Mercan Madencilik Katalog
Mercan Madencilik Telefon
1.859 Görüntüleme

Genel, Kategorisini İnceliyorsunuz...


Kayrak Taşı Şıklığı

 • 13 Kasım 2018
 • 1.859 Görüntüleme

  Kayrak taşı doğada milyonlarca yıldır bulunan ve şimdiki yapı teknolojilerine rağmen hala popüler olan; taş ocaklarında özel bir uygulamayla çıkarılan doğal bir taştır. Hem işlevsel hem de estetik açıdan harikalar yaratan bu taş sadeliği ve şıklığıyla... devamını oku


 

Kayrak taşı doğada milyonlarca yıldır bulunan ve şimdiki yapı teknolojilerine rağmen hala popüler olan; taş ocaklarında özel bir uygulamayla çıkarılan doğal bir taştır. Hem işlevsel hem de estetik açıdan harikalar yaratan bu taş sadeliği ve şıklığıyla mekânların vazgeçilmezidir. Günümüzde dekoratif taşlar adı altında birçok çeşit bulunmaktadır. Fakat birçoğu yapısal anlamda kullanılmakta olup çok pahalıdırlar.

Bina iç – dış cephe, havuz kenarları, barbekü ve bacalarda, taş bina yapımında ve daha bir çok yerde sıkça kullanılan kayrak taşı, tuğla üzerine harcıyla kullanılarak da maliyeti düşürmektedir. Daha az maliyetle daha fazla dikkat çeken bir görsellik sunmanızın en etkili yöntemlerinden biridir. Aşınmaya karşı dirençli, ıslak zeminlerde kayganlığı engelleyici yapısı ve mevsimsel ısı değişimlerine karşı etkilenmeme özelliğine sahiptir.

Müşterilerimizin isteklerine bağlı olarak kendilerine sunabileceğimiz her türlü renk; sarı, siyah, kahverengi, mor, yeşil, beyaz, kırmızı ve her türlü boyutlarda kayrak taşı elimizde mevcuttur. Kullanacağınız yere göre farklılık göstermesi gereken kalınlık ebatlarıyla daha da uzun ömürlü adına imkânlar sağlıyoruz. Bunun dışında istediğiniz çeşit kayrak taşıyla mekânınızın tasarımını yapma şansına sahip olup aynı zamanda bizden tasarım örnekleri isteyebilirsiniz.

Uygulanma tekniklerinin belirlenmesinde, kullanılacak yere göre seçilmesinde son derece uzmanlık ve bilgi birikimi gerektirdiği tartışılmaz bir gerçektir. İnsanları dinlendiren ve rahatlatan doğal görünümüyle son yılarda sıkça tercih edilen kayrak taşı, titiz ve deneyimli kadromuzla siz müşterilerimizin beğenisine sunuluyor.

 

 

 

Bergama Granit Taşının Sağlık Açısından Faydaları

 • 13 Kasım 2018
 • 2.025 Görüntüleme

Bergama; Türkiye’nin Ege bölgesinde yer alan İzmir ilinde bulunan bir ilçedir. Granit Taşı; Kristalimsi yapıya sahip minarellerden meydana gelen damla damla gözenekleri olan bir taştır. Dünya’da oldukça fazla kullanılmaktadır. Gerek dekorasyon amacıyla kullanılmakta, gerekse... devamını oku


Bergama; Türkiye’nin Ege bölgesinde yer alan İzmir ilinde bulunan bir ilçedir.

Granit Taşı; Kristalimsi yapıya sahip minarellerden meydana gelen damla damla gözenekleri olan bir taştır. Dünya’da oldukça fazla kullanılmaktadır. Gerek dekorasyon amacıyla kullanılmakta, gerekse kaldırım ve yollarda kullanılmaktadır. Son zamanla sağlık açısından da oldukça faydalı olduğu düşünülmektedir. Bu sebeple birçok kişi bu taşı üzerilerinde taşımaktadır. Granitin sağlığa faydaları çoktur. En önemlisi dinçlik verir.

bergama-granit-tasinin-sagliha-faydasi

Bergama granitin sağlığa faydaları ile alakalı son zamanlarda birçok araştırma yapılmıştır. Kimi araştırmacı zararlı görmüş olsa da, aslında granitin sağlık açısından faydasının var olduğu bir gerçektir. Öğretim üyesi olan Prof. Dr. Mehmet Polat ta bu konuda araştırmalar yapmıştır. Prof. Dr. Mehmet Polat’a göre granit taşı, diğer taşlara oranla kendi bünyesinde daha çok uranyum ve toryum barındırdığını savunmuştur. Yapı itibari ile bu taş doğal olduğundan, doğal olan şeyler faydalıdır görüşü ön plandadır. Bu sebepten dolayı granitin sağlığa faydaları vardır. Doğal bir taş olma sebebiyle birçok kişi hem üzerilerinde, hem de evlerinin belli başlı bölgelerinde bu taşı bulundurmaktadır.

granit-tasi

Peki, Bergama Granit Taşı Nerelerde Kullanılır?

Granit taşı işlev olarak çok zenginlik barındırır bünyesinde. Otoparklarda, yollarda, kaldırımlarda, oyun parklarında, çevre düzenlemelerinde ve benzeri alanlarda kullanılabilmektedir. Doğaya en az zarar veren taş olma özelliğinden dolayı oldukça fazla tercih edilmektedir. Bergama granit taşı insanlık için oldukça önemli bir taştır. Birçok özelliğe sahip olan bu taş birçok alanda oldukça fazla kullanılmaktadır. Granitin sağlığa faydaları çok olduğu söylenmektedir. Bergama granit taşı şekil bakımından da oldukça çeşitliliğe sahiptir. Birçok şekil ve ebatta üretilmekte olup, ihtiyaca cevap verebilmektedir. Bu sebepten oldukça fazla tercih edilmektedir.

Dayanıklılığı İle Ünlü Granit Küp Taş

 • 19 Ekim 2018
 • 2.642 Görüntüleme

Doğanın insanoğluna sunduğu doğal taşlar arasında sertliği ve dayanıklılığı ile ünlü granit küp taş, aslında yeryüzünü de oluşturan magma kayacıdır. Yapısındaki esas mineraller; feldspatin, manyetit ve kuvarsdır. Ancak bulunduğu bölgeye göre içine mika, hornblend,... devamını oku


Doğanın insanoğluna sunduğu doğal taşlar arasında sertliği ve dayanıklılığı ile ünlü granit küp taş, aslında yeryüzünü de oluşturan magma kayacıdır. Yapısındaki esas mineraller; feldspatin, manyetit ve kuvarsdır. Ancak bulunduğu bölgeye göre içine mika, hornblend, piroksen, turmalin, apatit, zirkon ve grena gibi mineraller girmişse, renk değiştirerek pembe, kırmızı, beyaz, yeşil gibi renkler alabilir. Asıl rengi koyu veya açık gridir.

Dayanıklılığı ile ünlü granit küp taş, granitin özel ekipmanlarla çıkartıldıktan sonra, yine özel makinelerle milimetrik olarak kesilmesi ile oluşur. Yollarda kaldırım veya bordür taşı, otopark ve garaj içlerinde zemin döşemesi, park ve bahçelerde çevre düzenlemesi için kullanılan taş, granit küp taştır. Kaymaya, basınca, darbelere ve doğal şartlarda aşınmaya karşı son derece dirençli olan bu taş, ayrıca işlenme aşamasında kullanım amacına göre cila da kabul eder. Ülkemizde granit taşı geniş rezerve sahiptir ancak İzmir Bergama, Balıkesir, Bursa ve Çanakkale’de daha yoğun ve kaliteli yapıda çıkartılmaktadır.

granit-tasi

Granit küp taşı, 8x10x10 cm, 6x8x8 cm ve 4x6x6 cm kesilerek yol ve parke döşemelerinde kullanılır. Arnavut kaldırımı döşemesi için ise özel ölçü olan 15x17x17 cm uygulanır. Dayanıklılığı ile ünlü granit küp taşın 8x10x10 cm. kesilmiş olan modelinin 1 tonu 6 m2. yer döşerken, 6x8x8 cm. olanı 7 m2., 4x6x6 cm. olanı ise 8.5 m2. yer döşemesi yapar. Bu ölçülerden daha fazla döşemek, sonrasında çeşitli boşluklar oluşmasına neden olacaktır.

granit-kup-tas

Granit küp taşı, belli bir kompozisyon dahilinde döşenmesi gerektiğinden, işçilik açısından uygulaması en zor taşlardan birisidir. Ancak özellikle yollarda ve kaldırımlarda tamirat gerektiğinde tek, tek kaldırılabildiğinden bugün özellikle belediyeler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Mercan Madenciliğe Kayrak Taşı Siparişi Vermeniz İçin Nedenler

 • 19 Ekim 2018
 • 2.255 Görüntüleme

Birçok inşaat, iç mekan projeleri ve peyzaj projelerinde kullanılmakta olan kayrak taşı oldukça fazla tercih edilmektedir. Kayrak taşının sağlam yapıda oluşu ve doğar bir görünüme sahip oluşudur. Peki, bunlar mercan madenciliğe kayrak taşı siparişi vermeniz için nedenler... devamını oku


Birçok inşaat, iç mekan projeleri ve peyzaj projelerinde kullanılmakta olan kayrak taşı oldukça fazla tercih edilmektedir. Kayrak taşının sağlam yapıda oluşu ve doğar bir görünüme sahip oluşudur. Peki, bunlar mercan madenciliğe kayrak taşı siparişi vermeniz için nedenler arasında yer alamaz mı? Güzel bir sunumla kayrak taşını uygun maliyette edinip projelerinize renk katabilirsiniz.

kayrak-tasi-uygulamasi

    Mercan madenciliğe kayrak taşı siparişi vermeniz için nedenleri sıralamanın size faydası olacaktır. Duvar kaplaması, şömine, barbekü, iç mekanlarda kaplama olarak 1-3 cm kalınlıktaki kayrak taşını güvenle kullanabilirsiniz. Özenle ve titizlikle hazırladığınız detay projelerinde mutlaka yer alan kayrak taşını mercan madencilikten edinmemek için hiçbir nedeniniz olamaz. Yine park ve bahçe düzenlemelerinde yeşille olan uyumu ve doğal görüntüsünün yanında sağlam ve dayanıklı oluşuyla da kesinlikle tercihleriniz arasında olmalıdır. Zaten yeşiller içinde doğal bir yolda yürüyor hissini uyandırmak projenizin bir parçasıdır. Kaygan olmayışı da bahçe havuz kenarında rahatlıkla ve güvenle kullanmanızı sağlamaktadır. Ya da doğal görünümlü gölet yapacaksınız çevresinde iç rahatlığıyla kayrak taşını kullanabilirsiniz. Bu taşı bu özelliklerinden dolayı tercih eden insanların çoğu bu özellikleri bilmektedir zaten. Yine de kayrak taşının özelliklerini sıralayıp istediğiniz renk, doku ve ebatlarda mercan madencilikte bulabileceğinizi belirtmek istedik.

kayrak-tasi-nerede-kullanilir

Kayrak taşı kullanarak dekoratif, şık uygulamalar yapmanız hiç te zor değil. Neredeyse her mekana kolaylıkla ayak uydurup estetik bir zariflik katması için vazgeçilmez bir doğal taş olan kayrak taşının önemi hiç te yadsınamaz.

    Mercan madenciliğe kayrak taşı siparişi vermeniz için nedenler dedik ve küçük bir öneride bulunduk. Tercihiniz yaptığınız işin başarı ve kalitesini arttırmakta büyük etkendir ve bunu siz çok iyi bilirsiniz. Seçimlerinizle emeğinize güzellik ve başarı kattığınız günleriniz olsun

Fırın Kaplamada Kullanılan Kayrak Taşı

 • 19 Ekim 2018
 • 2.138 Görüntüleme

Kalınlığı 1-3 cm arası olan fırın kaplamada kullanılan kayrak taşı ile duvar kaplaması, şömine,barbekü, iç mekan kaplamaları vb. dekoratif amaçlar için kullanılır. 4-6 cm kadar kalınlığı olan kayra taşını park ve bahçe gibi yol yapımlarında kullanılması... devamını oku


Kalınlığı 1-3 cm arası olan fırın kaplamada kullanılan kayrak taşı ile duvar kaplaması, şömine,barbekü, iç mekan kaplamaları vb. dekoratif amaçlar için kullanılır. 4-6 cm kadar kalınlığı olan kayra taşını park ve bahçe gibi yol yapımlarında kullanılması mümkündür. 4-6 cm kalınlığı olan kayrak taşının 2 tonu ile 10-20 cm küp alanı kaplamak mümkündür. Daha kalın olan, 6-10cm kadar kalınlığı olan kayrak taşı ile daha fazla ağırlık kaldırması gereken beton derzi, merdiven basamakları vb. yerlerde kullanılabilir.

kayrak-tasi-nereden-cikarilir

Kayrak taşının diğer kullanım alanları arasında dış mekan süslemeleri, pencere ve kapı eşiklerinde kullanılır. Kayrak taşının bilinen diğer adları kayağan taşı, slayt ya da arduvazdır. Jeolojik yapısı itibari ile içerisinde çamurtaşı, silttaşı, şeyi ve volkan külü bulunur. Yüzeyleri siyah renklidir, bu renk bu taşa fosil görüntüsü verir. Kayrak taşının bir diğer kullanım amacı doğal taş olarak kullanılmasıdır. Dekoratif tal terimi endüstride yaygın olarak kullanılan ve işlevi olan bir taşı temsil eden bir terimdir. Dekoratif taşların kapsadığı taşlar arasında renk ve dekorasyon açısından çok güzel olan kayrak taşını da içerir.

kayrak-tasi-kullanimi

Kayrak taşı çok uzun zamanlar sonucu oluşan, dekoratif amaçlı kullanılan güzel bir taştır. En çok kullanıldığı yer ise tarihi binalardır. Taş ocaklarında özel araçların kullanılması sonucu kullanılabilecek hale getirilir. İnşaat ve yapı teknolojilerinde meydana gelen gelişmeler sonucu kayrak taşının daha verimli kullanılmasına yol açmıştır. Kayrak taşı istek doğrultusunda her renk ve boyutta üretilebilir. Çoğu firmanın stoklarında her zaman mevcuttur. Bazı firmalar kayrak taşı işlerini hazır bir şekilde sunmakta, dileyen kişilere kayrak taşından yapılan mekanları anahtar teslim şeklinde sunmaktadır. Kayrak taşları en çok zemin kaplama ve duvar süsleme amaçları için kullanılır.

Eski Zamanlarda Bergama Granit Taşı Nasıl Kullanıldı?

 • 19 Ekim 2018
 • 3.372 Görüntüleme

Bergama bölgesinden bloklar halinde çıkartılan Bergama granit taşı, dayanıklılığı sebebiyle iç ve dış mekan kaplamalarında, otel, iş yeri ve alışveriş merkezlerinde, yol ve kaldırım döşemelerinde, otopark ve garaj alanlarında sıklıkla kullanılan bir doğal taştır.... devamını oku


Bergama bölgesinden bloklar halinde çıkartılan Bergama granit taşı, dayanıklılığı sebebiyle iç ve dış mekan kaplamalarında, otel, iş yeri ve alışveriş merkezlerinde, yol ve kaldırım döşemelerinde, otopark ve garaj alanlarında sıklıkla kullanılan bir doğal taştır. Çıkartıldıktan sonra işlenir, istenirse cilalanır ve istenilen boyutlarda kesilir. Parçalanma, kırılma, donma ve asit gibi kimyasallara karşı oldukça dayanıklıdır.

eski-zamanlarda-tas-ev

Plak veya blok halinde ve küp şeklinde kesilmiş olarak kullanılan Bergama granit taşı, eğer plak halinde kesilmişse yol yapımında, beton harcı eklenerek kum şeklinde, tren yolu zemin döşemesi olarak, kuyu yapımında, dalga kıranlarda ve baraj yolu savaklarında, blok olarak kesilmiş ise anıt, abide, mezar taşı, sütun, merdiven taşı olarak kullanılmaktadır. Eski zamanlarda Bergama Granit taşı, yüzyıllar boyu bozulmadan kalabilmesi sebebiyle daha çok Bergama ve yöresindeki Rum evlerinin yapımında ve kaplamasında, anıt ve heykellerde, kilise ve sinagogların yapımında ve tabii ki küp taş olarak arnavut kaldırımlarında kullanılmıştır. Eski zamanlarda Bergama granit taşının nasıl kullanıldığını aslında bize en iyi günümüze ulaşan tarih anlatmaktadır.

bergama-grabit-tas-ev

Küp şeklinde kesilen Bergama granit küp taş ise, sert peyzaj olarak kullanımda vazgeçilmez bir yapı taşıdır. Bunun nedeni yine granitin yüksek basınca dayanıklılığı ve çok uzun ömürlü olmasıdır. Bergama granit taşı döşenirken, en az kullanılan malzemenin kalitesi kadar, taşı döşeyen usta da önemlidir. Yanlışlıkla fazla sık veya fazla aralıklı döşenmiş küp taşlar, ilerleyen zamanda mutlaka problem çıkartacaktır. Her geçen gün gelişen teknoloji sayesinde granit küp taş milimetrik ölçülerle, 4×6 cm, 6×8 cm ve 8×10 cm boyutlarında kesilir. Genellikle asıl rengi koyu ve açık gri olan Bergama granit taşı eğer istenirse, bahçe kullanımında değişik renklerle boyanabilir veya cilalanabilir.

Bazalt Taşı Çeşitleri

 • 16 Temmuz 2018
 • 2.678 Görüntüleme

Doğal taşlar, çıkartıldıktan sonra işlenerek kullanılabilen ve bilinen en eski inşaat malzemesidir ve insanlık tarihi boyunca avcı-toplayıcı toplumlarda barınma ve dış etkenlerden korunma, daha sonraki dönemlerde ise sanat eserlerinde ve anıtlarda dayanıklılığı ve... devamını oku


Doğal taşlar, çıkartıldıktan sonra işlenerek kullanılabilen ve bilinen en eski inşaat malzemesidir ve insanlık tarihi boyunca avcı-toplayıcı toplumlarda barınma ve dış etkenlerden korunma, daha sonraki dönemlerde ise sanat eserlerinde ve anıtlarda dayanıklılığı ve yüzeylerinin estetik olması sebebiyle kullanılmışlardır. Günümüzde de doğal taşların kullanım alanları, aslında tarih boyunca pek değişmemiş ve inşaat alanları, kaplama, yer döşemesi ve yol yapımı, heykelcilik, optik, porselen, kıymetli taş ve cam sanayiinde yardımcı madde olarak kullanılmaya devam etmektedir.

bazalt-tasinin-ozellikleri

Bu doğal taşlar arasında önemli bir yere sahip olan bazalt taşı çeşitleri, doğal aşınma ve değişik iklim koşullarından hiç etkilenmeyen bir volkanik kaya kütlesidir. Dünya yüzeyinde en yaygın alanlarda bulunan doğal taşlardan birisi olan bazalt taşı, doğada siyah renkte, yoğun mikrolitili veya camsı dokulu ve kütle, damar veya akıntı gibi yığınlar halinde bulunur. Rengi ve dokusunun yoğunluğu, bileşiminde bulunan manyetitten kaynaklanmaktadır. Bazalt taşı çeşitleri İrlanda, İngiltere’nin kuzey kıyıları, Almanya, Amerika ve Hindistan’da yoğun miktarlarda bulunan bazalt, ülkemizde de özellikle yoğun olarak Diyarbakır bölgesinde, Ankara, Kayseri, Trabzon, İzmir, Kars ve Gaziantep’te çıkartılmaktadır.

bazalt

Bazalt taşının; su, paslanma, don, darbe ve sürtünmelere karşı çok dayanıklı bir taş olması, renk değiştirmemesi, üzerinde zaman içerisinde leke ve kılcal çatlak oluşmaması, asitlere karşı dayanıklı olması gibi sebeplerle inşaatlarda sıklıkla tercih edilmektedir.

İçeriğindeki minerallere göre bazalt taşı çeşitleri de değişir. Manyetiti fazla olanlar, magnetizma özelliği gösterirken, içeriğindeki olivin maddesi, siyah bazalta yeşil tanecikler katar. İçeriğinde yoğun miktarda ojit bulunan bazaltlar, ojit billurlu bazaltlardır ve özellikle Trabzon, Akçaabat ve Vakfıkebir bölgesinde bulunmaktadır. Bulunduğu bölgeye göre yapısı değişebilen bazı bazaltlarda ise, jasp ve kalseduvan toprak dokusu, zeolit ve kalsit de görülebilir. Trakilit, esmer renkli camsı bir bazalt çeşididir ve asit içerisinde erir. Hiyalomdan ise sarı renkli camsı bir bazalttır ve asit içerisinde erimez.

Granit Küp Taş Nerelerde Kullanılır?

 • 16 Temmuz 2018
 • 1.949 Görüntüleme

Çevre bilincinin gelişmesi ve sağlıklı yaşam felsefesinin yaygınlaşması ile birlikte, evlerde ve binalarda iç ve dış kaplama olarak, park ve bahçelerde ise çevre düzenlemelerinde sıklıkla kullanılmaya başlanan doğal taşlar, kullanıcılarına pek çok faydanın yanı sıra çok... devamını oku


Çevre bilincinin gelişmesi ve sağlıklı yaşam felsefesinin yaygınlaşması ile birlikte, evlerde ve binalarda iç ve dış kaplama olarak, park ve bahçelerde ise çevre düzenlemelerinde sıklıkla kullanılmaya başlanan doğal taşlar, kullanıcılarına pek çok faydanın yanı sıra çok geniş bir yelpazede ürün çeşitliliği de sunmaktadır. Bu doğal taşlar arasında yeryüzünün temelini oluşturduğu kabul edilen sertliği ile ünlü granit taşı, pek çok kullanım alanının yanı sıra özellikle küp taş olarak yol, kaldırım, otopark ve çevre düzenlemelerinde karşımıza çıkmaktadır.

granit-kup-tas-nerede-kullanilir

Granit küp taş nerelerde kullanılır sorusunun cevabına geçmeden önce, granitin oluşum aşamalarından bahsetmek gerekirse; granit taşı yer kürenin derin katmanlarında kuvars, feldispat, mika ve çeşitli minerallerin birleşmeleri, sonrasında ise değişik sebeplerle yeryüzüne yükselmeleriyle oluşmuş magma kayaçlardır. Diğer doğal taşlara göre sertliği ve basınca dayanıklılığı çok daha yüksek olan bu taşlar, uygulandığı her alanda aşınmayı engelleyici yapısıyla çok uzun süreli kullanım imkanı sağlarlar. Daha çok gri renkte bulunan granit taşı, içerisinde bulunan minerallerin yoğunluğuna göre dünyanın çeşitli bölgelerinde çok değişik renklerde de yer alabilir ve uygulandığı alana son derece estetik bir görünüm katar.

granit-kup-tas-kullanim-alanlari

Granit küp taş nerelerde kullanılır sorusunun cevabına gelirsek; granit küp taş, yapı itibariyle alternatifi olmayan ve yer döşemelerinde aşınmaya karşı dayanıklıkları sebebiyle kullanılan taşlardır. Doğadan çıkartıldıktan sonra sulu kesim veya doğal kırma yapılarak makine aracılığıyla kesilen bu taşlar, böylece tam ölçüye kavuşurlar. Sulu kesim yapılan granit küp taşların yüzeyi pürüzsüz olurken, doğal kırma yapılan taşların yüzeylerinin pürüzlü olması nedeniyle daha çok arnavut kaldırımı döşemesinde kullanılırlar. Doğada en çok bulunan taşlardan biri olan granit, standart küp ölçülerinde kesim yapılabildiği gibi, istenilen boyutlarda da kullanım alanına göre kesilebilir.

Kayrak Taşı Teknik Özellikleri

 • 13 Temmuz 2018
 • 3.313 Görüntüleme

Türkiye’nin pek çok bölgesinde, akarsu ve nehirler tarafından yüzeyleri düzleştirilmiş kayalardan çıkartılan kayrak taşı, genellikle iç ve dış mekan duvar kaplamalarında ve park, bahçe düzenlemelerinde kullanılan, çok dayanıklı bir doğal taştır. Birbirinin içine... devamını oku


Türkiye’nin pek çok bölgesinde, akarsu ve nehirler tarafından yüzeyleri düzleştirilmiş kayalardan çıkartılan kayrak taşı, genellikle iç ve dış mekan duvar kaplamalarında ve park, bahçe düzenlemelerinde kullanılan, çok dayanıklı bir doğal taştır. Birbirinin içine geçmiş sarı, bordo, kırmızı, kirli beyaz, açık yeşil ve kahverenginin tüm tonlarını içeren doğal renkleri ile kullanıldıkları bölge ile tamamen uyum sağlayan bu taş, doğada katmanlar halinde bulunur ve çıkartıldıktan sonra istenilen kalınlıklarda kesilerek uygulanır.

kayrak-tasnin-ozellikleri-nelerdir

Döşenmesine geçmeden önce, kayrak taşı teknik özelliklerinden bahsetmek gerekir. Bu doğal taşın en büyük teknik özelliği; suya dayanıklılığıdır. Oluşumu yüzyıllar boyunca suların aşındırması ile olan kayrak taşı, çıkartıldıktan sonra döşendiği bölgede tamamen izolasyon sağlar. Yazın güneşi çekerek iç kesimleri soğuk, kışın ise soğuğu engelleyerek iç kesimleri sıcak tutar. Ayrıca kullanıldığı bölgede çok uzun yıllar, hiç bir özel bakım gerektirmeden dış etkenlere dayanır ve maliyeti diğer yalıtım malzemelerine göre çok daha düşüktür.

kayrak-tasinin-teknik-ozellikleri

Kayrak taşı teknik özelliklerinden sonra, farklı zorluklar içeren döşeme aşamasında dikkat edilmesi gereken konulara gelirsek; özellikle bahçe ve yol uygulamalarında, zeminin mutlaka düzeltilmesi gerekir. Zemin tamamen düzeltildikten sonra kayrak taşı döşemesinde uzman bir ekip tarafından, üzerine baskı uygulanarak düzenlenmesi gerekir. Merdiven basamağı uygulamalarında ise, basamak uzunluğuna göre taşın kesilmesi ve düşmeye neden olabilecek bütün çıkıntıların alınması gerekir. Duvar döşemelerinde yine duvar kazınarak zemin hazırlanmalı, ardından sıva malzemesi ile taşa baskı uygulanarak döşenmesi gerekir. Bu aşamada da ekibin uzmanlığı ön plana çıkar, çünkü duvar uygulamalarında her bir taşın mutlaka duvar terazisi kullanılarak döşenmesi gereklidir.

Kayrak taşının teknik özellikleri son olarak kesimine göre; 1-3 cm., 4-6 cm. ve 6-10 cm. olarak üçe ayrılabilir. Bu taş kalınlıklarının her biri, faklı bir bölge için uygundur.

Kayrak Taşından Şömine ve Barbeküler

 • 3 Şubat 2018
 • 2.843 Görüntüleme

Türkiye’nin çoğu yerinde bulunan akarsu ve nehirler tarafından, dış tabakası düzleşmiş kaya taşlarından çıkartılan taşa kayrak taşı denir. İç ve dış mekan duvar kaplamalarında, şömine, barbekü, park ve bahçe düzenlemelerinde,  kullanılan çok dayanıklı ve bir o... devamını oku


Türkiye’nin çoğu yerinde bulunan akarsu ve nehirler tarafından, dış tabakası düzleşmiş kaya taşlarından çıkartılan taşa kayrak taşı denir.

İç ve dış mekan duvar kaplamalarında, şömine, barbekü, park ve bahçe düzenlemelerinde,  kullanılan çok dayanıklı ve bir o kadar da dekoratif amaçlı kullanılan bir doğal taştır. Bu taşlarda tam bir renk cümbüşü vardır. Bu renkler doğal renklerdir. Kayrak taşı şömine ve barbeküde oldukça tercih edilir.

kayrak-tasi-somine

Kayrak taşı, doğal taşın sahip olmadığı birçok özelliğe sahiptir. En büyük özelliği ise suya dayanıklı olmasıdır. Oluşum aşamasında su da oluşurken kesildikten sonra kesinlikle suya dayanıklıdır ve izolasyonu sağlar. Yazın güneşi çeker ve etkisiyle iç bölgeler soğur, kışın ise soğuğu engelleyerek iç kesimleri sıcak tutar. Ayrıca kullanıldığı bölgede, hiç bir bakım gerektirmez bu sebepten dolayı hem görünüş itibari ile hem sıcak ve soğukluğa dayanıklı olmasından dolayı barbekü ve şömine yapımında tercih edilen bir taştır. Gözenekleri yoktur, büzülme ya da eğilme de yapmaz. Dış etkenlere de dayanıklı bir taştır. Bu kadar güzel özelliğinin yanında maliyeti uygun fiyatlıdır. Kesimine göre; 1-3 cm., 4-6 cm. ve 6-10 cm. olarak üç gruba ayrılır. Bu taş kalınlıklarının her biri, faklı bir bölge için kullanılır.

somine-ve-barbeku

1 ile 3 cm aralığındaki kesilen kayrak taşları ile şömine, barbekü ve iç mekan kaplamaları gibi yerlerde dekoratif amaçlı uygulamalar yapılır. 4 ile 6cm aralığındaki kalınlıkta kesilen  kayrak taşları ile yaya yolları, park, bahçe düzenlemeleri ve havuz kenarları gibi yerlerde uygulama yapılır. 6 ile 10 cm arasındaki kalınlıkta kesilen kayrak taşı ile merdiven basamağı gibi uygulamalar yapılır. Kayrak taşını  bu özellik ve nedenlerden dolayı istediğimiz bölgede rahatlıkla kullanabiliriz.
© 2016 Copyright Mercan Madencilik
web tasarım & seo Netalan