Eski Zamanlarda Bergama Granit Taşı Nasıl Kullanıldı?

  • 19 Ekim 2018

Bergama bölgesinden bloklar halinde çıkartılan Bergama granit taşı, dayanıklılığı sebebiyle iç ve dış mekan kaplamalarında, otel, iş yeri ve alışveriş merkezlerinde, yol ve kaldırım döşemelerinde, otopark ve garaj alanlarında sıklıkla kullanılan bir doğal taştır. Çıkartıldıktan sonra işlenir, istenirse cilalanır ve istenilen boyutlarda kesilir. Parçalanma, kırılma, donma ve asit gibi kimyasallara karşı oldukça dayanıklıdır.

eski-zamanlarda-tas-ev

Plak veya blok halinde ve küp şeklinde kesilmiş olarak kullanılan Bergama granit taşı, eğer plak halinde kesilmişse yol yapımında, beton harcı eklenerek kum şeklinde, tren yolu zemin döşemesi olarak, kuyu yapımında, dalga kıranlarda ve baraj yolu savaklarında, blok olarak kesilmiş ise anıt, abide, mezar taşı, sütun, merdiven taşı olarak kullanılmaktadır. Eski zamanlarda Bergama Granit taşı, yüzyıllar boyu bozulmadan kalabilmesi sebebiyle daha çok Bergama ve yöresindeki Rum evlerinin yapımında ve kaplamasında, anıt ve heykellerde, kilise ve sinagogların yapımında ve tabii ki küp taş olarak arnavut kaldırımlarında kullanılmıştır. Eski zamanlarda Bergama granit taşının nasıl kullanıldığını aslında bize en iyi günümüze ulaşan tarih anlatmaktadır.

bergama-grabit-tas-ev

Küp şeklinde kesilen Bergama granit küp taş ise, sert peyzaj olarak kullanımda vazgeçilmez bir yapı taşıdır. Bunun nedeni yine granitin yüksek basınca dayanıklılığı ve çok uzun ömürlü olmasıdır. Bergama granit taşı döşenirken, en az kullanılan malzemenin kalitesi kadar, taşı döşeyen usta da önemlidir. Yanlışlıkla fazla sık veya fazla aralıklı döşenmiş küp taşlar, ilerleyen zamanda mutlaka problem çıkartacaktır. Her geçen gün gelişen teknoloji sayesinde granit küp taş milimetrik ölçülerle, 4×6 cm, 6×8 cm ve 8×10 cm boyutlarında kesilir. Genellikle asıl rengi koyu ve açık gri olan Bergama granit taşı eğer istenirse, bahçe kullanımında değişik renklerle boyanabilir veya cilalanabilir.


Rastgele yazılar

    Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?