Kaliteli Yolların Ustaları

  • 21 Kasım 2015
  • 1.642 Görüntüleme

Cadde ve sokakların görselliği gerek çevre açısından gerekse kent yaşamında önemli bir unsurdur emek isteyen taşların uygun dizimi sayesinde güzel kesim ve uygun taşların kaplamasıyla park cadde ve yollarının kaldırım gibi alanlarını belirli bir ölçüde uygun keserek yerleştirmesi işlemini üstlenen kişi küp taş ustası olarak bilinir. Ustalıktaki görev düzgün olarak kesilen taşları yerlerine uygun olarak kaplamaktır.

Bu işin çok büyük önemi vardır ve büyük ustalık gerektiren bir iştir ve büyük emek verilmesi gerekir. Profesyonel ustalar sayesinde zemine kaplanan taşlar oldukça güzel görüntüsü ve düzenli bir görünüm açısından da mekânı harika göstermektedir. Özel bahçe gibi alanlara da uygulanmakta ve hoş bir görünüm sunmaktadır. Taşların bazalt ve granit türleri bulunmaktadır birçok inşaat yapı malzemelerinde kullanılmakta ve önemli bir malzeme sayılmaktadır. Yolların yapılmasında görev alan küp taş ustası yurt içi ve yurt dışı gibi yerlerde önemli bir görevi üstlenmiştir.

Taşların dizimi çok büyük bir özen ve hesaptan geçmekte yerine orantılı biçimde oturması mutlaka sağlanmalı ve buda iyi bir hesabı gerektirmektedir. Türkiye’nin birçok yerinde hizmet veren ustalar sayesinde dekoratif olarak dizilen taşlar harika bir yapıt olabilecek şekildedir. Doğayı harika gösteren dekoratif taşlardan yapılan ve döşenen küp taşlar daha güzel bir çevre olmasında etkili olmaktadır.

Ustalar sayesinde tüm il ve ilçelerde görev alan küp taş ustaları büyük emek harcamakta ve işlerinin zor olması sebebiyle birçok sıkıntı çekmektedirler yazın sıcağın altında çalışarak büyük emek vererek çalışmaları mesleklerinin zorluklarını görmemizde faydalı olmuştur. Küp taşlar eski bilinen Arnavut kaldırımları taşlarının bir türü de olmaktadır. Parklara da dekoratif bir görünüm katarak güzel bir ortama dönüştürebilir. Küp taşların modası hiç bir zaman geçmemekte ve her geçen gün daha da anlamlı bir hal almaktadır. Eski yapıyı daha çok andırdıkları için genelde tercih edilen küp taş döşemeleri eski zamandan kalan hatıraları yansıtır ve insanlar geçmişlerinde yaşamaktan ve hatıralarından büyük keyif almaktadırlar. Küp taş günümüzde her zaman kullanılabilecek bir döşemelik taştır.


Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.