Mercan Madencilik Katalog
Mercan Madencilik Telefon

Genel, Kategorisini İnceliyorsunuz...


Bazalt Taş Ve Özellikleri

  • 9 Haziran 2020

Müşteri ihtiyaçları doğrultusunda hizmet anlayışı benimseyen firmamızda bazalt taş ve çeşitlerini projenize uygun olarak teslim almanız mümkündür. Bazalt taş volkanik kökenlidir. Renk, dok ve sertlik bakımından kullanıma uygun olan türlerinden bazıları küp taşı, parke... devamını oku


Müşteri ihtiyaçları doğrultusunda hizmet anlayışı benimseyen firmamızda bazalt taş ve çeşitlerini projenize uygun olarak teslim almanız mümkündür.

Bazalt taş volkanik kökenlidir. Renk, dok ve sertlik bakımından kullanıma uygun olan türlerinden bazıları küp taşı, parke taşı, döşeme, kaplama, bordür, oluk taşı, adım taşı ve har puşta taşıdır. Bu taşlar mimari tasarımlarda ve tarihi yapılarda değişik amaçlar için yaygın olarak kullanılmaktadır.

En belirgin özellikleri suda dağılmamaları, su emmemeleri ve sıkı bir dokuya sahip olmalarıdır. Bu özellikler yanında siyah ve füme renkte olmaları da bazalt taşların en çok aranan taşlar arasında olmasının sebebidir. Ayrıca kırıldıklarında ya da kesildiğinde düzgün yüzeyini korurlar.

Türkiye’de yaygın olarak İç Anadolu Bölgesi’nde çıkarılan bazalt taş, son yıllarda üretimi hızla artış gösteren bir taş türüdür. Bazalt taşları yoğun, sert ve dayanıklı yapıya sahiptir. Homojen bir yapıda ve kırılma sonrasında düzgün bir yüzey vermesi açısından özellikle yol döşeme işlemlerinde sıkça kullanılmaktadır. En çok Ankara, İzmir, Kayseri, Gaziantep, Kars, Diyarbakır’da üretimi yapılmaktadır.

Ağırlıklı olarak siyaha yakın olan bazalt taşı birçok projenin de en gözde taşı özelliğindedir. Bazalt taş, doğallığından hiçbir şey kaybetmeden ve koku yapmadan rahatlıkla kullanılabilir. Oldukça uzun ömürlüdür. Türkiye’de üretilen bazalt taşı yurt dışına uluslar arası limanlar aracılığı ile transfer edilmektedir. İzmir Alsancak Limanı en çok transfer yapılan limandır. Gemi taşımacılığının yanında tırlarla karayolu taşımacılığı ile de ihracatı yapılabilmektedir.

 

 

 

Bergama Granit Taşı Kullanılarak Döşenmiş Sokaklar

  • 31 Mayıs 2020

Granit, kristalli yapıya sahip jeolojik olarak magmatik bir kayaçtır, yani bir tür derinlik kayacıdır. Derinlik kayacı olduğu için kayaçta bulunan kristaller, yavaş soğumuşlardır ve oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olmuşlardır. Magmanın yüksek ısısı altında meydana... devamını oku


Granit, kristalli yapıya sahip jeolojik olarak magmatik bir kayaçtır, yani bir tür derinlik kayacıdır. Derinlik kayacı olduğu için kayaçta bulunan kristaller, yavaş soğumuşlardır ve oldukça dayanıklı bir yapıya sahip olmuşlardır. Magmanın yüksek ısısı altında meydana gelmiş olan bu kayaç türünün, kristallerinin yavaş soğumasından dolayı 2,65 ile 2,80 arasında yüksek yoğunluğa sahiptir. Granit çok dayanıklı bir taş olduğu için dış mekanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Granit taşı, içerdiği minerallere, oksitlenmesine ve soğuma süresine göre farklı renklerde bulunabilmektedir. Pembemsi, yeşilimsi, siyah ya da en sık rastlanan haliyle gri renkleri endüstriyel olarak kullanılmaktadır.

sokaklarda-granit-taslari

İç mekanlarda mutfak tezgahı, yer döşemesi ve duvar karosu olarak kullanılan granit özel ebatlarda şekillendirilebilmektedir. İç mekan kullanımlarında ıslak zeminlerde tercih edilen granit suya dayanıklılığı sayesinde en çok tercih edilen taşlardan birisidir. Dış mekanlarda ise en çok yol, yağmur oluğu, granit engeli taşı, basamak, kaldırım taşı olarak ya da bordür taşı olarak kullanılmaktadır. Bergama granit taşı ise, en sık kullanılan granit türlerinden birisidir. Bergama granit taşı ismini çıkartıldığı bölge olan Bergama’dan almaktadır. Bergama granit taşı en çok tercih edilen gri renge sahiptir ve yurtdışında da Bergama Gri olarak tanınmaktadır.

bergama-granit-netrede-kullanilir

Bergama granit taşları, genellikle bahçe, park ya da otoparklarda sıklıkla kullanılan bir granit çeşididir. Her gün üzerinden geçtiğimiz birçok yol Bergama granit taşı ile döşenmiştir. Yıllarca bozulmadan ve aşınmadan kullanılabilen bu sokaklar belki de birçoğumuzdan daha yaşlıdır. Doğadan gelen sağlamlığı estetikle birleştiren Bergama granit taşı, dış mekanların aranan yapı malzemesidir. Granit türleri arasında en kaliteli çeşitlerden birisi olan Bergama granit taşı, döşendiği sokaklarda yıllarca sağlamlığını korur ve bakım onarım ihtiyacını minimuma indirerek ekonomikliğini de ön plana çıkartır.

Dayanıklılığı İle Ünlü Granit Küp Taş

  • 27 Mayıs 2020

Doğanın insanoğluna sunduğu doğal taşlar arasında sertliği ve dayanıklılığı ile ünlü granit küp taş, aslında yeryüzünü de oluşturan magma kayacıdır. Yapısındaki esas mineraller; feldspatin, manyetit ve kuvarsdır. Ancak bulunduğu bölgeye göre içine mika, hornblend,... devamını oku


Doğanın insanoğluna sunduğu doğal taşlar arasında sertliği ve dayanıklılığı ile ünlü granit küp taş, aslında yeryüzünü de oluşturan magma kayacıdır. Yapısındaki esas mineraller; feldspatin, manyetit ve kuvarsdır. Ancak bulunduğu bölgeye göre içine mika, hornblend, piroksen, turmalin, apatit, zirkon ve grena gibi mineraller girmişse, renk değiştirerek pembe, kırmızı, beyaz, yeşil gibi renkler alabilir. Asıl rengi koyu veya açık gridir.

Dayanıklılığı ile ünlü granit küp taş, granitin özel ekipmanlarla çıkartıldıktan sonra, yine özel makinelerle milimetrik olarak kesilmesi ile oluşur. Yollarda kaldırım veya bordür taşı, otopark ve garaj içlerinde zemin döşemesi, park ve bahçelerde çevre düzenlemesi için kullanılan taş, granit küp taştır. Kaymaya, basınca, darbelere ve doğal şartlarda aşınmaya karşı son derece dirençli olan bu taş, ayrıca işlenme aşamasında kullanım amacına göre cila da kabul eder. Ülkemizde granit taşı geniş rezerve sahiptir ancak İzmir Bergama, Balıkesir, Bursa ve Çanakkale’de daha yoğun ve kaliteli yapıda çıkartılmaktadır.

granit-tasi

Granit küp taşı, 8x10x10 cm, 6x8x8 cm ve 4x6x6 cm kesilerek yol ve parke döşemelerinde kullanılır. Arnavut kaldırımı döşemesi için ise özel ölçü olan 15x17x17 cm uygulanır. Dayanıklılığı ile ünlü granit küp taşın 8x10x10 cm. kesilmiş olan modelinin 1 tonu 6 m2. yer döşerken, 6x8x8 cm. olanı 7 m2., 4x6x6 cm. olanı ise 8.5 m2. yer döşemesi yapar. Bu ölçülerden daha fazla döşemek, sonrasında çeşitli boşluklar oluşmasına neden olacaktır.

granit-kup-tas

Granit küp taşı, belli bir kompozisyon dahilinde döşenmesi gerektiğinden, işçilik açısından uygulaması en zor taşlardan birisidir. Ancak özellikle yollarda ve kaldırımlarda tamirat gerektiğinde tek, tek kaldırılabildiğinden bugün özellikle belediyeler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Kesimlerine Göre Granit Küp Taş Kullanımı

  • 27 Mayıs 2020

Dünyanın en sert taşlarından birisi olan granit taşı, yapısal olarak kuvars, feldspat, mika, amfibol, piroksen ve çeşitli mineraller içeren, magmasal yoğunluğu 2,65 ile 2,80 arasında değişen bir kayaçtır. Doğada çok miktarda bulunan bir taş olan granitin, bulunduğu bölgenin... devamını oku


Dünyanın en sert taşlarından birisi olan granit taşı, yapısal olarak kuvars, feldspat, mika, amfibol, piroksen ve çeşitli mineraller içeren, magmasal yoğunluğu 2,65 ile 2,80 arasında değişen bir kayaçtır. Doğada çok miktarda bulunan bir taş olan granitin, bulunduğu bölgenin minerallerine göre değişen yapıda parlak veya kirli beyaz, açık veya koyu gri, pembe ve yeşil renkleri bulunur.

Çıkarıldıktan sonra işlenen granit, özel makinelerle istenilen boyutlarda ve yüzeyde doğal kırma veya sulu kesim yapılarak kesilebilir. Buna göre, kesimlerine göre granit küp taş kullanımı çok değişkenlik gösterir. Doğal kırma granitler daha çok yol döşemelerinde, kaymayı önlediği için özellikle arnavut kaldırımlı yollarda kullanılırken, sulu kesim yapılan granit taşı, otopark ve kaldırım döşemelerinde, park ve bahçe düzenlemelerinde kullanılır. Ayrıca yine özel makinelerle cilalanarak süsleme veya sadece kaplama amaçlı da kullanılabilir. Armutlu yarımadasından çıkan granit renginin pembemsi, Gümüşhane’den çıkartılan granitin kırmızı, Çanakkale’den çıkartılan granitin beyaz renkte olması sebebiyle genellikle kaplamalarda tercih edilirken, Bursa Uludağ ve Kapıdağ Yarımadasından çıkartılan granit gri renklidir ve küp taş olarak kesilerek yol yapımında kullanılır.

granit-tas

Kesimlerine göre granit küp taş kullanımında, taş eğer yol döşemesi olarak kullanılacaksa 4×6 cm., 6×8 cm. ve 8×10 cm. olarak kesilir. Granit çok sert bir taş olduğundan, kesildikten sonra kırılması veya bozulması çok zordur. Arnavut parke taşı ise özel boyutları olan 15x15x17 cm. ebatlarında kesilir. Granit küp taş uygulamalarında, zemin toprak silindiri ile düzeltilir ve uzman ekip tarafından taşlar, belli bir kompozisyon içerisinde düzenli olarak yerleştirilir ve yüzey kompaktör ile sıkıştırılır. İlk sıkıştırma işlemi bittikten sonra, taşlar arasındaki boşlukların dolması için, yüzeye taş tozu serpiştirilir ve ikinci kez sıkıştırma işlemi yapılır. En son, yüzey temizlenerek, işlem tamamlanır. Kesimlerine göre granit küp taş kullanımı, mutlaka konusunda uzman ekipler tarafından uygulanmalıdır.

Bergama Granit Taşı Kullanım Alanları

  • 27 Mayıs 2020

Sert taş dendiğinde akla gelen ilk doğal taş ismi olan granit, yeryüzü kıta kabuğunun kısmen erimesi ve magma tabakasının farklılaşması sonucu oluşan bir doğal taştır. Dünyada çok yaygın olarak çıkartılan bu sert taş, ülkemizde en iyi özellikte Bergama bölgesinde... devamını oku


Sert taş dendiğinde akla gelen ilk doğal taş ismi olan granit, yeryüzü kıta kabuğunun kısmen erimesi ve magma tabakasının farklılaşması sonucu oluşan bir doğal taştır. Dünyada çok yaygın olarak çıkartılan bu sert taş, ülkemizde en iyi özellikte Bergama bölgesinde çıkmakta ve Bergama Granit Taşı olarak isimlendirilmektedir. Bergama granit taşı, bulunduğu bölgeden büyük kütleler halinde çıkartılır ve özel ekipmanlarla kesilerek istenilen boyutlarda küp taş haline getirilir. Uzun yıllar boyunca bozulmayan, çok sıcağa veya çok soğuğa dayanıklı yapısı, kolay temizlenmesi, basınca dayanıklılığı, istendiğinde cilalanabilme özelliği nedeniyle ve zengin ürün çeşitliliği ile Bergama granit taşı kullanım alanları çok geniş olmasına rağmen, özellikle dış mekanlarda kullanımı sıklıkla tercih edilmektedir.

grait-tasinin-sokaklarda-kullanimi

Çevre düzenlemeleri ve dış mekanlarda; plaka taş, küp taş ve bordür taş olarak üç ayrı şekilde kullanılan Bergama granit taşı, küp taş olarak genellikle 4×6 cm2, 6×8 cm2 ve 8×10 cm2 olarak kullanılır. Bergama dışında Armutlu yarımadası, Edremit veya Uludağ’da çıkan granitler bulundukları bölgeden aldığı yapısal özelliklerle; parlak beyaz, siyah, pembe, yeşil veya gri renklerde de olabilir.

granit-tasi-nerede-kullanilir

Bergama granit taşı kullanım alanları iç ve dış mekanda çok çeşitlilik göstermektedir. Özellikle asite dayanıklı olması sebebiyle banyo ve mutfak tezgahları, park ve otoban kenarı çevre düzenlemeleri, zemin döşemeleri, bahçe ve peyzaj çalışmaları, kaldırım taşı ve yol yapımı, villa iç dekorasyon ve garaj alanları, otoparklar ve yürüyüş parkurları Bergama granit taşı kullanım alanlarının başlıcalarıdır. İstenirse sadece küp değil, özel makinalarla başka türlü kesimler de yapılabilir. Ayrıca granit taşı döşenirken, renkler ayrıştırılarak özel şekiller de yapılarak son derece estetik bir görüntü elde edilebilir.

Mercan Madencilik Bergama Granit Küp Taş Üretimi

  • 16 Mayıs 2020

Granit yapısı itibariyle oldukça sert bir taş türüdür. Yüzyıllardır olduğu gibi bugün de çoğunlukla inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Hemen hemen dünyanın her tarafında bulunan granit çok farklı çeşitleri olan bir taş türüdür. İçerdiği minerallerin yoğunluk... devamını oku


Granit yapısı itibariyle oldukça sert bir taş türüdür. Yüzyıllardır olduğu gibi bugün de çoğunlukla inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Hemen hemen dünyanın her tarafında bulunan granit çok farklı çeşitleri olan bir taş türüdür. İçerdiği minerallerin yoğunluk durumuna göre, doğada farklı farklı renklerle karşımıza çıkar. Sertliği, sağlamlığı, aşınmama gibi özellikleri nedeniyle de kullanım alanları çok geniştir. Yapım elemanları içinde yer alabildiği gibi, kendisi de tek başına bir yapı malzemesidir. Mesela, barajlar, tüneller gibi çok dayanıklılık gerektiren yapılarda parçalanmış granit, beton yapımında kullanılmaktadır. Ancak daha çok kullanım alanları; kaplama, dekorasyon, parke yol yapımı gibi yerlerdir.

granit-tasi-nerelerde-kullanilir

Bergama granit taşı da kendine özgü görünüşü ve kristalize yapısı, sağlamlığı, ıslanması durumunda kayganlaşmama özelliği ile en çok ilgi gören granit çeşididir. Ülkemizde en çok, adını aldığı Bergama bölgesinden elde edilir. Farklı şekillerde işlenebilir. Bu nedenle ister pütürlü görünümlü yüzey kaplamada, istenirse cilalanmış şekliyle dış mekan yer kaplamalarında ya da mutfak tezgah üstlerinde kullanılabilir. Bunun dışında özel projelerde, farklı kesim ve işleme şekilleriyle kullanım alanı daha da genişletilebilir bir materyaldir. Kolay kolay aşınan bir taş olmadığı için de çok uzun yıllar doğallığını ve güzelliğini korur. İklimsel koşullardan etkilenmez. Bu sayede yapı malzemesi olarak da kullanıma uygundur. Ayrıca bina dış yüzey kaplaması olarak kullanıldığında, doğal görünümü ve rengi sayesinde, bir daha boya, bakım gerektirmeyecektir.

bergama-granit-trasi

Ülkemizde çıkan bir granit türü olması sebebiyle de oldukça ucuz ve kolay ulaşılabilir bir taştır. Bu da yapım maliyetlerini düşüren bir özelliktir. Bütün etmenleri bir araya topladığımızda; Bergama granit taşı ile yapılarda, ucuz maliyet, sağlamlık, görsel estetik, doğal malzeme ve doğal görünüm, iklimsel etkenlerden etkilenmeme gibi tüm avantajlar sağlanabilir. Günümüz insanının da zaten bir yapıda aradığı temel özellikler ve ihtiyaçlar bunlar değil mi?

Kayrak Taşının Avantajları

  • 16 Mayıs 2020

Günümüz dünyasında her sektörde dekorasyon oldukça önemlidir. Bir projenin ne denli detaylı olursa olsun, doğru ve uygun bir peyzaj olmadığı sürece etkisiz olması normal bir sonuçtur. Özellikle ülkemizde yer alan bu anlayış eksikliği, 20-25 katlı binaların sadece oturma... devamını oku


Günümüz dünyasında her sektörde dekorasyon oldukça önemlidir. Bir projenin ne denli detaylı olursa olsun, doğru ve uygun bir peyzaj olmadığı sürece etkisiz olması normal bir sonuçtur. Özellikle ülkemizde yer alan bu anlayış eksikliği, 20-25 katlı binaların sadece oturma amaçlı olarak satışının yapılmasına ancak görsel olarak oldukça yavan kalmasına sebep olmuştur. Bu doğrultuda uygun peyzajlar için kayrak taşları, geometrik özellikleri ve renk seçenekleri ile yepyeni bir tarz getirmiştir. Bu yeni tarz ile kayrak taşının kullanımda avantajları çoğalmakla birlikte, özel projelerde kendisine kullanım alanı bulmuştur.

kayrak-tas

Öncelikle kayrak taşının avantajları arasında dikkati ilk olarak doğa ile uyumu çekmektedir. Özellikle villalarda ve malikane çevrelerinde çimler ile güzel bir uyum sağlayan kayrak taşı, yürüme yollarında da geniş yüzeyi sebebiyle rahat kullanım özelliği taşımaktadır. Yapısında volkanik küllerin de bulunması sebebiyle farklı renk seçeneklerinde bulunabilen taş, ev içi veya çatı dekorasyonlarında da tercih edilen cinste bir taş çeşididir.

kayrak-tasi

Tüm bunların yanında kayrak taşının avantajları arasında söylenebilecek en güzel sebeplerden birisi, montaj kolaylığıdır. Hafif ağırlığı ve düzgün yüzeyi ile montaj sonrası herhangi bir işlem gerektirmeyen kayrak taşı, hızlı bir şekilde yerlerine yerleştirilerek kısa sürede hazır hale getirilebilmektedir. Son yıllarda ilçe belediyelerinde de yapılan yol, yürüyüş parkuru ve park gibi hizmetlerde kullanılan kayrak taşı, uygun fiyatları ile de göz dolduruyor. Projelerde kullanım bütçelerine de yardımcı olan kayrak taşı, düzgün yüzeyi ile de temizlik açısından kolaylık sağlamaktadır. Peyzajın bu denli önemli olduğu yapılaşma sektöründe, kayrak taşının tercih edilebilirliği yükselmekte olup, yüksek profilli firmalar tarafından da kullanılmaya başlamıştır. Ekstra olarak ilçe merkezlerinde bulunan amfi tiyatro zeminlerinde de kullanılan bu taş, tarihi ve estetik bir havaya da sahip olarak göze çarpmaktadır.

Beyaz ve Pembenin Büyüsü

  • 6 Mayıs 2020

Yerkabuğunun bazı kırık ve çatlarının sonucunda magmasının değişime uğraması sonucunda oluşan granit taş birçok iç ve dış mekân mimaride kullanılmaktadır. Özellikle en iyi granit taşlar Bergama granit olarak bilinmekte ve Bergama ilçesinden çıkarılmaktadır. Özellikle... devamını oku


Yerkabuğunun bazı kırık ve çatlarının sonucunda magmasının değişime uğraması sonucunda oluşan granit taş birçok iç ve dış mekân mimaride kullanılmaktadır. Özellikle en iyi granit taşlar Bergama granit olarak bilinmekte ve Bergama ilçesinden çıkarılmaktadır. Özellikle Ülkemizde çevre düzenlemeleri ve bordür türleri olarak kullanılmakta olan Bergama granit doğal bir taş türü olmasından dolayı çok yaygın bir alana sahiptir.

Çok sağlam ve uzun yıllar dayanıklı olması bakımından çok tercih edilen Bergama granit taşı dokusunu çok uzun yıllar korumaktadır. Senelerdir Ülkemizin kendi taş ocaklarında üretimini ve satışını yapan birçok firma ve işletme mevcuttur. Birinci derece doğal taş üretimleri yapılmaktadır. Doğal taş ve sert peyzaj işlerinde kullanılan granit taşlar üretimi ve yapım ölçümleri farklı olarak üretilmektedir. İçerisine bir miktar mineral ve katkı maddeleri konulmaktadır. Renk seçenekleri mevcuttur. Yol kaplamalarında da kullanılmaktadır.

Bergama granit taşları kendi çapında doğal ve güzel renklere bürünmektedir. Taş ocaklarında yontulmaktadır. Parke ve bordür taşları olarak da kullanılmaktadır. Bazı granitlere yeşil taş da denilmektedir. Bunun sebebi kendi doğal renginin olmasından kaynaklanmaktadır. Çanakkale ve Ezine bölgelerinde de granit taşı çıkarılmaktadır.

Bergama Granit

Genellikle beyaz ve pembe renkler hakimdir. Bursa ve çevresinde de çıkarılan granitler koyu renkli olmaktadır. En ünlü Bergama granit çıkarılmaktadır. En iyi granit Bergama’dan çıkarılmaktadır. Ülkemizde sıralama yapılacak olsa en iyi birinci sınıf olarak listelerin başında Bergama granit gelmektedir.

Bergama granit sadece ülkemizde değil dış ülkelere ihracat olarak da gönderilmektedir. Çok tercih edilen bir doğal taş türüdür. Yol kaplamalarında kullanılmasıyla farklı kullanım alanlarında geliştirilmiş olan bu taşların insan sağlığına kötü bir etkisi yoktur. Doğal ve doğal renklere sahip olan Bergama granit güvenilir bir şekilde kullanılabilir. Ülkemizde satışı mevcuttur.

Zarif Dokusuyla Kayrak Taşı

  • 6 Mayıs 2020

Kayrak, ince yapraklar şeklinde, Kayağantaşı, Arduvaz, Damtaşı gibi isimlerle de anılan bir doğal taş oluşumudur. Çekme direnci oldukça fazla olan kayrak taşı, içeriğinde kil, klorit, kuvarl gibi maddeler bulundurabilen veya taneli bir yapıya da sahip olabilen bir taştır. Siyah,... devamını oku


Kayrak, ince yapraklar şeklinde, Kayağantaşı, Arduvaz, Damtaşı gibi isimlerle de anılan bir doğal taş oluşumudur. Çekme direnci oldukça fazla olan kayrak taşı, içeriğinde kil, klorit, kuvarl gibi maddeler bulundurabilen veya taneli bir yapıya da sahip olabilen bir taştır. Siyah, mavi, gri gibi değişik renk tonları bulunmaktadır. Kayrak taşı Genel itibariyle yaşlı kayaların içerisinde bulunur. Kayrak taşı başkalaşmış doğal taşlar grubuna girmektedir. Volkanlardan biriken püskürüklerin ve tortulların basınç, ısı ve çeşitli kimyasal olaylara maruz kalması sonucu oluşmuş taşlardır. Püskürük veya tortul taş özellikleri gösterirler. Bu taş doğal plakalar halinde çıkarılır.

kayrak-tasi-ile-yapilacaklar

Kayrak taşı, dayanıklı yapısı ve zarif görünümü sebebiyle pek çok yapı işinde kullanılabilirler. Çatı kaplamaları, dış kaplamalar, yer döşemeleri ve peyzaj mimarisi en çok kullanıldığı alanlardır. Kayrak taşının yüzeyinde kendiliğinden oluşmuş yaprak görünümlü pürüzler taşa ayrı bir güzellik vermektedirler. Estetik bir kaplama malzemesi olan kayrak taşı, atmosfer etkilerine ve yıpranmaya karşı dayanıklıdır. Gözenekli olmayan kayrak taşı, büzülme veya eğilme göstermez.  Doğal Taşlardan birisi olan kayrak taşı bazı tarihi binaların çatılarına eski bir görünüm kazandırması açısından, özellikle yurt dışında sıkça kullanılmaktadır.

manavgat-kayrak-tasi

Kayrak taşı ülkemizde en çok Muğla Bodrum,İzmir,Denizli ve Kütahya,Sivas Şehirlerinde çıkarılmaktadır. Bu doğal taşlar, bulundukları bölgenin şartlarına göre farklı renk özellikleri de alabilmektedirler. Taşın yoğun olduğu bölgelerde, tuğla ebadında kesilip kullanımı görülse de genellikle geniş plakalar halinde kullanımı yaygındır. Kayrak taşı yüzeyindeki pütürlü doku sayesinde, ıslak zeminlerde kayma yapmayan bir taştır. Güneş ışığı altında rengini kaybetmeyen kayrak taşı, dış mekanlarda pencere pervazı, kapı eşiği gibi yerlerde iç dekorasyonda şömine, baca, fırın gibi yapılarda estetik amaçlarla kullanılabilirler. En sık kullanıldıkları alanlardan bir tanesi de bahçe düzenlemesi yapılan yerlerdir.

Kayrak Taşı Nedir Ve Nasıl Döşenir?

  • 5 Mayıs 2020

Kayrak, bir kaya parçasıdır. Nehir ve akarsu gibi yerlerde yüzeyi düzleştirmeyi sağlar. Doğal taş kategorisinde yer alır ve özel yerlerde de çıkarılabilir. İç ve dış duvar kaplaması olarak kullanılan kayrak taşı, şömine, barbekü, park, bahçe, fırın, baca gibi yerlerin... devamını oku


Kayrak, bir kaya parçasıdır. Nehir ve akarsu gibi yerlerde yüzeyi düzleştirmeyi sağlar. Doğal taş kategorisinde yer alır ve özel yerlerde de çıkarılabilir. İç ve dış duvar kaplaması olarak kullanılan kayrak taşı, şömine, barbekü, park, bahçe, fırın, baca gibi yerlerin kaplamasında sık sık kullanılır. Yıllarca koruma kapasitesine sahip olan bu taş, yaz aylarında soğuk, kış aylarında ise sıcak tutma özelliğine sahiptir. Çok farklı renk tonlarına sahiptir ve diğer doğal taşlara göre maliyet konusunda daha düşüktür.

Kayrak taşı nasıl döşenir? sorusu belki de en merak edilen sorular arasındadır. Evlerine kayrak taşından aksesuar yapmak isteyenler daha iş başlamadan ‘Kayrak taşı nasıl döşenir ?’ gibi bir soru sorarlar. Fakat kayrak taşı o kadar da zor bir işlem ile uygulanmaz.

İşçiliği kolay olduğu gibi kırılma ya da çatlama sıkıntısı da yaşanmaz. Rahatlıkla kullanılabilen bu taş için ‘Kayrak taşı nasıl döşenir? ‘ gibi bir dert de ortaya çıkmaz. Öncelikle kayrak taşı döşenecek yerin düzleştirilmesi gereklidir. Eğimli ya da pürüzlü bir yere kayrak döşenemez, döşense bile düz bir yere yapılan gibi durmaz. Bahçe, duvar ya da yol gibi bir yer düzleştirildikten sonra, kayrak taşının yapışması için gereken özel yapıştırıcı sürülür. Sonrasında ise kayrak taşının belli bir boyut ya da şekli olmadığı için zemine uygun olan taşlar seçilmesi gereklidir. Tam oturması için de kayrak taşında kırılma gibi işlemler yapılır.

Kayrak taşları döşenirken aralarında boşluk bırakılmaması gerekir. İç ve dış duvar gibi uygulamalarda bu olay rastlanmadığı gibi, bahçe ve yol gibi uygulamalarda en dikkat edilmesi gereken konudur. Daha çok kum alanların bırakılması istenir. Çünkü bahçeye güzellik katan çim gibi bitkilerin ortaya çıkması istenir. En çok zorlanılan ve en önem gösterilmesi gereken yer şüphesiz duvar köşeleridir. Kayrak taşını, belli bir yerden başlayarak döşenmesi gerekir. Köşelerde alanların bitmesi yüzünden kırılmalar bu sayede engellenir ve belirli ölçülerde duvara monte edilir.

 

 
© 2016 Copyright Mercan Madencilik
web tasarım & seo Netalan