşı olarak yapılarda kullanılacak hale getirilirler.  Sağlamlığından ve estetiğinden dolayı da çevre düzenlemelerinde kullanılmaktadır. Genel olarak kırmızı, pembe ve gri renklerde olan granit küp taşları; muhteviyatındaki feldspat ve mineraller sayesinde açık renklere sahiptirler. Yeryüzünde çokça bulunan granit,  eskiden çok zor üretilmekte iken artık gelişen teknoloji ile birlikte daha kolay yer altından çıkartılmaya ve işlenmeye başlamıştır. Yeryüzünün temelini oluşturduğu kabul edilen bu doğal taş, jeotermal suların oluşumunu da sağlamaktadır.

granit-tasi

İnşaat sektöründe sıkça kullanılan granit küp taşları zemin döşemelerde, duvar ve cephe kaplamalarında, mutfak tezgâhlarında ve banyo duvarlarında, merdivenlerde, şöminelerde vs. çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ayrıca yollarda parke taşı olarak, bordür taşı ve yapı taşı olarak uzun zamandan beridir kullanılmaktadır. Aşınmaya, darbelere karşı dayanıklı oluşu; yapıları dış etkenlerin olumsuzluklarından korumaya elverişli olması ve yine yapıları sıcak ve soğuğa karşı koruması, düzenli bir bakım istememesi, parlaklığını uzun süre koruyabilmesi ve ışığı yansıtabilmesi, kolay temizlenmesi ve hijyenik oluşu gibi özelliklerinden dolayı mimaride en çok tercih edilen ve kullanılan doğal taşlar arasındadır.


Rastgele yazılar

    Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?