Mercan Madencilik Katalog
Mercan Madencilik Telefon
2.285 Görüntüleme

Genel, Kategorisini İnceliyorsunuz...


Kayrak Taşından Şömine ve Barbeküler

 • 3 Şubat 2018
 • 2.285 Görüntüleme

Türkiye’nin çoğu yerinde bulunan akarsu ve nehirler tarafından, dış tabakası düzleşmiş kaya taşlarından çıkartılan taşa kayrak taşı denir. İç ve dış mekan duvar kaplamalarında, şömine, barbekü, park ve bahçe düzenlemelerinde,  kullanılan çok dayanıklı ve bir o... devamını oku


Türkiye’nin çoğu yerinde bulunan akarsu ve nehirler tarafından, dış tabakası düzleşmiş kaya taşlarından çıkartılan taşa kayrak taşı denir.

İç ve dış mekan duvar kaplamalarında, şömine, barbekü, park ve bahçe düzenlemelerinde,  kullanılan çok dayanıklı ve bir o kadar da dekoratif amaçlı kullanılan bir doğal taştır. Bu taşlarda tam bir renk cümbüşü vardır. Bu renkler doğal renklerdir. Kayrak taşı şömine ve barbeküde oldukça tercih edilir.

kayrak-tasi-somine

Kayrak taşı, doğal taşın sahip olmadığı birçok özelliğe sahiptir. En büyük özelliği ise suya dayanıklı olmasıdır. Oluşum aşamasında su da oluşurken kesildikten sonra kesinlikle suya dayanıklıdır ve izolasyonu sağlar. Yazın güneşi çeker ve etkisiyle iç bölgeler soğur, kışın ise soğuğu engelleyerek iç kesimleri sıcak tutar. Ayrıca kullanıldığı bölgede, hiç bir bakım gerektirmez bu sebepten dolayı hem görünüş itibari ile hem sıcak ve soğukluğa dayanıklı olmasından dolayı barbekü ve şömine yapımında tercih edilen bir taştır. Gözenekleri yoktur, büzülme ya da eğilme de yapmaz. Dış etkenlere de dayanıklı bir taştır. Bu kadar güzel özelliğinin yanında maliyeti uygun fiyatlıdır. Kesimine göre; 1-3 cm., 4-6 cm. ve 6-10 cm. olarak üç gruba ayrılır. Bu taş kalınlıklarının her biri, faklı bir bölge için kullanılır.

somine-ve-barbeku

1 ile 3 cm aralığındaki kesilen kayrak taşları ile şömine, barbekü ve iç mekan kaplamaları gibi yerlerde dekoratif amaçlı uygulamalar yapılır. 4 ile 6cm aralığındaki kalınlıkta kesilen  kayrak taşları ile yaya yolları, park, bahçe düzenlemeleri ve havuz kenarları gibi yerlerde uygulama yapılır. 6 ile 10 cm arasındaki kalınlıkta kesilen kayrak taşı ile merdiven basamağı gibi uygulamalar yapılır. Kayrak taşını  bu özellik ve nedenlerden dolayı istediğimiz bölgede rahatlıkla kullanabiliriz.

Beyaz ve Pembenin Büyüsü

 • 8 Ocak 2018
 • 1.783 Görüntüleme

Yerkabuğunun bazı kırık ve çatlarının sonucunda magmasının değişime uğraması sonucunda oluşan granit taş birçok iç ve dış mekân mimaride kullanılmaktadır. Özellikle en iyi granit taşlar Bergama granit olarak bilinmekte ve Bergama ilçesinden çıkarılmaktadır. Özellikle... devamını oku


Yerkabuğunun bazı kırık ve çatlarının sonucunda magmasının değişime uğraması sonucunda oluşan granit taş birçok iç ve dış mekân mimaride kullanılmaktadır. Özellikle en iyi granit taşlar Bergama granit olarak bilinmekte ve Bergama ilçesinden çıkarılmaktadır. Özellikle Ülkemizde çevre düzenlemeleri ve bordür türleri olarak kullanılmakta olan Bergama granit doğal bir taş türü olmasından dolayı çok yaygın bir alana sahiptir.

Çok sağlam ve uzun yıllar dayanıklı olması bakımından çok tercih edilen Bergama granit taşı dokusunu çok uzun yıllar korumaktadır. Senelerdir Ülkemizin kendi taş ocaklarında üretimini ve satışını yapan birçok firma ve işletme mevcuttur. Birinci derece doğal taş üretimleri yapılmaktadır. Doğal taş ve sert peyzaj işlerinde kullanılan granit taşlar üretimi ve yapım ölçümleri farklı olarak üretilmektedir. İçerisine bir miktar mineral ve katkı maddeleri konulmaktadır. Renk seçenekleri mevcuttur. Yol kaplamalarında da kullanılmaktadır.

Bergama granit taşları kendi çapında doğal ve güzel renklere bürünmektedir. Taş ocaklarında yontulmaktadır. Parke ve bordür taşları olarak da kullanılmaktadır. Bazı granitlere yeşil taş da denilmektedir. Bunun sebebi kendi doğal renginin olmasından kaynaklanmaktadır. Çanakkale ve Ezine bölgelerinde de granit taşı çıkarılmaktadır.

Bergama Granit

Genellikle beyaz ve pembe renkler hakimdir. Bursa ve çevresinde de çıkarılan granitler koyu renkli olmaktadır. En ünlü Bergama granit çıkarılmaktadır. En iyi granit Bergama’dan çıkarılmaktadır. Ülkemizde sıralama yapılacak olsa en iyi birinci sınıf olarak listelerin başında Bergama granit gelmektedir.

Bergama granit sadece ülkemizde değil dış ülkelere ihracat olarak da gönderilmektedir. Çok tercih edilen bir doğal taş türüdür. Yol kaplamalarında kullanılmasıyla farklı kullanım alanlarında geliştirilmiş olan bu taşların insan sağlığına kötü bir etkisi yoktur. Doğal ve doğal renklere sahip olan Bergama granit güvenilir bir şekilde kullanılabilir. Ülkemizde satışı mevcuttur.

Mercan Madenciliğe Kayrak Taşı Siparişi Vermeniz İçin Nedenler

 • 8 Ocak 2018
 • 1.842 Görüntüleme

Birçok inşaat, iç mekan projeleri ve peyzaj projelerinde kullanılmakta olan kayrak taşı oldukça fazla tercih edilmektedir. Kayrak taşının sağlam yapıda oluşu ve doğar bir görünüme sahip oluşudur. Peki, bunlar mercan madenciliğe kayrak taşı siparişi vermeniz için nedenler... devamını oku


Birçok inşaat, iç mekan projeleri ve peyzaj projelerinde kullanılmakta olan kayrak taşı oldukça fazla tercih edilmektedir. Kayrak taşının sağlam yapıda oluşu ve doğar bir görünüme sahip oluşudur. Peki, bunlar mercan madenciliğe kayrak taşı siparişi vermeniz için nedenler arasında yer alamaz mı? Güzel bir sunumla kayrak taşını uygun maliyette edinip projelerinize renk katabilirsiniz.

kayrak-tasi-uygulamasi

    Mercan madenciliğe kayrak taşı siparişi vermeniz için nedenleri sıralamanın size faydası olacaktır. Duvar kaplaması, şömine, barbekü, iç mekanlarda kaplama olarak 1-3 cm kalınlıktaki kayrak taşını güvenle kullanabilirsiniz. Özenle ve titizlikle hazırladığınız detay projelerinde mutlaka yer alan kayrak taşını mercan madencilikten edinmemek için hiçbir nedeniniz olamaz. Yine park ve bahçe düzenlemelerinde yeşille olan uyumu ve doğal görüntüsünün yanında sağlam ve dayanıklı oluşuyla da kesinlikle tercihleriniz arasında olmalıdır. Zaten yeşiller içinde doğal bir yolda yürüyor hissini uyandırmak projenizin bir parçasıdır. Kaygan olmayışı da bahçe havuz kenarında rahatlıkla ve güvenle kullanmanızı sağlamaktadır. Ya da doğal görünümlü gölet yapacaksınız çevresinde iç rahatlığıyla kayrak taşını kullanabilirsiniz. Bu taşı bu özelliklerinden dolayı tercih eden insanların çoğu bu özellikleri bilmektedir zaten. Yine de kayrak taşının özelliklerini sıralayıp istediğiniz renk, doku ve ebatlarda mercan madencilikte bulabileceğinizi belirtmek istedik.

kayrak-tasi-nerede-kullanilir

Kayrak taşı kullanarak dekoratif, şık uygulamalar yapmanız hiç te zor değil. Neredeyse her mekana kolaylıkla ayak uydurup estetik bir zariflik katması için vazgeçilmez bir doğal taş olan kayrak taşının önemi hiç te yadsınamaz.

    Mercan madenciliğe kayrak taşı siparişi vermeniz için nedenler dedik ve küçük bir öneride bulunduk. Tercihiniz yaptığınız işin başarı ve kalitesini arttırmakta büyük etkendir ve bunu siz çok iyi bilirsiniz. Seçimlerinizle emeğinize güzellik ve başarı kattığınız günleriniz olsun

Fırın Kaplamada Kullanılan Kayrak Taşı

 • 3 Mayıs 2016
 • 1.763 Görüntüleme

Kalınlığı 1-3 cm arası olan fırın kaplamada kullanılan kayrak taşı ile duvar kaplaması, şömine,barbekü, iç mekan kaplamaları vb. dekoratif amaçlar için kullanılır. 4-6 cm kadar kalınlığı olan kayra taşını park ve bahçe gibi yol yapımlarında kullanılması... devamını oku


Kalınlığı 1-3 cm arası olan fırın kaplamada kullanılan kayrak taşı ile duvar kaplaması, şömine,barbekü, iç mekan kaplamaları vb. dekoratif amaçlar için kullanılır. 4-6 cm kadar kalınlığı olan kayra taşını park ve bahçe gibi yol yapımlarında kullanılması mümkündür. 4-6 cm kalınlığı olan kayrak taşının 2 tonu ile 10-20 cm küp alanı kaplamak mümkündür. Daha kalın olan, 6-10cm kadar kalınlığı olan kayrak taşı ile daha fazla ağırlık kaldırması gereken beton derzi, merdiven basamakları vb. yerlerde kullanılabilir.

kayrak-tasi-nereden-cikarilir

Kayrak taşının diğer kullanım alanları arasında dış mekan süslemeleri, pencere ve kapı eşiklerinde kullanılır. Kayrak taşının bilinen diğer adları kayağan taşı, slayt ya da arduvazdır. Jeolojik yapısı itibari ile içerisinde çamurtaşı, silttaşı, şeyi ve volkan külü bulunur. Yüzeyleri siyah renklidir, bu renk bu taşa fosil görüntüsü verir. Kayrak taşının bir diğer kullanım amacı doğal taş olarak kullanılmasıdır. Dekoratif tal terimi endüstride yaygın olarak kullanılan ve işlevi olan bir taşı temsil eden bir terimdir. Dekoratif taşların kapsadığı taşlar arasında renk ve dekorasyon açısından çok güzel olan kayrak taşını da içerir.

kayrak-tasi-kullanimi

Kayrak taşı çok uzun zamanlar sonucu oluşan, dekoratif amaçlı kullanılan güzel bir taştır. En çok kullanıldığı yer ise tarihi binalardır. Taş ocaklarında özel araçların kullanılması sonucu kullanılabilecek hale getirilir. İnşaat ve yapı teknolojilerinde meydana gelen gelişmeler sonucu kayrak taşının daha verimli kullanılmasına yol açmıştır. Kayrak taşı istek doğrultusunda her renk ve boyutta üretilebilir. Çoğu firmanın stoklarında her zaman mevcuttur. Bazı firmalar kayrak taşı işlerini hazır bir şekilde sunmakta, dileyen kişilere kayrak taşından yapılan mekanları anahtar teslim şeklinde sunmaktadır. Kayrak taşları en çok zemin kaplama ve duvar süsleme amaçları için kullanılır.

Dayanıklılığı İle Ünlü Granit Küp Taş

 • 3 Mayıs 2016
 • 2.150 Görüntüleme

Doğanın insanoğluna sunduğu doğal taşlar arasında sertliği ve dayanıklılığı ile ünlü granit küp taş, aslında yeryüzünü de oluşturan magma kayacıdır. Yapısındaki esas mineraller; feldspatin, manyetit ve kuvarsdır. Ancak bulunduğu bölgeye göre içine mika, hornblend,... devamını oku


Doğanın insanoğluna sunduğu doğal taşlar arasında sertliği ve dayanıklılığı ile ünlü granit küp taş, aslında yeryüzünü de oluşturan magma kayacıdır. Yapısındaki esas mineraller; feldspatin, manyetit ve kuvarsdır. Ancak bulunduğu bölgeye göre içine mika, hornblend, piroksen, turmalin, apatit, zirkon ve grena gibi mineraller girmişse, renk değiştirerek pembe, kırmızı, beyaz, yeşil gibi renkler alabilir. Asıl rengi koyu veya açık gridir.

Dayanıklılığı ile ünlü granit küp taş, granitin özel ekipmanlarla çıkartıldıktan sonra, yine özel makinelerle milimetrik olarak kesilmesi ile oluşur. Yollarda kaldırım veya bordür taşı, otopark ve garaj içlerinde zemin döşemesi, park ve bahçelerde çevre düzenlemesi için kullanılan taş, granit küp taştır. Kaymaya, basınca, darbelere ve doğal şartlarda aşınmaya karşı son derece dirençli olan bu taş, ayrıca işlenme aşamasında kullanım amacına göre cila da kabul eder. Ülkemizde granit taşı geniş rezerve sahiptir ancak İzmir Bergama, Balıkesir, Bursa ve Çanakkale’de daha yoğun ve kaliteli yapıda çıkartılmaktadır.

granit-tasi

Granit küp taşı, 8x10x10 cm, 6x8x8 cm ve 4x6x6 cm kesilerek yol ve parke döşemelerinde kullanılır. Arnavut kaldırımı döşemesi için ise özel ölçü olan 15x17x17 cm uygulanır. Dayanıklılığı ile ünlü granit küp taşın 8x10x10 cm. kesilmiş olan modelinin 1 tonu 6 m2. yer döşerken, 6x8x8 cm. olanı 7 m2., 4x6x6 cm. olanı ise 8.5 m2. yer döşemesi yapar. Bu ölçülerden daha fazla döşemek, sonrasında çeşitli boşluklar oluşmasına neden olacaktır.

granit-kup-tas

Granit küp taşı, belli bir kompozisyon dahilinde döşenmesi gerektiğinden, işçilik açısından uygulaması en zor taşlardan birisidir. Ancak özellikle yollarda ve kaldırımlarda tamirat gerektiğinde tek, tek kaldırılabildiğinden bugün özellikle belediyeler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Eski Zamanlarda Bergama Granit Taşı Nasıl Kullanıldı?

 • 3 Mayıs 2016
 • 2.800 Görüntüleme

Bergama bölgesinden bloklar halinde çıkartılan Bergama granit taşı, dayanıklılığı sebebiyle iç ve dış mekan kaplamalarında, otel, iş yeri ve alışveriş merkezlerinde, yol ve kaldırım döşemelerinde, otopark ve garaj alanlarında sıklıkla kullanılan bir doğal taştır.... devamını oku


Bergama bölgesinden bloklar halinde çıkartılan Bergama granit taşı, dayanıklılığı sebebiyle iç ve dış mekan kaplamalarında, otel, iş yeri ve alışveriş merkezlerinde, yol ve kaldırım döşemelerinde, otopark ve garaj alanlarında sıklıkla kullanılan bir doğal taştır. Çıkartıldıktan sonra işlenir, istenirse cilalanır ve istenilen boyutlarda kesilir. Parçalanma, kırılma, donma ve asit gibi kimyasallara karşı oldukça dayanıklıdır.

eski-zamanlarda-tas-ev

Plak veya blok halinde ve küp şeklinde kesilmiş olarak kullanılan Bergama granit taşı, eğer plak halinde kesilmişse yol yapımında, beton harcı eklenerek kum şeklinde, tren yolu zemin döşemesi olarak, kuyu yapımında, dalga kıranlarda ve baraj yolu savaklarında, blok olarak kesilmiş ise anıt, abide, mezar taşı, sütun, merdiven taşı olarak kullanılmaktadır. Eski zamanlarda Bergama Granit taşı, yüzyıllar boyu bozulmadan kalabilmesi sebebiyle daha çok Bergama ve yöresindeki Rum evlerinin yapımında ve kaplamasında, anıt ve heykellerde, kilise ve sinagogların yapımında ve tabii ki küp taş olarak arnavut kaldırımlarında kullanılmıştır. Eski zamanlarda Bergama granit taşının nasıl kullanıldığını aslında bize en iyi günümüze ulaşan tarih anlatmaktadır.

bergama-grabit-tas-ev

Küp şeklinde kesilen Bergama granit küp taş ise, sert peyzaj olarak kullanımda vazgeçilmez bir yapı taşıdır. Bunun nedeni yine granitin yüksek basınca dayanıklılığı ve çok uzun ömürlü olmasıdır. Bergama granit taşı döşenirken, en az kullanılan malzemenin kalitesi kadar, taşı döşeyen usta da önemlidir. Yanlışlıkla fazla sık veya fazla aralıklı döşenmiş küp taşlar, ilerleyen zamanda mutlaka problem çıkartacaktır. Her geçen gün gelişen teknoloji sayesinde granit küp taş milimetrik ölçülerle, 4×6 cm, 6×8 cm ve 8×10 cm boyutlarında kesilir. Genellikle asıl rengi koyu ve açık gri olan Bergama granit taşı eğer istenirse, bahçe kullanımında değişik renklerle boyanabilir veya cilalanabilir.

Kayrak Taşında Renk Seçimi

 • 3 Mayıs 2016
 • 1.817 Görüntüleme

Doğanın mucizevi bir şekilde milyonlarca yılda oluşturarak insanoğluna armağan ettiği doğal kayrak taşı, yüzeyi pürüzlü taşlar grubuna giren ve özel ekipmanlarla ve uygulamalarla çıkartıldıktan sonra, işlenerek kullanılabilen bir doğal taştır. Kayağan taşı veya arduvaz... devamını oku


Doğanın mucizevi bir şekilde milyonlarca yılda oluşturarak insanoğluna armağan ettiği doğal kayrak taşı, yüzeyi pürüzlü taşlar grubuna giren ve özel ekipmanlarla ve uygulamalarla çıkartıldıktan sonra, işlenerek kullanılabilen bir doğal taştır. Kayağan taşı veya arduvaz taşı olarak da bilinen kayrak taşı, nehir ve akarsuların yüzyıllar boyunca kayaları aşındırması sonucu yüzeylerinin düzleşmesi sonucu oluşur. Jeolojik yapısında bulunan çamur taşı, silt taşı, volkan külleri, mineraller, tuz ve oksitler aslında taşa rengini de veren yapılardır. Kayrak taşında renk seçimi yaparken, yapısında bulunan minerallere çok dikkat etmek gereklidir.

renk-secimlerine-gore-kayrak-tasi

Türkiye’de en çok Ege Bölgesinde, özellikle de Bodrum, Kütahya ve Denizli’de çıkartılan doğal kayrak taşının renkleri siyah, açık ve koyu kahverengi, sarı, kirli beyaz ve genellikle açık ve koyu gri, görünümü ise bitkisel fosil şeklindedir. Dünyada kayrak taşı çıkartılan Kuzey Galler Bölgesindeki kayrak taşlarının mor, yeşil veya mavi olması, bu taşın bulunduğu bölgenin coğrafi yapısına göre renklerinin değişebileceğinin bir kanıtıdır. Dolayısıyla kayrak taşında renk seçimi yaparken, pek çok seçeneğiniz olacaktır.

renklerine-gore-kayrak-tasi

Kayrak taşı, inşaatlarda ısıyı, soğuğu ve suyu geçirmemesi sebebiyle iç ve dış duvar kaplamalarında, yüksek ısıya dayanıklı olması sebebiyle şömine, fırın, barbekü, baca kaplamalarında, ıslak veya kuruyken kaymadığı için merdiven, yol kaplaması olarak veya park ve bahçe düzenlemelerinde, havuz kenarlarında yoğunlukla kullanılır. Doğal yapısını çok uzun yıllar korur ve yüksek ısılarda renk değiştirmez. Ancak kayrak taşında renk seçimi yaparken, ancak aynı tonlardaki taşları bir araya getirebileceğinizi bilmeniz gerekir. Taş doğal bir taş olduğu için birebir aynı renkteki taşları bulmak çok zor olacaktır. Ancak bu alacalı görünüm doğa ile müthiş bir uyum sağlamakta ve son derece estetik görünmektedir.

Granit Küp Taş Nerelerde Kullanılır?

 • 2 Mayıs 2016
 • 1.535 Görüntüleme

Çevre bilincinin gelişmesi ve sağlıklı yaşam felsefesinin yaygınlaşması ile birlikte, evlerde ve binalarda iç ve dış kaplama olarak, park ve bahçelerde ise çevre düzenlemelerinde sıklıkla kullanılmaya başlanan doğal taşlar, kullanıcılarına pek çok faydanın yanı sıra çok... devamını oku


Çevre bilincinin gelişmesi ve sağlıklı yaşam felsefesinin yaygınlaşması ile birlikte, evlerde ve binalarda iç ve dış kaplama olarak, park ve bahçelerde ise çevre düzenlemelerinde sıklıkla kullanılmaya başlanan doğal taşlar, kullanıcılarına pek çok faydanın yanı sıra çok geniş bir yelpazede ürün çeşitliliği de sunmaktadır. Bu doğal taşlar arasında yeryüzünün temelini oluşturduğu kabul edilen sertliği ile ünlü granit taşı, pek çok kullanım alanının yanı sıra özellikle küp taş olarak yol, kaldırım, otopark ve çevre düzenlemelerinde karşımıza çıkmaktadır.

granit-kup-tas-nerede-kullanilir

Granit küp taş nerelerde kullanılır sorusunun cevabına geçmeden önce, granitin oluşum aşamalarından bahsetmek gerekirse; granit taşı yer kürenin derin katmanlarında kuvars, feldispat, mika ve çeşitli minerallerin birleşmeleri, sonrasında ise değişik sebeplerle yeryüzüne yükselmeleriyle oluşmuş magma kayaçlardır. Diğer doğal taşlara göre sertliği ve basınca dayanıklılığı çok daha yüksek olan bu taşlar, uygulandığı her alanda aşınmayı engelleyici yapısıyla çok uzun süreli kullanım imkanı sağlarlar. Daha çok gri renkte bulunan granit taşı, içerisinde bulunan minerallerin yoğunluğuna göre dünyanın çeşitli bölgelerinde çok değişik renklerde de yer alabilir ve uygulandığı alana son derece estetik bir görünüm katar.

granit-kup-tas-kullanim-alanlari

Granit küp taş nerelerde kullanılır sorusunun cevabına gelirsek; granit küp taş, yapı itibariyle alternatifi olmayan ve yer döşemelerinde aşınmaya karşı dayanıklıkları sebebiyle kullanılan taşlardır. Doğadan çıkartıldıktan sonra sulu kesim veya doğal kırma yapılarak makine aracılığıyla kesilen bu taşlar, böylece tam ölçüye kavuşurlar. Sulu kesim yapılan granit küp taşların yüzeyi pürüzsüz olurken, doğal kırma yapılan taşların yüzeylerinin pürüzlü olması nedeniyle daha çok arnavut kaldırımı döşemesinde kullanılırlar. Doğada en çok bulunan taşlardan biri olan granit, standart küp ölçülerinde kesim yapılabildiği gibi, istenilen boyutlarda da kullanım alanına göre kesilebilir.

Kesimlerine Göre Granit Küp Taş Kullanımı

 • 2 Mayıs 2016
 • 1.434 Görüntüleme

Dünyanın en sert taşlarından birisi olan granit taşı, yapısal olarak kuvars, feldspat, mika, amfibol, piroksen ve çeşitli mineraller içeren, magmasal yoğunluğu 2,65 ile 2,80 arasında değişen bir kayaçtır. Doğada çok miktarda bulunan bir taş olan granitin, bulunduğu bölgenin... devamını oku


Dünyanın en sert taşlarından birisi olan granit taşı, yapısal olarak kuvars, feldspat, mika, amfibol, piroksen ve çeşitli mineraller içeren, magmasal yoğunluğu 2,65 ile 2,80 arasında değişen bir kayaçtır. Doğada çok miktarda bulunan bir taş olan granitin, bulunduğu bölgenin minerallerine göre değişen yapıda parlak veya kirli beyaz, açık veya koyu gri, pembe ve yeşil renkleri bulunur.

Çıkarıldıktan sonra işlenen granit, özel makinelerle istenilen boyutlarda ve yüzeyde doğal kırma veya sulu kesim yapılarak kesilebilir. Buna göre, kesimlerine göre granit küp taş kullanımı çok değişkenlik gösterir. Doğal kırma granitler daha çok yol döşemelerinde, kaymayı önlediği için özellikle arnavut kaldırımlı yollarda kullanılırken, sulu kesim yapılan granit taşı, otopark ve kaldırım döşemelerinde, park ve bahçe düzenlemelerinde kullanılır. Ayrıca yine özel makinelerle cilalanarak süsleme veya sadece kaplama amaçlı da kullanılabilir. Armutlu yarımadasından çıkan granit renginin pembemsi, Gümüşhane’den çıkartılan granitin kırmızı, Çanakkale’den çıkartılan granitin beyaz renkte olması sebebiyle genellikle kaplamalarda tercih edilirken, Bursa Uludağ ve Kapıdağ Yarımadasından çıkartılan granit gri renklidir ve küp taş olarak kesilerek yol yapımında kullanılır.

granit-tas

Kesimlerine göre granit küp taş kullanımında, taş eğer yol döşemesi olarak kullanılacaksa 4×6 cm., 6×8 cm. ve 8×10 cm. olarak kesilir. Granit çok sert bir taş olduğundan, kesildikten sonra kırılması veya bozulması çok zordur. Arnavut parke taşı ise özel boyutları olan 15x15x17 cm. ebatlarında kesilir. Granit küp taş uygulamalarında, zemin toprak silindiri ile düzeltilir ve uzman ekip tarafından taşlar, belli bir kompozisyon içerisinde düzenli olarak yerleştirilir ve yüzey kompaktör ile sıkıştırılır. İlk sıkıştırma işlemi bittikten sonra, taşlar arasındaki boşlukların dolması için, yüzeye taş tozu serpiştirilir ve ikinci kez sıkıştırma işlemi yapılır. En son, yüzey temizlenerek, işlem tamamlanır. Kesimlerine göre granit küp taş kullanımı, mutlaka konusunda uzman ekipler tarafından uygulanmalıdır.

Mercan Madenciliğe Sipariş Vermeniz İçin Sebepler

 • 2 Mayıs 2016
 • 958 Görüntüleme

Taş kaplamalar, sağlıklı, sağlam, doğal mimari ve hatta tarihi bir peyzaj sağladığından, başta turistik mekan ve beldeler olmak üzere hastanelerde, üniversite ve kamu binalarında kaplama malzemesi olarak tercih edilmektedir.  Mercan Madencilik, yeterli teknolojik alt yapısı, bu... devamını oku


Taş kaplamalar, sağlıklı, sağlam, doğal mimari ve hatta tarihi bir peyzaj sağladığından, başta turistik mekan ve beldeler olmak üzere hastanelerde, üniversite ve kamu binalarında kaplama malzemesi olarak tercih edilmektedir.

 Mercan Madencilik, yeterli teknolojik alt yapısı, bu altyapıyı kullanan tecrübeli ekibi ve geniş depomla kabiliyeti ile 10 yılı aşkın süredir, İstanbul’da hizmet vermektedir. Ürünlerimizin ham madde tedariki yurt içi veya gerekirse yurt dışından sağlanmakta, atölyemizde,  müşterilerimize sözünü verdiğimiz, standart ve ebatlarda hazır hale getirilmektedir.

kayrak-tasi-satin-al

Ürünlerimizin hammaddeleri granit, bazalt, andezit ve kayrak taşlarıdır.

Granit; fedispat, kuvars, mika ve ortaklaz minerallerinden oluşan billursu sert volkanik bir kayaçtır. Bu malzeme ile ürettiğimiz kırma küp şeklindeki kırma taşlar ve yağmur olukları, genellikle yol ve kaldırım döşemelerinde; gene bu taşlarla ürettiğimiz su kesimli granit taş plaklar, bina içi ve dışında parke taşı veya duvar kaplama malzemesi olarak kullanılabilir.

Andezit, içinde plajiyoklaz ( sodyum, kalsiyum, alüminyum, silisyum içeren) mineraller bulunan volkanik bir kayaçtır. Bu malzeme ile ürettiğimiz taşların uygun ebat ve şekilleri, zemin, duvar kaplamalarında, kaldırım döşeme, bordür ve yağmur oluğu döşeme işlerinde kullanılır. Andezit in kaymaz bir yüzeyi olduğundan engelli rampalarında da tercih edilir.

granit-tasi

Bazalt; feldispat ve plajiyoklaz mineral gruplarını içeren volkanik bir taştır. Granitten daha serttir. Bu yüzden bu malzeme ile üretilen taşlar demir yolları da dahil olmak üzere her her türlü zemin, dış cephe kaplamasında kullanılır.

Kayrak taşları, Traverten taşlar doğal taş kategorisindedir. Daha çok şömine, barbekü kenarlarında teras ve duvar kaplamalarında tercih sebebidir.

Taş kaplamalarda, çözüm ortağınız olabilmemiz için lütfen uzman ekibimizle temasa geçiniz.
© 2016 Copyright Mercan Madencilik
web tasarım & seo Netalan
Gaziantep Oto Kiralama Ankara Temizlik Şirketleri