Mercan Madencilik Katalog
Mercan Madencilik Telefon

Antep Bazalt Taşı

Açıklama

Bazalt taşı levha hareketleri sonucunda aktif hale gelen volkanların çıkardığı volkanik kaya kütleleridir. Bu volkanik kaya kütleleri daha çok iç kuvvetlerin etkin olduğu alanlarda bulunmaktadır. Bu alanlardan en önde gelen kurumlardan biride Antep bazalt taşı tesisleridir.

 

 Bazalt taşları aslında bir maden cevheri olarak sayılmaktadır. Değişik ebatlar da çıkarılan bazalt taşları daha çok inşaat sektöründe kullanılmaktadır. Bunula birlikte bazalt taşları cephesel kaplamlara, şehir planlamalarında ve kaldırımlar da kullanılmaktadır.

 

 Bazı durumlarda bazalt tozları beton içerisine katılarak estetik görünümde farklılıklar sağlanmaktadır. Bu taşlar birer iç püskürük taşları olduğu için ısı yalıtımı açısından da mükemmel madenlerdir. Özellikle yeni tarz evlerde ısı yalıtımı için bazalt taşları kullanılmaktadır.

 

 Bazalt Taşının Özellikleri Nelerdir?

 

 Bu gibi maliyet düşürücü etmenlerden dolayı bazalt taşlarına rağbet artmaktadır. Volkanik taşlar direk lavlar sonucu olduğu için oldukça farklı bir yapısı bulunmaktadır. Örneğin bu taşların kırılması çok zordur. Şekil verebilmek için özel teknikler kullanılmaktadır. Bu denli sağlam maddeler olduğu için eski zamanlarda daha çok kale yapımında kullanılmıştır.

 

 Ayrıca kral mezarları ve eski evlerde bulunana masalarda bazalt taşından yapıldığı gözlemlenmiştir. Batı Avrupa’da yapılan kazılara göre ilk bazalt taşlarını ateşin üstüne koyarak yemek yapılmaktadır. Bu durumun nedeni bazalt taşlarının aşırı derecede dayanıklı olmasıdır.

 

 Bazal taşları ülkemizde oldukça kolay ve bol bulunana taşlardandır. Yani bu durum ülkemizin bazalt ihtiyacı açısından yetmekte olduğunu göstermektedir. Siyah renkli olmaları ve bazen tonlarca ağırlıkta olmaları bazalt taşlarını yapı malzemesi olmaya itmiştir. Bu denli sert olan bazalt taşı köprü ve yol yapımında önemini arttırmıştır. Granit taşına göre daha sert bir madde olması onun en önemli özelliğidir. Dünya üzerinde bazalt taşlarıyla yapılmış birçok devasa yapı bulunmaktadır.

Fiyat ListesiÜrünlerimiz Fabrika Teslimidir.
Fiyatlarımıza KDV ve Nakliye Dahil Değildir.

Etiketler:

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
© 2016 Copyright Mercan Madencilik
web tasarım & seo Netalan